Denník N

U zubára.. 100matologické ponaučeňja.. Príbeh pokračuje za hranicami Slovenska…

Všetko sa začalo tým zázračným priesvitným zubným strojčekom.  Ak ste zaňho ochotní dať 6500 eur – neváhajte a za ďaľších ako pre Vás 350 eur Vám urobia otlačky zubov a choďte do toho… Potom sa nezabudnite pochváliť svojim známym, akú máte skvelú zubnú starostlivosť. Ale ešte pred tým za konzultáciu Invisilignu zaplatíte 30 eur. Nič sa tam dokopy nedozviete, ale znie to ešte stále lákavo…..

Všetko sa začalo touto divnou frustráciou z tohto malého priesvitného zázraku. Potom mi to myseľ skrátka nebrala a ako zvyknem vždy zmätene „klik na google“, … a už to jede!

Doslovne….

Stačí Vám akákoľvek diskusia – Modrý koník či emimino. Tam sa dozviete všetko. Potom stačí po anglicky napísať to, čo hľadáte a máte to…. videá.. pre a proti… trpké pravdy aj víťazstvá.. Youtube je divočina sama o sebe, ale cenná divočina (-: …

Takto som sa spojila so Saškou. V diskusii písala, že má vyše 100 zubných dláh a rozoberala cenu. Bola prekvapivo nižšia. Keďže sa pohybujem často v Prahe, len zo zvedavosti som ťukla web jednej nemenovanej spoločnosti, ktorá tieto strojčeky produkuje. Zistila som, že cena ani zďaleka nesedí. Mala som naplánovaných menej zubných dláh ako Saška, s ktorou som sa spojila v diskusii. Napriek tomu, Saška platila menej ako ja… Tento 60%tný rozdiel ma ohúril…

Najskôr mi to moja hlava akosi nebrala…

O čo tu ide?

O trh. Cena je skrátka priamo úmerná tomu, koľko sú schopní za ňu ľudia zaplatiť. Trh sa nepýta, .. či je to nemorálne alebo nespravodlivé… On ide svojím tempom.. ako rieka…  A tak ceny stúpajú a bláznivo klesajú…. A tak sprostý slovák preplatí aj gate….. a ešte je aj spokojný….. veď načo sa obzerať po iných možnostiach? Smutná realita…

Lenže v Prahe.. sa stal veľký zádrhel. Lekárka mi tento priesvitný zázrak skrátka vôbec neodporučila. Bola som však prekvapená službami, ktoré som mala možnosť porovnať na vlastnej koži a na vlastných ústach …. Scany zubov boli zdarma, .. a po vyšetrení sa ma ujali dvaja lekári, ktorí mi na krásnej veľkej obrazovke ukazovali môj chrup v 3D formáte. Po tomto vyšetrení som dostala ešte zdarma fyzioterapiu čeľuste. Fyzioterapeut ma tak odvtedy naučil kopu vecí, jednou z nich je – ako uvoľňovať čeľustné svaly, ktoré môžu súvisieť s migrénami. Odvtedy k nemu chodievam ….. a moje telo sa dosť zmenilo k lepšiemu…… Som za túto skúsenosť vďačná….

Ohromená pražskými službami som porovnávala rozdiely…

Každý týždeň som si dala pár konzultácií…

Niektoré prebiehali v Prahe, niektoré v Bratislave..

Medzitým sa môj zdravotný stav však zhoršil. Začali ma bolieť v tomto období snáď všetky zuby. Rozbehli sa mi migrény. A nepomáhalo nič.. Len spánok, občasná tma s obkladom na hlave. Človek si poplače, vyspí sa a ide ďalej…..

V tomto období mi však mnoho zubných lekárov hovorilo, že je to v poriadku. Absolvovala som pred tým čistenie zubných kanálikov,… a fakt som tam cítila čosi podivného.

Až v Prahe som narazila na skutočných odborníkov. Krásne priestory v centre mesta .. a ešte stále to bolo lacnejšie ako u nás. Nehovoriac o prístupe. Prekvapilo ma, čo všetko majú češi hradené poisťovňou a to aj na súkromných klinikách. U nás tú zdravotnú kartičku môžete na súkromných klinikách rovno zahodiť do koša…

Pamätám si na lekára, ktorý mi nenaúčtoval po konzultácii nič a na lekára, ktorý chcel silou mocou nájsť skratku, aby som nemusela za prehliadku a jeho rady platiť.

