Denník N

V čom je Čaputová iná?

Tento blog je o kandidátke, donedávna nie príliš známej osobe, ktorá sa stáva symbolom. Prečo?

Lebo sa odlišuje. A dáva nádej. Že nie je ešte všetko stratené a nie je to s nami až také zlé.

Čaputová je iná vo všetkom. V prvom rade, je to žena. Hneď za tým musím konštatovať, žiaľ, v prvom rade, pretože mi je trochu ľúto, že v 21. storočí, v Európe, je prvým a jedným z najdôležitejších odlišovacích znakov práve pohlavie. Nie to, či je kandidát/ka odborne a morálne zdatný. (Apropo, spojenie“ posudzovať vhodnosť kandidáta na základe jeho odborných a morálnych kvalít“ sa v kontexte posledných dní stalo obyčajnou frázou, vyprázdnenou floskulou, pľuvancom do tváre. Ale o tom neskôr.) Čaputová je žena, inteligentná, elegantná a šarmantná. Je protipólom alfasamcov, ktorými sa náš parlament a vláda len tak hemží. Je presným opakom všetkých tých potajme esemeskujúcich, slintajúcich, s Viagrou vo vrecku uháňajúcich, „rodiny“  zakladajúcich, s milenkami prepytujem poradkyňami na najdôležitejších stretnutiach vysedávajúcich, pre ktorých je žena len doplnok, hračka, prostriedok na hladkanie ega. Všetkých tých, ktorí kritické ženy častujú invektívami, vyčítajú im, že sú škaredé a nie že im nevedia prísť na meno, oni im nevedia prísť ani na rod.  Súčasné političky, ktoré sa odmietajú zúčastňovať špinavých kšeftov a hier, si to nepekne vyžierajú.  Je známe, že hejt namierený voči ženám je oveľa agresívnejší a osobnejší, ako voči mužom. Preto je to až dávidovsky odvážne, postaviť sa proti Goliášovi, ktorým je všetko to najškaredšie, čo dokáže (v mužskom) svete  niekedy prevládnuť –  ego, ješitnosť, agresia.

Čaputová rozpráva, nie blábolí. Hovorí vety, ktoré sú zrozumiteľné a zjavne z jej hlavy, tvorené na mieste, reagujúce na konkrétnu situáciu a otázku. Ak to ešte dokážete, vypočujte si ktoréhokoľvek politika v súčasnej koalícii. Akoby ich jedna mater mala (alebo jeden školiteľ) – kecá a obkecáva, hovorí veľa, ale nepovie nič. Frázy, žvásty, omáčky, chodenie okolo horúcej kaše. Prázdne slová, počúvanie ktorých sa dá prirovnať tomu, keď musíte trčať niekde, kde nechcete byť – je to len strata času.

Čaputová prejavuje emócie. Tváre dlhoročných politikov sa zmenili na plechové masky, ktoré sa nikdy neusmievajú a keď už sa usmiať musia, poskladajú svaly na tvári do desivého úškľabku. Asi je ťažké vyjadriť emóciu, keď hovoríte bezobsažne, naučene, navyše o niečom, čomu ani sami neveríte, alebo ste sa tomu veriť len naučili. To chápem. Vidieť tvár, na ktorej oči a ústa  hovoria to isté, aké osviežujúce!

Čaputová hovorí odborne, otvorene a slušne. Byť odborníkom vo svojej oblasti, mať na to vzdelanie, ktoré ste si nekúpili a prax, ktorú ste si umelo nevytvorili, to je presne tak, ako to má byť!

Svet nie je čierno-biely, ale platí aj to, že čo je čierne, nie je biele, a naopak. Vykrúcať sa pri každej nepríjemnej otázke, tvrdiť, že niečo bolo inak, len treba zmeniť uhol pohľadu, pozrieť sa na to z inej perspektívy,  že všetko je relatívne, zahmlievať a zahovárať, len aby netrebalo povedať svoj postoj a niekoho si nepohnevať, odvolávať sa na nejaké ďalšie autority, všelijaké snemy a kluby,  to môže istý čas fungovať, ale no tak, prezident nie je na to, aby kľučkoval a poškuľoval po únikových cestách. Sú aj kontroverzné témy, sú to ale témy, ktoré spoločnosťou hýbu a je minimálne slušné ich neignorovať. Možno si vážiť niekoho, kto nevie povedať ani len to, čo si myslí alebo ako by konal v situácii, na ktorú treba jednoznačne povedať áno alebo nie?  Samozrejme, že táto otázka je len rečnícka.

A ešte. Áno. Veľa vecí nefunguje. Hrozia vraj aj nejaké krízy, čosi visí vo vzduchu. Je celkom možné, že sú to len nafúknuté bubliny, ale možnože aj nie. Časy sú neisté, to je isté. Čo ale najmenej potrebujeme, je ďalší politik, a nie hocaký, ale rovno hlava štátu, ktorá straší, osočuje, nadáva a hľadá nepriateľov.

Je vtipné, že všetky tieto vlastnosti, môže pre istú časť voličov predstavovať problém, sú pre nich neprijateľné.

Všetci sme zvedaví, aké je rozloženie síl.

Držím palce, Zuzana.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Renáta Pástorová Szappanosová

Pracujem ako učiteľka na ZŠ a žijem v malom meste na Gemeri, ktoré sa aj vďaka svojej polohe trápi s nezamestnanosťou a svojou zaspatosťou. Milujem svoju rodinu, prácu, literatúru, divadlo, prechádzky a bicykel. Verím v šťastné konce a nevzdávam sa.