Denník N

#Youngsters; diktátori, gorily a problémy s počtami; čo sa udialo za posledný týždeň

Zdroj - New York Times/Patrick Chappate
Zdroj – New York Times/Patrick Chappate

Nevieme sa postaviť proti diktátorovi, lebo nám vládnu komunisti a hlupáci. Na prokuratúre mali taký rušný týždeň, až si Čižnár spomenul, že mu Trnka desať rokov dozadu púšťal Gorilu a počítať nevedia ani na ústavnoprávnom výbore, ani na ministerstve školstva. Prinášam vám prehľad minulotýždňových udalostí z pohľadu stredoškoláka.

Blaha s Ficom podporujú diktátora

Návrh ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka podporiť Juana Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely stroskotal ešte predtým, ako ho stihol predložiť na rokovanie vlády. Narazil na odpor vlastnej strany, menovite poslanca Fica a marxistu Blahu. Keďže Venezuela je celkom dlhý a komplikovaný príbeh, preskočíme detaily a pokúsim sa to zhrnúť v pár odsekoch.

Venezuela je krajina v Južnej Amerike, ktorá od roku 2014 spoľahlivo plní správy znepokojujúcimi novinkami. Kedysi jedna z najbohatších krajín Latinskej Ameriky má najväčšie zásoby ropy na svete a jej socialistické vlády z nich až donedávna masívne profitovali. Keď sa však svetové ceny ropy, ktorá tvorí 90% exportu Venezuely, v roku 2014 prepadli o polovicu na desaťročné minimum, krajinu to uvrhlo do ekonomickej krízy. Režim nedokázal financovať masívne sociálne výdavky, a tak sa rozhodli pre „geniálne“ riešenie – tlačiť viac peňazí, pretože, ako sa v roku 2016 vyjadril tamojší minister financií, „inflácia neexistuje“. Bohužiaľ, inflácia existuje a v súčasnosti je vo Venezuele na úrovni vyše milióna percent. Inak povedané, ak by ste boli pred rokom vo Venezuele milionárom, dnes by ste mali len zopár drobných. Samozrejme, táto inflácia sa nedotýka prezidentových bohatých kamarátov, ale obyčajných ľudí, ktorí hladujú a každodenne protestujú za zmenu režimu. 48% obyvateľov žije v chudobe, 3 milióny Venezuelčanov už opustilo vlastnú krajinu a Južná Amerika zažíva svoju najväčšiu migračnú krízu. (Viac o súčasnej situácii vo Venezuele sa dočítate napríklad tu, alebo tu)

Toľko Venezuela in a nutshell, ale čo sme to vlastne odmietli podporiť?

Keďže ekonomická situácia je veľmi zlá, prezident Nicolás Maduro stratil podporu u občanov a vo voľbách v roku 2015 získala v parlamente väčšinu opozícia. Predsedom parlamentu sa stal už spomínaný Juan Guaidó. Maduro odmietol uznať prehru a cez ovládnutie najvyššieho súdu odobral parlamentu právomoci a vytvoril si nové Ústavodarné zhromaždenie, v ktorom vďaka zmanipulovaným voľbám získal väčšinu. V minuloročných prezidentských voľbách poznačených nízkou účasťou a manipuláciami s hlasmi Maduro zvíťazil a v januári zložil prezidentský sľub. Keďže však vyhral podvodom a sľub nezložil v parlamente, venezuelská opozícia ho ako prezidenta neuznáva a podľa ústavy, ak krajina nemá prezidenta, tento post dočasne obsadí predseda parlamentu.

USA, Kanada, väčšina krajín Južnej Ameriky aj EÚ v posledných týždňoch podporili Guaidóa ako dočasného prezidenta a požadujú nové voľby. U nás doma bývalý premiér, ktorý s nedostatočnou praxou kandiduje na ústavného sudcu, natáča videá, kde Venezuelu prirovnáva k invázii Iraku a obraňuje Madurov režim. Nie je prekvapivé, že Fico, ktorého z postu taktiež vyhnali protesty, podporuje prezidenta, ktorý necháva hladovať vlastných občanov. Fico si nikdy nevážil demokraciu ani politických oponentov a keby mohol, tiež by na námestia poslal policajtov so slzným plynom. Zmätený komunista Blaha, ktorý obdivuje diktatúry kade chodí, taktiež nikoho nezaskočil.

Problémom však je, že týmto dvom stroskotaným bytostiam dovolíme ovplyvňovať našu domácu i zahraničnú politiku a Blahovi dokonca dovolíme zastávať post predsedu výboru pre európske záležitosti. A Lajčák si ďalej nechá skákať po hlave. Najprv sme kvôli zopár „hlupákom“ nepresadili novú bezpečnostnú stratégiu, potom nikto nemohol ísť do Marakéša, najväčším problémom bol pakt OSN o migrácii a teraz sa nepostavíme proti diktátorovi. Pomaly ale isto nás SNS a Smer posúvajú na východ a preč od rozumnej politiky. A tam leží skutočné nebezpečenstvo.

