Denník N

Prezidentské voľby 2019

Robert Mistrík spolu so Zuzanou Čaputovou vytvorili minulý týždeň nový univerzálny činnostný objekt. Volá sa ‚dôvera‘. Nedá sa prekonať žiadnou nepravdou, postpravdou, ani podlosťou, lebo je omylný (čiže sa dokáže opraviť), zatiaľčo ony sú neomylné. Najbližšie ho môžeme testovať v prezidentských voľbách. A ešte bližšie okamžite v medziľudských vzťahoch. Mne sa veľmi páči.

1. kolo

Príbeh Referencie Striktnosť myslenia Fakticita Prezentácia Spolu
Čaputová H 10 I, A 10 J, G 7 K, B 10 L 9 46
Harabin H 0 I 0 J, C 0 K, D 3 L 0 3
Krajniak H 10 I 0 J, G 4 K, D 8 L 5 27
Mikloško H 10 I 0 J, G 6 K, B 7 L 7 30
Mistrík H 10 I, E 10 J, C 10 K 10 L 6 46
Šefčovič H 0 I, F 10 J, C 5 K 10 L 10 35

# Pridané po prvom kole 17.03.19

4kroková postupnosť a jej vyplývanie pre 2. kolo 1 2 3 4
Harabin/Kotleba mytológia konšpirácia postpravda demotivácia
Šefčovič ideológia frázy zakrývanie demotivácia
Čaputová/Mistrík fakty pojmy dôvera motivácia

2. kolo

Čaputová

## Pridané po druhom kole, 31.03.19

Interpretácia toho, čo píše sekretár KBS

1. „Dajme nabok eufóriu aj sklamanie“ – to ako keby povedal dajme nabok pravdu a nepravdu, čiže v skutočnosti vychádza z nepravdy.
2. Dôkaz: nedal nabok ‚obavy‘. Naopak, povyšuje ich nad eufóriu a sklamanie.
3. Preto je aj jeho blahoželanie nepravda.
Čo teda KBS hovorí svojim komentárom?
Nemá odvahu napísať, že sa obáva pravdy.
Zovšeobecnenie: je pro-pravdivé, keď poviem, že sa bojím pravdy. Je proti-pravdivé, keď svoju obavu formulujem ako obecnú zákonitosť.
1. Mistrík, 2. Beblavý, 3. Štefunko
Poradie si určujú sami:
Poradie po opravách Beblavého a Štefunka, ktorý odstupuje z predsedu PS.
Tak motiváciou narastá Kantovská maxima:
1. Mistrík – Beblavý – Štefunko

——————————————————

Vysvetlivky

A             http://www.goldmanprize.org/blog/qa-zuzana-caputova/

B             https://demagog.sk/diskusia/caputova-a-miklosko-v-ta3/

C             https://dennikn.sk/1375150/europska-debata-harabin-by-zrusil-sankcie-voci-rusku-jadro-eu-je-podla-mistrika-len-ficova-poza/?ref=list

D             https://demagog.sk/diskusia/harabin-a-krajniak-v-relacii-v-politike/

E              http://www.highchem.com/index.php/references

F              http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I155421

G               https://www.etrend.sk/ekonomika/live-prezidentska-debata-trendu-s-piatimi-najsilnejsimi-kandidatmi.html

H            Pri Príbehu dostáva Čaputová plný počet za dôslednosť svojho právnického ekologického aktivizmu, Krajniak za svoj projekt Posledný križiak, Mikloško za protikomunistický disent a boj s Mečiarom, Mistrík za vytvorenie špičkovej vedeckej firmy v nepriaznivých korupčných podmienkach v SR. Harabin dostáva 0 zato, že bol v HZDS a spoluzodpovedá za všetky parametre jeho vládnutia. Šefčovič 0 zato, že kandiduje za Smer, čím sa hlási ku všetkým kauzám, o ktorých písal Kuciak.

I             Pri Referenciách dávam plný počet bodov Čaputovej, Mistríkovi a Šefčovičovi. Svoje nesúmerateľné pracovné agendy robia kvalitne. Harabin dostáva 0 za svoj feudálny prístup v súdnictve. Krajniak 0 za svoj antiliberalizmus. Mikloško 0 za to, že vo voľbách 2016 doporučil Mostu ísť do vlády so Smerom a SNS

J              Pri Striktnosti v zdroji C porovnávam Šefčovičove a Mistríkove tvrdenia 50:57 – 51:24 versus 51:26 – 52:22 a 59:21 – 01:01:16 versus 01:01:18 – 01:02:29. Čaputovej som pri striktnosti strhol zato, že by z hypotetickej druhokolovej dvojice Kotleba/Danko volila Danka, lebo si myslím, že správne je nevoliť žiadnych ľudákov. Tiež som jej strhol zato, že príliš dávala najavo Šefčovičovi, že je výborný diplomat (zdroj G). Harabin pri striktnosti dostáva 0 za to, že obhajuje rešpektovanie kremeľského agresora, ktorý sa prihlásil k nástupníctvu ku Sovietskemu zväzu, čím na seba zobral všetky jeho zločiny a podľa toho sa aj správa v súčasnosti, 01:07:05 – 01:09:41. Krajniakovi som strhol za to, že si ako prezident kladie podmienky, ktoré vopred destabilizujú politickú situáciu

K            Pri Fakticite Čaputovej a Mikloška vychádzam z fact-checku demagog.sk (zdroj B) a tiež z prezidentskej diskusie Trendu (zdroj I). Pri fakticite Krajniaka a Harabina vychádzam z demagog.sk (zdroj D). Pri Mistríkovi sa fakticita prekrýva so striktnosťou. Pri Šefčovičovi znamená úradnícku precíznosť.

L             Pri prezentácii som Mistríkovi strhol zato, že príliš vysvetľuje a mýli sa pritom. Harabin dostáva 0 za to, že kričí a posmieva sa. Krajniakovi som strhol za to, že je príliš autoritatívny. Mikloškovi za to, že je konfrontačný vo veciach, v ktorých má byť ústretový a taktizujúci vo veciach, v ktorých má byť nekompromisný.

SLOVNÍK ZVEDAVOSTI

Etika: je najsilnejšia stratégia prvého ťahu. Porovnaj s Wittgenstein, etika a etické vyjádření

Dôslednosť/ striktnosť: Kant, Kritika Praktického rozumu, s. 39
Největší povinností filosofa je důslednost, a přece se s ní setkáváme velice zřídka. Staré řecké školy nám v tom ohledu nabízejí více příkladů, než s kolika se setkáváme v našem synkretickém století, kdy je uměle vytvářen jakýsi koaliční systém protiřečících si zásad, plný nepoctivosti a plytkosti, protože se lépe uplatňuje u veřejnosti, která je spokojena, když ví o všem něco a vcelku nic, a přitom všemu „rozumí“.

Pokračuj tu

____________________________________________________________
Blogujem aj kvôli tomu, že

a) chcem udržať viditeľný syslog pre voľby 2020, ktorý je od októbra aj stromom blogových liniek

b) nezabúdame na Jana, Martinu, ich rodičov a súrodencov.

 

Teraz najčítanejšie

Ivan Baltay

Založili sme OZ ETRI. Inšpirujeme konštruktivistické učenie humanitných predmetov, pilotne dejepis 5-7, Viac na etri.sk