Zato na Slovensku ma fakt zodrali z kože… Prehliadka toľko a toľko,… konzultácia toľko a toľko… atď.. a zrazu človek nemal 50 eur a nič sa prakticky nedozvedel.

Tu sa začala obrovská frustrácia….

Ani neviem, kde som prišla na Budapešť a neskôr na maďarskú webovú stránku dentálnej kliniky. Poslala som teda svoj snímok do Maďarska a hneď za par hodín mi na e-mail prišli mnohé riešenia, detailná tabuľka s nákresom zubov a nižšie ceny vo fakturácii ako v Bratislave..

Boli Vianoce a ja som prežívala najväčšiu,.. divnú a veľmi špecifickú bolesť zubov. Navyše v Bratislave,.. aj keď sa to niekomu z lekárov nezdalo, nikto si už nechcel takpovediac špiniť ruky, zvlášť keď máte naštudovaných kopu vecí… To lekárov mätie….. A mätie ich aj to, že skúšate hľadať nové riešenia. A hlavne – oni nebudú zrážať kolegov, takže Vás mnohí skrátka nebudú riešiť…. V tomto období som prešla pár konzultácií aj v susednom Maďarsku….

Medzičasom sa moje zuby začali posúvať a v Bratislave všetci lekári pri pohľade na môj chrup len vzdychali…….. A aj ten „najrešpektovanejší“ lekár na poli implantológie povedal: „Je mi veľmi ľúto, ale nemôžem pre Vás nič urobiť.. museli by sme vytrhnúť zdravé zuby, aby sa Vám zmestil implantát..“ Bola to férová úprimná odpoveď, ale pre mňa dosť frustrujúca…..

Túto možnosť vytrhnutia zdravých zubov mi radili mnohí….. „Autority.“………

Nechcem nikoho zhadzovať, … iba sa zamýšľam nad tým, prečo jeden človek dokáže spraviť tak veľa a iný vlastne vôbec nič……???

Oveľa neskôr…. sa mi začali rozsypávať pomaly ale isto aj výplne, ktoré mi robili zubní lekári v Bratislave….

Medzitým som absolvovala množstvo konzultácií v Prahe, ale aj v Maďarsku..

A tu prišlo vytriezvenie…..

Uz pražáci krútili hlavami nad mojimi zažltlými výplňami. Len chceli byť diplomatickí….. Ale ukrajinci, tí mi ukázali presné fotky mojich zubov v zväčšenom formáte. A mnohí povedali, že zubné kanáliky nie sú v poriadku…

Potom v Maďarsku mi na rovinu lekári povedali, že v ústach nemám žiadnu korunku, ale výplň… Toto bol šok.. korunka za takmer 500 eur, ktorá nebola korunkou – ma fakt šokovala…………

Po kontaktovaní slovenských zubárov mi však prišla odpoveď, že boli použité drahé materiály ako „švajčiarsky cement“, atď,… a vraj som korunku takpovediac „zjedla“….. Čakala som tento zvláštny vymyslený príbeh, prakticky sú tieto veci ťažko dokázateľné…… Jedine v Maďarsku sa mi podarilo získať dokument, aké materiály mám skutočne v ústach….. Ale podľa sl. zubárov ma „všetci zavádzajú“ a klamú…

Táto story pokračuje, preto mená slovenských lekárov nebudú zverejnené, kým sa táto story neuzavrie. Dávam týmto ľuďom šancu na nápravu. Pretože v Maďarsku „temporary crown“ za 20 eur vyzerá uplne rovnako ako moja údajne zirkónová korunka od zubárov v Bratislave, za ktorú som dala 470 eur …. Prakticky sú to na hmat tie iste materiály…. Ak sl. lekári majú svedomie – peniaze mi pošlú na účet…… Okrem toho, som si istá, že zubári si poznajú materiály, s ktorými pracujú. Navyše som u týchto maďarských zubárov nezaplatila za konzultáciu nič a to mi ešte aj dali potrebné dokumenty a kontakty. A že som korunku zjedla? Snáď nebola z papiera, .. či? ..také niečo predsa pocítite… Okrem toho – logicky,.. ak by sa niekomu také čosi prihodilo – na takéto zakroky sa musí vzťahovať predsa istá záruka. Lenže súkromné kliniky nikto nekontroluje…

Každopádne… stálo mi za to napísať iným moje skúsenosti a to, že niekde ďalej o pár kilometrov nájdete úplne iné služby… Lenže problém je, že ľudia idú len podľa toho, čo kto odporučil, nemajú tak možnosť porovnať si teórie, náhľady a celkovo úplne iné služby. Neriskujú… nebádajú.. Tak sklopia uši a trpia….. Ale to už je na každom z nás….

