Denník N

Kvetnický zemepán Bync núka Popradu zvláštne nadobudnutú nemocnicu za 1 milión eur

Ján Bync má blízko Smeru. Kryl ho aj Kováčik. V minulosti nadobudol majetok bývalej nemocnice v Kvetnici záhadným spôsobom. Dnes ho ponúka Popradčanom za takmer 1 milión eur.

Kvetnica je jedno z najkrajších území Popradu. Ešte v roku 1921 tu založil nemocnicu prvý Československý prezident T. G. Masaryk. Liečili sa v nej pľúcne chorí zamestnanci železničných dráh.

Nemocnica prežila druhú svetovú vojnu, socializmus, no nezmyselné kroky v zdravotníctve a rabovačky štátneho majetku už neprežila.

Kvetnický ústav kedysi patril štátu. Neskôr ju vlastnila nezisková organizácia s názvom ,,Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb“. Vo vlastníctve mala okrem nemocnice aj celý park.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré bolo spoluzakladateľom s väčšinovým podielom, stratila nad neziskovou organizáciou kontrolu. Zo dňa na deň sa činnosť nemocnice ukončila a majetok sa prevádzal na pochybné osoby.

Celý majetok bol za zvláštnych okolností prepísaný cez ponukové konanie na novú neziskovku ,,Odborný liečebný a sociálny ústav.“ Táto organizácia je v skutočnosti o jednom človeku – Jánovi Byncovi. Získal budovu nemocnice a pozemky o výmere viac ako 55.000 metrov štvorcových za neznámu cenu. Podľa účtovných závierok sa odhaduje cena majetku na 1,5 milióna eur.

Ján Bync – veľký poľovník aj ,,náš človek“

Ak by ste vošli do domu Jána Bynca, obklopili by vás desiatky hláv mŕtvych zvierat. Poľovať chodil aj so zosnulým smeráckym predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Svoj lovecký inštinkt neprejavuje iba poľovaním po zvieratách, ale aj po veľkých štátnych zákazkách.

Tento prešovský podnikateľ pracuje v úzadí. Na politike sa iba priživuje. Jednému podnikateľovi údajne povedal:
,,Si veľký somár, keď si nevieš omotať okolo prsta nejakého papaláša, najlepšie cez sponzorstvo rovno celú stranu. Lebo, zlatý môj, pamätaj si, že najlepším partnerom pre nás stavbárov je štát. Ten nepozerá cez lupu na každý cent, ja by som už inú zákazku ako pre štát nezobral,“ informuje portál Pluska.

V prvej Ficovej vláde pracoval Bync ako poradca vtedajšieho smeráckeho štátneho tajomníka ministra vnútra Jozefa Bučeka, ktorý je dnes poslanec národnej rady a podpredseda osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Bynca v minulosti zachránil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik

Bync sa preslávil kauzou Košický urgent. So svojou firmou PKB invest sa mal nečestným spôsobom dostať k zákazke za 26,5 milióna eur. Bync sa dohodol s druhou súťažiacou firmou Dunaj, že ,,pôjdu pod cenu.“  V jasne zmanipulovanom tendri bol obvinený spolu s organizátorom tendra Hložným, ktorý bol spolužiakom Richarda Rašiho, dnes podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.

A práve Richarda Rašiho sponzoroval PKB Invest krátko po výhre tendra. Bync finančne podporil VIP ples Ďakujeme 2013, na ktorý hostí pozýval smerácky košický primátor Raši.

V celej kauze však Bynca kryl špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je známy zametaním kontroverzných káuz pod koberec. Kováčikovi nestačili ani jasné odposluchy telefónov, a tak nariadil vyšetrovanie zastaviť so slovami ,,skutok sa nestal.“

Krátko pred Byncovou ponukou navštívil Richard Raši primátora Antona Danka

Práve Richard Raši môže v celom obchode zohrávať pre Bynca veľkú rolu. Richard Raši sa totiž zastavil na mestskom úrade ani nie dva týždne pred tým, ako Bync ponúkol mestu Poprad svoje pozemky v Kvetnici spolu s nemocnicou za 950.000€.

Toto stretnutie určite nebolo náhodné a určite súviselo s predajom Byncových majetkov. Raši ponúkol mestu Wifi zadarmo. Ďalšie ponuky majú podľa oficiálnych informácií prísť z Rašiho strany neskôr.

Čo z toho má samotný Raši, nie je známe. Predpokladá sa, že rovnako ako v minulosti by mohol Bync ponúknuť Rašimu sponzorstvo.

Popradčania stoja v slepej uličke

Popradčania sa stali rukojemníkom pofidérnych ľudí, napojených na politické špičky a ,,našich ľudí,“ ktorých nezaujíma vyššie dobro, ale ich plné vrecká.

Dnes sú Popradčania vydieraní.

Ak mesto neodkúpi pozemky, nádherná a históriou bohatá Kvetnica bude ešte ďalšie roky upadať.

Ak Popradčania pristúpia ku kúpe pozemkov, naplnia tým vrecká pofidérneho podnikateľa Bynca a jeho politického obchodného partnera Richarda Rašiho.

Teraz najčítanejšie

Jakub Dančo

Absolvent verejnej a sociálnej politiky a ľudských zdrojov na Masarykovej univerzite v Brne. Špecializujem sa na rozvoj a vzdelávanie zamestnancov. Zaujímam sa o verejné dianie v meste Poprad a v oblastiach politiky práce, sociálnych vecí, rodiny, mládeže a školstva.