Juan Guaidó, zdroj – AFP/Getty Images

Jedna tlačovka, tri správy – produktívny týždeň na prokuratúre

Všetko sa to začalo, keď ministerka vnútra Saková v utorok odobrala tímu vyšetrujúcemu Kuciakovu vraždu časť prípadu a presunula ho pod inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá vyšetruje trestné činy policajtov. Tento krok, samozrejme, vyvolal otázky a pochybnosti, či sa ministerka nesnaží niečo zametať pod koberec. Verejnosť dostávala protichodné informácie prečo (únik informácií či snaha o odbremenenie vyšetrovateľov) a kto (ministerka, či generálna prokuratúra) je zodpovedný za toto rozhodnutie.

Trvalo celé tri dni, kým prokuratúra s prezidentom policajného zboru zvolali tlačovku a všetko vysvetlili. Keďže v prípade sú podozrivý policajti a potenciálne obete (dvaja prokurátori a bývalý minister vnútra) majú takisto napojenie na bezpečnostné zložky a boli nimi aj protizákonne lustrovaní, presunutie časti prípadu pod inšpekciu ministerstva vnútra začína dávať zmysel. Rozhodnutie nakoniec podporili aj dozorujúci prokurátori. Aj tak sa však treba opýtať, kedy sa už konečne na ministerstvách a prokuratúre naučia poriadne odkomunikovať svoje rozhodnutia, aby nevyvolávali zbytočné podozrenia.

Z tlačovky sme si však odniesli aj ďalšie veľmi zaujímavé novinky. Prvou šokujúcou správou je, že jedna z ďalších možných obetí plánovaných vrážd unikla vražde len „zhodou šťastných okolností“. Generálny prokurátor Čižnár zároveň priznal, že niekedy v rokoch 2008/09 mu bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka púšťal nahrávku, ktorá pravdepodobne bola súčasťou Gorily. Na nahrávke sa Ficov niekdajší spolupracovník, František Határ, rozpráva so šéfom Penty Haščákom o sponzorskom dare pre stranu.

Prečo to Čižnár začal riešiť až teraz, 10 rokov po tom, čo nahrávku počul a 7 rokov od zverejnenia spisu Gorila, je v prvom rade nejasné a v druhom rade znepokojujúce. Ešte znepokojujúcejšie je to, že Trnka, ktorý je stále prokurátorom, nahrávku údajne púšťal viacerým ľuďom. Treba pripomenúť, že nahrávka Gorily sa prednedávnom našla v trezore Mariána Kočnera, ktorý je zhodou okolností Trnkov kamarát. Táto spleť nebezpečných vzťahov a vedomostí na prokuratúre je prinajmenšom problematická, nehovoriac o tom, že sa nám (znovu) potvrdilo, že kandidát na ústavného sudcu Fico bol predsa len tiež zapletený do Gorily.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, zdroj – TASR

Problémy s počítaním
Robert Fico na druhýkrát po štyroch pokusoch o doplnenie podkladov, ktoré majú dokazovať, že má za sebou 15-ročnú právnickú prax, získal väčšinu v ústavnoprávnom výbore parlamentu. Po tom, čo sa Peter Kresák, ktorý takisto kandiduje (a o ktorom sa objavili sa podozrenia, že bol spolupracovníkom ŠTB) vzdal svojho miesta vo výbore, jeho nástupkyňa Irén Sárkozy pomohla Fica cez výbor pretlačiť.

Okrem toho, že Ficove dodatočne dodané dokumenty o jeho pôsobení na rôznych univerzitách sú sporné, poslanec a člen výboru Ondrej Dostál upozornil, že Fico uvádza vo svojej praxi aj vojenskú službu, ktorú absolvoval v pozícii vojenského vyšetrovateľa. Dostál tvrdí, že to nie je výkonom právnického povolania, keďže vojenská služba bola zákonnou povinnosťou a že ani na túto pozíciu nie je vyžadované právnické vzdelanie, čo je podmienka, na základe ktorej sa dokazuje, čo sa vníma ako právnická prax. Ficovi teda chýba 6-27 mesiacov praxe, podľa toho, ktoré dokumenty berieme do úvahy.