Čo by som Vám chcela len týmto článkom povedať, je:

– aby ste neverili všetkému čo počujete…

– aby ste si od všetkých zákrokov brali faktúry a podrobné dokumenty, aký zákrok sa kedy dial na Vašom tele.. kto ho kedy prevádzal… pýtajte si vždy podrobné potvrdenie… mnohí lekári sa často totiž radi zbavujú zodpovednosti … 

– aby ste svoje scany, rőntgeny, opg snímky a cétéčka, čokoľvek podobné – mali vždy napálené na cd, či uložené na flashke….. pýtajte si ich vždy po vyšetrení..  zaplatili ste za nich… V zahraničí bežná prax, ak chcete – hodia Vám to do mailu….

– aby ste nedali na klamný dojem luxusu, ktorý prezentujú slovenské zubné kliniky, …. dôveruj, ale preveruj… 

– aby ste vyskúšali viacero konzultácií a viacerých lekárov, nech ide o čokoľvek…. vycestujte,… a verte mi,.. ceny sú často krát aj šokujúco nižšie a tá kvalita sa nedá porovnať….

– aby ste pátrali nad rôznymi riešeniami, kým podstúpite akýkoľvek zákrok…

Napríklad: Sú webové stránky, kde sa dá poslať snímka zubov. Takto vlastne začal môj príbeh v Maďarsku.. Skúšajte. Možno budete prekvapení množstvom nových riešení……

♧♧♧

Záver:

Moje zuby odvtedy prešli mnohými zmenami. Su pevnejšie. Odolnejšie. Asi ako aj moje telo…  Dobrú človečiu zubnú odborníčku som našla nakoniec v Maďarsku.

Stala som sa bádateľkou v starostlivosti o zuby. Vyrábam si ústne vody s éterickými olejmi…. vyskúšala som množstvo fyzioterapií,. odborných masáží… viem ako uvoľňovať čeľustné svaly…. ako pracovať s doplnkami pre zdravie…  čo znamenajú pre telo minerály…. a aké dôležité je pre telo kalcium a to nie hocijaké,..  ale so spolufaktormi, aby bolo pre telo vstrebateľné,.. stretla som kopu zaujímavých ľudí a zdokonalila som sa aj v jazykoch… atď…

Pochopiteľne… v zubných kanálikoch bol zápal, ktorý mi spôsoboval zdravotné komplikácie.. Ak máte migrény a divné stavy a absolvovali ste čistenie zubných kanálikov – je to jedna z možností, že to nemáte čisté….. Lenže smutné je, že mnoho lekárov to podceňuje. Nezabúdajme, že s nervami sa nehodno zahrávať. Je to špecifický typ bolesti a fakt som presvedčená, že sa dá z toho zblázniť…..

Daľšia z pozitívnych vecí…. nemusela som si dať vytrhnúť zdravé zuby, aby sme pokračovali v rekonštrukcii chrupu….. tu v Bratislave mi to ale odporúčal každý….

Maďarsko:

Rozdiel v práci…. detailná… presná…..

Rozdiel v materiáloch….. výplne su krásne obrúsené a neprečnievajú….

Rozdiel vo fakturácii…….

Rozdiel v prístupe… od začiatku až po koniec – je v pozornosti zákazník……

Rozdiely v dokumentácii… prehľadnosť a presnosť… 

Maďari vedia ako sa postarať o zakazníka…. ako ho získať… a už nestratiť…. a verte mi, že to nie je to len o pekných priestoroch a drahom vybavení… 

Na zuby už chodím ako na masáž. Žiadne strachy a fóbie…. všetko som si poriešila v Maďarsku……. Navyše som sa čo to aj po maďarsky naučila……. a spoznala nové končiny….

To množstvo ľudí, ktorých som stretla na zubných konzultáciách doma aj v zahraničí – zanechalo na mne stopu…..

Stopu obohatenia aj frustrácie.

Obohatenia: Za zmienku stojí množstvo sukromných kliník v Prahe, ktoré ma obohatili. Ukrajinskí zubári, ktorí majú vynikajúcu techniku, len trošku zvláštny zmysel pre čas (-: …

Dr. Kopecký (súkromná zubná klinika Praha), ktorý mi poskytol cenné kontakty ….

Dr. Miklátek (poliklinika Bratislava), ktorý mi poskytol cenné rady o stave môjho chrupu a možných riešeniach..

