Denník N

Potrebujú byť Slováci klamaní?

Klamstvo a zavádzanie ako pracovná metóda.

Schválne, čo by ste si vybrali pri rozhodnutí, do čoho investovať svoje peniaze:

A: Zisk 20 % ročne a garantovane… Životná poistka Vám o 20 rokov prinesie vysoký zisk… Na tomto sa nedá prerobiť…

B: Žiadna z investícií nie je garantovaná… Ak sa bude ekonomike dariť a trhy budú rásť, ročný výnos by mohol byť nad 5 %… Životná poistka je dobrá v určitých prípadoch, napr. ako krytie úveru, ale veľa asi nezarobíte.

Klamstvom a zavádzaním sa ľahšie dosahujú krátkodobé ciele. To je fakt. Veľké čísla predávajú produkty, aj články v médiách. Veď na titulok „Celebrita si kúpila kabelku za desaťtisíce eur“, si klikne väčší počet z nás ako na „Mesačne musí vyžiť z 300 eur“. Potom je už jedno, že tá desaťtisícová kabelka stála vlastne 9.990 eur vo výpredaji. Účel svätí prostriedky a v tomto prípade to bolo dosiahnuť kliknutie na článok. Čítať ho už nemusíte. Autor počíta len kliknutia. To isté platí pri finančných zmluvách. Stačí podpísať/kliknúť. Problém nastane až o rok, keď čakáte na vyplatenie úroku.

Na našom malom Slovensku máme s klamstvom a zavádzaním veľké skúsenosti. BMG Invest, Horizont Slovakia, diaľnica do Košíc… Stále dookola veríme tým istým sľubom zabaleným v inom šate. Preto ma zaráža, že na to stále znova a znova naletíme. Naozaj potrebujeme byť klamaní a následne sklamaní?

Paralela s politikou je zrejmá. Zvýšime platy… Znížime dane… Dokončíme diaľnicu… A volič tomu opätovne uverí a my v parlamente máme 4 roky pokoj.

Zdá sa to jednoduché iba mne? Použiť „sedliacky rozum“ a zdravý úsudok? Už to pomaly opakujem každý deň: čím vyšší sľubovaný zisk, tým vyššie je riziko spojené s investíciou. Čím viac sľubov, tým menšia šanca na ich splnenie.

P.S. Fandím a držím palce všetkým bankárom, finančným sprostredkovateľom či politikom, ktorí si vybrali tú ťažšiu cestu a hovoria klientom a voličom pravdu. Aj za cenu menšieho počtu zmlúv a menších preferencií. Raz sa to otočí a vráti aj s úrokom.

Teraz najčítanejšie