Napriek tomu však výborom prešiel a v utorok večer má parlament z 39 kandidátov prezidentovi zvoliť 18, z ktorých si on potom vyberie 9 sudcov. Momentálne však koalícia podľa Danka dohodu o kandidátoch nemá a nie je ani jasné, či sa podarí zvoliť všetkých 18 kandidátov. Deviatim ústavným sudcom vyprší mandát v sobotu a Kiska má teda prinajlepšom tri dni na rozhodnutie. Môj skromný tip je, že parlament 18 kandidátov nezvolí a minimálne s Ficom si počká na ďalšieho prezidenta. Kandidát Smeru na prezidenta Šefčovič sa odpovedi na to, či by Fica vymenoval, stále vyhýba.

S matematikou majú (paradoxne) problém aj na ministerstve školstva. Podľa najnovších informácií vieme už o piatich projektoch, ktoré získali stimuly na vedu a ktorých hodnotenia majú chyby v počtoch bodov. Po minulotýždňovom zistení, že spoločnosť NaviDate dostala v hodnotení 84 bodov, no v sumári na prednej strane sa uvádza 94 bodov, už ministerka Lubyová odvolala šéfa sekcie vedy Mareka Hajduka. Nové prípady poukazujú na súčty 20 + 38 + 17 + 13 na prvej strane hodnotenia a 17 + 36 + 22 + 14 vo vnútri posudku firmy Virtual Reality Media, či na stratu 10 bodov, no napriek tomu zisk plného počtu 100 bodov v celkovom skóre pri zbrojárskej (!) firme Konštrukta Defence napojenej na SNS.

Na ministerstve školstva teda buď nevedia počítať alebo sa skôr sústredili na počítanie peňazí, ktoré si zo stimulov ulejú pre seba. Takže máme na výber medzi nekompetentnosťou a zlodejinou. Keďže je to SNS, pravdepodobné ide o oboje. Lubyovej sa zatiaľ odstupovať nechce, pripomínam, že kvôli stimulom na vedu v roku 2017 musel odísť jej predchodca Peter Plavčan. Opozícia už vyzbierala podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze na jej odvolanie, odovzdajú ich po voľbe ústavných sudcov.

Ministerka školstva Martina Lubyová, zdroj – TASR

Ešte jedna krátka správa pod čiaru

Mnohí ste už pravdepodobne zachytili Líviu, stredoškoláčku z kotlebáckej Ľudovej Mládeže, ktorá sa vo svojich videách negatívne vyjadruje na adresu multikulturalizmu a po novom aj feminizmu. Môj kamarát Tim z Leaf Academy natočil video, kde na Líviine výroky o feminizme reaguje podloženými argumentami a vyzýva ju na diskusiu. Keďže Tim je super chalan a jeho video okrem obnovovania viery v ľudstvo ponúka aj mnoho zaujímavých argumentov, prikladám vám ho sem.

 

 

Na záver ešte zopár citátov

„Keď v Rwande v deväťdesiatych rokoch jeden kmeň mačetami vyvraždil viac ako 800-tisíc príslušníkov iného kmeňa, celý svet za bez záujmu prizeral. Veď okrem malárie a komárov tam nič iné ani nie je“ – Robert Fico v svojom druhom „na východe nič nie je“, o kríze vo Venezuele a o zvrátenom liberálnom západe, kde každému ide iba o ropu.

 

„Tridsať právnikov v rámci Európskej únie na čele s Francúzom Fredericom de Fouloyom jasne kontatovalo, že prechod Krymu do Ruskej federácie bol v súlade aj s ukrajinským, krymským, ruským, a medzinárodným právom.“ – Štefan Harabin, kandidát na prezidenta, o tom, že lobistická organizácia vedená istým de Fouloyom (ktorý sa v skutočnosti nevolá Frederic ale Christian) vyhlásila, že anexia Krymu je vlastne ok. Ale, že to znelo ako keby to boli právnici pod EÚ?!

 

„Pán Trnka chodil s nejakým notebookom, to nielen tu, s tým, že mal niečo nahraté. Mne pustil dvojminútovú sekvenciu, kde je nebohý pán Határ, ktorý sa rozpráva s niekým o sponzorskom dare pred voľbami,“ – generálny prokurátor Jaromír Čižnár si po desiatich rokoch spomenul, ako mu Trnka púšťal Gorilu.

 

„Všetky otázky vás poprosím smerovať na generálnu prokuratúru, lebo tam to rozhodnutie padlo.“ – ministerka vnátra Denisa saková o tom, kto rozhodol o odobratí časti prípadu tímu Kuciak

 

„Rozhodnutie ministerky vnútra rešpektujú aj dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry a vedenie generálnej prokuratúry. V čase jeho vydania išlo o opodstatnený a zákonný postup.“ – hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová na rovnakú tému

 

„Právny štát na Slovensku platí, len pokiaľ nejde o Roberta Fica“ – Miroslav Beblavý nám to pekne zhrnul

Teraz najčítanejšie