Frustrácie: žena, ktorá mala v zubnom kanáliku dláto ( presne to náradie použité pri úkone čistenia zubných kanálikov) a zistila to až na ďaľšom rőntgene, na ďaľšej klinike,… a či dievčina s toxickou alergiou na amalgán, ktorá si dala vybrať amalgánové výplne a neodborným zásahom zubára dostala do tela toxické látky a musela brať injekcie…… Muž, ktorý kvôli zlému zaobchádzaniu u zubára musel podstúpiť hypnózu……

To všetko ma v krátkom čase obohatilo………..

Máme síce euro, ale mentálne sme zaostali v komunizme……

Máme krásne luxusné kliniky, ale ľudský faktor často totálne zlyháva….

Všetko je len na dojem…. kryštáľové lustre.. biely luxus… akvárium…. drahé cétečka… drahé rőntgeny…….. čo z toho, keď zaostáva odbornosť….

Chceme byť slušní… diplomatickí…. A tak sa s úsmevom klameme…. Pod pozlátkom krásnych kobercov zamietame pod nich špinu…. a to je predsa „normálne“.. veď žijeme na Slovensku…. takže je predsa „normálne“, že Vás niekto s úsmevom ošklbe… 

A ten, kto hovorí o zradnom stave drsnej skutočnosti – je trvalý outsider a lúzer. Najlepšie je ho umlčať manipuláciami… Najlepšie vydieraním, … alebo tak, že z neho urobíme najväčšieho debila ….. Toto platí na všetkých políčkach.

V službách… V politike… V zamestnaniach, kde sa ľudia čekujú a udávajú pre lepšiu pozíciu a viac výhod…… samozrejme skryto, .. často ako najlepší priatelia a s úsmevom… 

Slováci sa často naozaj nechcú zlepšovať. Mnohí radšej vymažú negatívne recenzie a takto ostávajú vo svojom prirodzenom komforte.. V bubline, ktorá je stabilná… navonok majstri a odborníci, v skutočnosti mnohí často amatéri… 

Často sa nemáme záujem posúvať….

Ľudia učte sa jazyky a cestujte… vzdelávajte sa a majte otvorenú myseľ… riskujte… učte sa nové veci…  a potom sa vráťte domov s pocitom, že chcete byť o čosi lepší než Vaše okolie…. pracujte na sebe a snažte sa napredovať.. nefrflite, konajte….

Zmáha nás však ľahostajnosť a skepsa…. je to ako mor. Pod tvrdými maskami mačov a tvrdých žien s výrazne mužskou demolačnou energiou sa skrývaju duše, ktoré najviac kričia o pomoc…Sú hladné po láske a objatí.. sú zranené ako postrelené srnky…….. 

Len sa to boja ukázať..

Možno preto, aby neboli pošliapaní a zničení…… zdemolovaní okolím….. ponížení… Toto sú myšlienkové vzorce Slovenska. Je to častá pečiatka, ktorou je poznačená celá spoločnosť… rodinkárstvo a korupcia. Môžte sa tak akurát v mnohých prípadoch posťažovať na Lampáreň (-: 

Napriek týmto frustraciám som za tieto skúsenosti s odstupom času vďačná♤♡♧

Ak by som zotrvala v opatere slovenských zubárov – s veľkou pravdepodobnosťou by som prišla nielen o zdravé zuby, ale aj kopu peňazí….

Západné ceny, ale amatérske služby….

Tento článok uverejňujem pre všetkých Vás, ktorí tápate.

PS: a ja podľa Vašich e-mailov viem, že Vás je dosť……

Ale taktiež verím, že si ich prečítajú samotní 100matológovia a porozmýšľajú, ako zlepšiť svoje služby… 

Tieto články budú zamerané na zubnú starostlivosť……. možno niekomu dajú potrebné informácie, možno niekoho privedú k zamysleniu  či – mám dobrého zubára/zubárku? Možno aj ziritujú, ale takto je to v poriadku… Každý máme iné skúsenosti…..

Nezabúdajte: bádajte a nenechajte sa vystrašiť…. riešenie sa vždy nájde. Možno iba štekáte na nesprávne dvere…… 

A moja story pokračuje………..

Never again in Bratislava!!!

PS2: Ďakujem mnohým za e maily a skúsenosti…….. naďalej platí – píšte svoje postrehy.. a ak chcete – rada ich uverejním na mojom blogu……. 

See you later …….

☆Večná ufónka Kity☆

Napísané vo Wien, 2.2.19

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: