Denník N

Voľba ústavných sudcov ako zámienka na predčasné voľby?

Aj druhé hlasovanie o ústavných sudcov bola zo strany Smeru fraškou. Fico hovorí o koaličnej kríze a jeho koaličný partneri mlčia. Zároveň vychádza prieskum, že by najsilnejšia strana už neposkladala vládu v súčasnej podobe. Ak vstúpi do politiky súčasný prezident Andrej Kiska, tak nebudú stačiť Ficovi ani fašisti. Preto sa naskytuje otázka, nehľadá Róbert Fico zámienku na predčasné voľby, ktorými by ukrojil množstvo času Andrejovi Kiskovi?

Druhá voľba ústavných sudcov skončila podobne ako prvá. Fraškou najsilnejšej vládnej strany SMER, ktorej poslanci odovzdali opäť prázdne hlasovacie lístky. Róbert Fico podobne ako v utorok pourážal novinárov a zo sály odišiel. Jeho koaliční partneri na otázku, či hrozí koaličná kríza odpovedajú: spýtajte sa Róberta Fica.

Dnes zároveň vychádza prieskum agentúry AKO, ktorý hovorí o tom, že by súčasná vládna koalícia už vládu nezostavila. Nezostavila by ju však ani opozícia, pretože už teraz je jasné, že predseda strany KDH Alojz Hlina odmietol spolupracovať so stranou Sme rodina. Nádejou by mohla byť pre SMER spolupráca s fašistami (čo ako sami dokázali im nerobí žiaden problém), prípadne by pomohla aj podpora Borisa Kollára.

Všetko ale môže skaziť Ficovi súčasný prezident Andrej Kiska, ktorý sa stále nevyjadril ako plánuje pokračovať v politike. Každopádne jeho vstupom do parlamentnej politiky sa situácia pre SMER určite skomplikuje a nebude musieť stačiť už ani podpora kotlebovcov. To by bola pre pána poslanca hotová katastrofa a po prehre v prezidentských voľbách by mohol vyfasovať ďalšiu porážku od svojho úhlavného nepriateľa.

Preto môže byť voľba ústavných sudcov dobrou zámienkou na vyvolanie ústavnej krízy, ktorá by mohla vyvrcholiť až do hlasovania o dôvere vlády. Povedzme, že vláda by teoreticky padla a voľby by sa konali o čosi skôr. Dostatočne skoro na to, aby ubrali veľké množstvo času Andrejovi Kiskovi. Možno až toľko, že by SMER opäť zostavil vládu, ktorá by bola spojená s Kotlebom, či Kollárom a držala by ešte pevnejšie ako tá súčasná. Zároveň by sa „smeráci“ zbavili možno znepokojeného Most-híd, ktorý by zrejme do parlamentu už neprešiel.

Druhou pravdepodobnejšou variantou je, že SMER zámerne vyčkáva s voľbou ústavných sudcov, pretože vďaka nezhodám opozície na jednom kandidátovi na prezidenta môže prísť do prezidentského paláca „náš človek“. Ak by sa totiž stal prezidentom Maroš Šefčovič, tak niet pochýb o tom, že by schválil všetkých kandidátov na ústavných sudcov, ktorých by navolil zlepenec.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.