Denník N

Robert Mistrík for president.

Robert Mistrík s manželkou. Foto - TASR

Robert Mistrík má veľa toho čo povedať aj ukázať. Robert Mistrík má za sebou boj za spravodlivosť v tomto štáte, rovnako ako boj s mafiánmi. Už dlhé roky pred kandidatúrou ukázal, že mu záleží na tom, kam sa Slovensko uberá a ako sa na Slovensku vládne. Za Slovensko bojoval aj ako vedec a zviditeľnil ho vo svete vedy. Teraz ho môže zviditeľniť opäť.

Zdá sa, vo virvare vzdávania sa a diskusie právnikov a politikov kandidujúcich na prezidenta, kto všetko je ako vhodný na post prezidenta, že Robert Mistrík je zrazu niekto, kto nemá do kampane medzi ostrieľanými právnickými harcovníkmi čo povedať. Vyzerá to dokonca tak, že ak nie ste právnik alebo politik, tak ani nemáte medzi prezidentskými kandidátmi čo robiť. Ale Robert Mistrík má naopak veľa toho čo povedať aj ukázať.

Robert Mistrík má za sebou boj za spravodlivosť v tomto štáte, rovnako ako boj s mafiánmi, ktorí sa mu niekoľkokrát dobýjali domov, keď bola jeho manželka v 6. mesiaci tehotenstva a len pár minút pred dobytím sa do jeho domu stihla prísť polícia. Napriek tomu to nevzdal a naopak, pod vplyvom tejto skúsenosti pomohol vzniku protikorupčnej strany SaS. Aj vďaka jeho zapojeniu sme mohli v 2010 voliť síce nakrátko, ale intenzívne, Radičovej vládu, vďaka ktorej napriek všetkým chybám, máme zákon o zverejňovaní zmlúv na internete, ktorý oligarchovia neznášajú.

Aj keď neskôr zo straníckej politiky odišiel, pokračoval na Slovensku ďalej, napriek ťažkým podmienkam, ktoré ponúkajú naši politici slovenským vedcom, pokračoval vo vedeckej kariére a pomohol Slovensko presláviť po celom svete technológiou, ktorá výrazne pomáha napr. pri liečbe rakoviny a ďalších chorôb. Vďaka jeho technológii je možné rýchlejšie diagnostikovať i rýchlejšie vyvíjať lieky.

Ani ako vedec ale neostal ticho schovaný niekde v laboratóriu. Keď ministerstvo pod vedením SNS chcelo rozkradnúť 300 miliónov EUR, bol medzi prvými a dokonca medzi malou skupinkou vedcov, ktorí sa proti tomu nahlas a verejne postavili. Neostal nečinný, ani keď nášho Mateja Tótha obvinili z dopingu a zachránil ho pred krivým obvinením.

Zodpovednosť sa usídlila v jeho DNA a prejavila sa, aj keď prišlo na to, ako bude naše Slovensko pokračovať po konci mandátu prezidenta Kisku. Zodpovednosť k tomu, čo sa u nás deje, ho opäť prebudili, aby sa do politiky vrátil a ponúkol možnosť zodpovedne a slušne viesť tento štát na čele prezidentského úradu.

Netlačil sa tam, počkal, ako sa rozhodne prezident Andrej Kiska a keď bolo jasné, že Andrej Kiska končí, neváhal a investoval svoje vlastné zarobené peniaze do kampane. Vediac, čo to stojí, rozhodol sa všetko zaplatiť zo svojho zisku z patentu, pretože nechcel, aby sa na takú samozrejmosť, ako poctivý prezident, museli skladať ľudia, ktorí majú dosť svojich problémov s týmto štátom a jeho zdravotníctvom.

A čo môže byť väčšia obeta, než vzdať sa nemalej časti peňazí, ktoré ste poctivo zarobili na vývoji nových technológií, v prospech demokracie. Lebo ak by aj celú budúcu mzdu si nechával, dostane sa ledva na nulu. A od oligarchov, ktorí chcú Fica dostať na Ústavný súd, určite čakať odmenu nemôže.

Môže čakať len kopec roboty, ktorou bude dokazovať, že tak, ako sa bil za Slovensko ako vedec, sa bude zaň biť aj ako prezident. V tom je sila Roberta Mistríka, v príbehoch, v ktorých už niekoľkokrát dokázal, že nemyslí len na seba, a že je ochotný nielen strážiť spravodlivosť, ale aj sa za jej boj postaviť.

A na to nemusel byť ani právnikom, ani politikom. Stačilo mu autenticky veriť v dobro. Pre mňa tento jeho príbeh znamená, že verím, že bude viac ako dobrým prezidentom pre Slovensko v 21. storočí. Aj bez adorovaného právnického vzdelania. Naopak, verím, že práve to bude jeho najväčšia výhoda, ktorá posunie Slovensko a úrad prezidenta aspoň o rovnaký krok vpred, ako to dokázal neprávnik a nepolitik Andrej Kiska.

Podporte článok na Vybrali.SME.sk Poši do vybrali.sme.sk

Teraz najčítanejšie

Anton Piták

Som občan a lokálny aktivista. Vyučujem počítačové krúžky. Som hrdý Oravák, tento kraj aj krajinu milujem a záleží mi na Slovensku a tom, aby nám odtiaľ neutekali deti. Som (stredo)pravičiar, roky som volil SDKU, potom SaS. Ako člen som zakotvil až v SPOLU - občianska demokracia, ktorá ako jediná splnila moje nároky na dobrú politickú stranu. Za túto stranu som aj okresným koordinátorom na Orave. Som autorom (predošlého) webu SPOLU a autorom CRM systému na správu členstva, členov a sympatizantov strany. Aktívne pracujem v strane, aby sme nahradili starú (socialistickú) politiku novou - občianskou. Zaujímam sa o lepšie školstvo a štandardizáciu (depolitizáciu) štátnej správy.