Denník N

Babka, dedko, požiadajte o dotácie.

zelenou sú bloky LPIS, na ktoré si nikto cez aplikáciu GSAA nezakreslil užívaciu hranicu, v tomto prípade sa jedná o skoro 4 hektáre
zelenou sú bloky LPIS, na ktoré si nikto cez aplikáciu GSAA nezakreslil užívaciu hranicu, v tomto prípade sa jedná o skoro 4 hektáre

Rozprávka o dedkovi a babke čo ťahali repu je veselá a všetci nakoniec popadali na zadok. Ale táto rozprávka môže mať krajší koniec: dedko s babkou požiadali o priame platby a dostali ich. Keď sa ukázalo, akým spôsobom využívali niektorí farmári systém priamych platieb na pozemky, ktoré neužívali, je čas aby aj drobní vlastníci a užívatelia začali využívať tento systém.

Ako? Jednoducho. Spravte to za svojich rodičov alebo starých rodičov sami.

Zjednodušene povedané, priame platby na plochu sú nárokovateľné a stačí splniť pár podmienok a vaša žiadosť o priame platby tak, ako ju žiadajú veľkí alebo malí farmári, bude akceptovaná.

Základom žiadosti o priame platby je registrácia v systéme GSAA. Zvládne ju aj laik. Druhým krokom je zakreslenie hraníc užívania do systému GSAA a vytvorenie žiadosti. Generácia ľudí, ktorá vyrastala na informačných technológiách toto určite zvládne.

Jedna z podmienok na priame dotácie je výmera. Spravidla záhrady, pričlenené časti polí k domom nedosahujú minimálne výmery, ale ak sa dohodnete so susedmi, tak ju určite prekročíte. Požaduje sa minimálne 1 hektár, maximálne v troch blokoch. Na to, aby ste začali hospodáriť a poberať dotácie stačí len dohoda, alebo v lepšom prípade vytvorenie spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti podľa zákona č.97/2013 o pozemkových spoločenstvách. A v konečnom dôsledku sa nič nezmení, len starostlivosť o záhradu bude lepšie odmenená. A rodičia a starí rodičia budú mať možnosť aktívnejšieho vyžitia. A ak chováte aj nejaké zvieratá, založte si farmu. V zásade postačuje len jednoduchá registrácia na miestom úrade, prípadne štatistickom a možno aj daňovom.

Chcete zistiť, či aj na vašich pozemkoch, na pozemkoch vašich rodičov alebo starých rodičov je možné žiadať o priame platby? Stačí vám na to pozrieť na stránky katastra nehnuteľností ZBGIS, kde si zapnete vrstvu LPIS a Poľnohospodárskej platobnej agentúry aby ste zistili, či niekto nepoberá dotácie na Vaše pozemky. A ak by aj poberal, tak viete ľahko preukázať, že na nich nemôže hospodáriť. Sú napríklad oplotené alebo ináč neprístupné. A celkom určite by ste si všimli traktor vo Vašej záhrade. A že ho budete náhodou križovať? Nemyslím si, že by Vás tento problém mal trápiť.

Pri analýze podkladov LPIS a hraníc užívania sa ukázalo, že pomerne veľká časť plôch nie je zakreslená. Nemusí to znamenať, že na tieto plochy nikto nepoberá dotácie, len že tam nie sú zakreslené. Spravidla to vyzerá ako na titulnom obrázku, zelenou hranicou sú plochy LPIS, na ktoré nebola zakreslená hranica užívania. A záhrady sú jasne odčlenené. V tomto prípade sa jedná o vyše štyroch hektárov, ale našiel som podobné bloky o výmere pár desiatok hektárov. A to už nie sú zanedbateľné peniaze – a viem si predstaviť, že to spravia obce za svojich občanov.

podobne ako v predchádzajúcom prípade. o pozemky sa starajú vlastníci susedných domov. nechcete si prilepšiť? v prípade tejto obce je to okolo 10 hektárov.

Rozprávka o tom, ako  dedko a babka ťahajú na záhrade repu so psíkom, mačičkou a myškou môže mať iné konce. A stačí málo, aby toho bolo viac ako vianočné zvýšenie dôchodku. Peniaze vám ležia na záhrade. Zoberte si ich.

Teraz najčítanejšie