Denník N

Fico pomstiteľ a jeho nesvojprávne bábky

Poslanci SMERu, ktorí poslušne a nepresvedčivo zahrali pobúrenie nad tým, že nemôžu voliť tajne zrejme netušia, že ich bábkovodič chce nechať Ústavný súd zmrzačený dovtedy, kým nebude v úrade prezident, ktorý z neho vytúženého predsedu urobí.

Pred druhým kolom voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu to vyzeralo, že vo vládnej väčšine preváži elementárna zodpovednosť za chod štátu. Dosiahla sa dohoda na šiestich kandidátoch, mená ktorých mali byť odoslané prezidentovi tak, aby z nich mohol vybrať aspoň troch sudcov. Títo by spolu s ďalšími štyrmi, ktorí zostávajú na Ústavnom súde dokázali vytvoriť dva plnohodnotné senáty. Sedem sudcov je minimálny počet aj pre zasadanie pléna Ústavného súdu, takže Ústavný súd by síce nebol schopný pracovať na plný výkon, ale bol by schopný (hoci pomalšie a menej kvalitne) plniť všetky úlohy, ktoré mu zverila Ústava.

Lenže tesne pred samotnou voľbou sa zjavil dovtedy nezvestný Robert Fico a dohodu zmietol zo stola. Prikázal, aby „jeho“ poslanci znova zahrali pobúrenie nad tým, že nemôžu voliť tajne a voľbu odsabotovali. Môžeme len hádať nakoľko sa na tomto výčine podieľala obsesia stať sa predsedom Ústavného súdu za každú cenu a nakoľko išlo o pomstu prezidentovi Kiskovi, ktorý podľa neho nemá čo vymenovávať ústavných sudcov ale iba „svietiť a kúriť“. Výsledkom je nezodpovedné ochromenie jedného z najdôležitejších pilierov demokratického štátu, a napľutie do tváre tak kandidátom ako i všetkým občanom.

Mimoriadne trápnu úlohu zohrali pri tejto poľutovaniahodnej fraške poslanci SMERu. Nielenže sa nechali ponížiť rozmetaním dohody, na tvorbe ktorej sa podieľali, ale mnohí z nich preukázali neuveriteľnú nekompetentnosť. Kým poslanec Kondrót zapieral nos medzi očami tvrdením, že „my nič neparalyzujeme“, podľa ďalšieho o nič nejde, „keď Ústavný súd nebude mať dva, či tri týždne všetkých sudcov“ a poslanec Číž vyzýva na „okamžité vyhlásenie ďalšej voľby“. Zdá sa, že iba poslanci SMERu netušia, že ich bábkovodič chce nechať Ústavný súd zmrzačený dovtedy, kým nebude v úrade prezident, ktorý z neho vytúženého predsedu urobí. Teda najmenej do polovice júna.

Teraz najčítanejšie