Denník N

Zbytočná fascinácia Ficom

Prílišné sústredenie sa na to, aby Robert Fico nebol zvolený za kandidáta na sudcu Ústavného súdu, ktoré viedlo až k bigotnému trvaniu na verejnej voľbe je pre opozíciu i pre Most zbytočné, až kontraproduktívne.

Súčasná voľba kandidátov na ústavných sudcov v parlamente v sebe nesie veľký politický náboj. Vinu na tom nenesie len expremiér, ktorý sa k politizácii tejto voľby hrdo prihlásil. Rovnakú, ak nie väčšiu vinu na tom majú aj opozičné strany spolu s koaličným Mostom. Tieto strany si z Ficovho nezvolenia urobili kľúčový bod svojho úsilia.

Pritom zbytočne. Aj keby bol Robert Fico zvolený, cez prezidenta Kisku by takmer určite neprešiel. Ba dokonca, aj keby Prezident prekvapil a Fica za sudcu Ústavného súdu vymenoval (čo je naozaj nepravdepodobné), bol by len jeden z trinástich, ako správne pripomenula mimovládka Via Iuris.

Preto rokovanie a dohoda o preferovaných kandidátoch na úrovni koalície, či dokonca celého parlamentu by boli oveľa produktívnejším a štátnickejším prístupom. Fico má totiž pravdu, ak hovorí, že bez predbežnej dohody nebude zvolený nikto. Pri štyridsiatke kandidátov a záujmovo i hodnotovo roztrieštenom parlamente by opak bol doslova zázrakom.

Z tohoto pohľadu sa zdá rovnako zbytočné trvanie na verejnej voľbe. Dokonca dnes (deň pred opakovanou voľbou) sa táto zaťatosť stáva škodlivou nielen z hľadiska štátnického, ale i politického. Umožňuje totiž SMERu odsabotovať i opakovanú voľbu, a tým vyšachovať súčasného prezidenta a zodpovednosť hodiť na Most a opozíciu.

Minimálne Most by preto nemal trvať na verejnej opakovanej voľbe a rokovať o preferovaných kandidátoch. V lepšom prípade to povedie k úspešnej voľbe a nedôjde k hanebnému kolapsu dôležitého piliera demokracie, v horšom prípade vina za tento kolaps padne jednoznačne na SMER.

Teraz najčítanejšie