Denník N

Moderná pravicová strana

Na Slovensku, je pravicová politická scéna takmer mŕtva. Ako to zmeniť?

Moderná pravicová strana na Slovensku by mala reprezentovať a chrániť piliere, ktoré sú už niekoľko storočí súčasťou našej západnej civilizácie. V posledných dekádach sú však, najmä pod jarmom radikálnych, progresivistických či ľavicových strán, tieto piliere znevažované, potláčané, či označované za zlé. Mám na mysli piliere ako: grécka demokracia, rímske právo, judeo-kresťanské tradície a morálka, individualizmus, kapitalizmus, republikánstvo, ochrana rodinných hodnôt, ochrana prirodzených a občianských práv a slobôd, právny štát, vzdelanie, racionalizmus, otvorená spoločnosť a pod.

Na Slovensku máme evidentný problém tieto piliere udržať. V parlamente máme len málo poslancov, ktorí skutočne reprezentujú tieto hodnoty. Namiesto toho, sme denne svedkom politických roztržiek, exhibicionizmu, korupcie, klientelizmu, nepotizmu, urážania a pod. Niet divu, že sme na chvoste EÚ v kvalite verejných služieb.

Zdravotníctvo zadlžené a v dezolátnom stave, výsledky školákov v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sú každým rokom horšie, chýbajúce učebnice, rozkrádanie eurofondov na podporu vedy a výskumu, obrovské rozkrádanie v poľnohospodárstve, netransparentné nákupy v rezorte obrany, dôvera v súdnictvo a políciu je na mizivých číslach. V zásade je každé ministerstvo po takmer 12-ich rokoch vládnutia sociálnych demokratov v krízovom stave.

Táto situácia tvorí ideálne podhubie pre vznik extrémistických strán, ako na pravom spektre (tzv. alternatívna pravica),  tak aj na ľavom. Bežní ľudia už neveria skorumpovaným politikom a hľadajú vodcov, ktorí by ich vykúpili. Ak k tomu pridáte nezvládnutú imigračnú politiku, LGBT lobby, skostnatelú eurobyrokraciu a zatiaľ nezvládnutú informačnú vojnu s Ruskom či Čínou, tak pohromu máte na svete.

Odpoveďou na tieto neduhy by mala byť práve, už vyššie spomínaná, silná pravicová strana, ktorá by bola otvorená pre všetkých, ktorí zdieľajú pravicové hodnoty a majú záujem o správu veci verejných. Len otvorená strana, ktorá členstvo limituje len minimálne, dokáže vygenerovať tých najschopnejších ľudí, ktorí zdieľajú podobné hodnoty. Ideológia strany by sa mala orientovať predovšetkým na neokonzervativizmus, klasický liberalizmus, libertarianizmus, ekonomický liberalizmus či liberálny konzervativizmus.

Som presvedčený, že pravicoví politici, by mali dostatočnú guráž urobiť tvrdé, avšak potrebné reformy v justícii, zdravotníctve, školstve, verejnej správe a v sociálnom systéme. Pretože len pravica je dostatočne „chladnokrvná“ na to, aby skutočné problémy, ktoré ľudí trápia, dokázala riešiť. Aj za cenu vysokých politických nákladov.

Teraz najčítanejšie

Rastislav Jusko

Som doktorandom trestného práva na PEVŠ, a expertom ODS pre právo a ekonómiu.