Denník N

Keď traja robia to isté. Honba za výpisom z registra trestov z troch krajín v 21. storočí

Keď traja robia to isté, výsledok je v tomto prípade rovnaký – jeden blbý papier, bez ktorého sa nepohnete. Rozdiel je len v čase, ktorý zabijete a v počte nadávok, ktoré utrúsite na ceste k tomuto výsledku. Dánsko, Slovensko a Česko to poňali každý trochu inak.

O bezodnej studnici menom digitalizácia štátnej správy na Slovensku, do ktorej sme naliali už viac než miliardu eur, sa už popísalo veľa. Toto je ale príbeh z každodenného života. Predstavte si, že si nájdete prácu v zahraničí, povedzme v Dánsku. Zamestnávateľ od vás požaduje výpis z registra trestov zo všetkých krajín, kde ste doteraz žili, povedzme z Dánska, Českej republiky a Slovenska. Zrazu stojíte pred jedinečnou možnosťou porovnať systémy všetkých troch štátov a vybrať víťaza. V tejto situácii som sa ocitol minulý týždeň a poviem vám, že som nestíhal žasnúť nad tým, ako sa dá tak jednoduchý úkon skomplikovať. Poďme ale pekne po poriadku.

Dánsko – bez poplatku, v 5 jazykoch, do niekoľkých minút

Dáni ponúkajú na výber 5 jazykov.

Ako by sa dalo predpokladať, v Dánsku je možné požiadať o výpis elektronicky. Na úvod treba povedať, že dánsky systém je oveľa jednoduchší, prehľadnejší a užívateľsky príjemnejší ako ten Slovenský. Na prihlásenie nepotrebujete žiadnu kartu a čítačku, žiadne certifikáty  – len rodné číslo, heslo a mobilnú appku na dvojstupňové overenie. Na podanie žiadosti stačí pár klikov a nič netreba vypĺňať, pretože všetky údaje sú už samozrejme v systéme. Do niekoľkých minút po odoslaní žiadosti pristane vo vašej elektronickej schránke výpis z registra trestov vo všetkých jazykoch, ktoré ste si zvolili. Simply clever.

Slovensko – nezmyselný poplatok, zmätky a 5 dní čakania

Aj Slovensko už vstúpilo do 21. storočia a je možné požiadať o výpis z registra trestov elektronicky, no keď dvaja robia to isté, nie vždy to prebieha rovnako. Zo stránky Slovensko.sk vás systém pošle na stránku Generálnej prokuratúry. Tu nastáva prvý facepalm moment – vyplnenie formulára. Áno, napriek tomu, že podanie overujete zaručeným elektronickým podpisom a štát disponuje všetkými vašimi osobnými údajmi, tu ich musíte vyplniť ručne – vrátane takých zbytočností, ako mená oboch rodičov za slobodna. Keď sa už na niekoľký pokus podarí overiť elektronický podpis cez archaické Java rozhranie, prichádza čas uhradiť poplatok 2 eurá. Áno, v Dánsku zadarmo, u nás za 2 eurá. (Dúfam, že moje 2 eurá budú investované do zlepšenia tohto systému.)

Poplatok som uhradil a čakal som, čo sa bude diať. Potom to začalo. Prvý email: prijali sme požiadavku. Druhý email: overujeme podpis. Tretí email: podpis overený. Štvrtý email: vybavujeme požiadavku. S každým novým emailom narastalo moje napätie. Keď ani po troch dňoch čakania môj výpis nedorazil, obrátil som sa na technickú podporu. Tam mi milý pán oznámil, že spárovanie platby môže trvať až 3 dni (!!!) a výpis by som mal dostať v pondelok, ale ak sa veľmi ponáhľam, môžem si rezervovať stretnutie na ambasáde a dostať tam výpis na počkanie. Vyplnil som teda, pre istotu, ďalší nezmyselný elektronický formulár a dostal som termín na ambasáde – o týždeň v stredu. V tomto momente som začal trochu panikáriť. Ak nestihnem 10 dňovú lehotu na predloženie výpisu, nebudem môcť podpísať pracovnú zmluvu.

Jedna bežná žiadosť vyústila do totálne zaspamovanej elektronickej schránky.

Bod zlomu nastal v nedeľu. O jednej ráno (štát nikdy nespí!)  som dostal email s predmetom URGENCIA PLATBY. Štyri dni „párovania“ zjavne nepriniesli želané ovocie napriek tomu, že som všetky údaje v platbe uviedol správne. Zaslal som teda Generálnej prokuratúre výpis z môjho účtu vo viere, že im to pomôže nájsť zapatrošenú platbu. Tak sa aj stalo – o jeden deň a päť prijatých mailov neskôr som hľadel na môj vytúžený výpis z registra trestov. Dokopy sme si s prokuratúrou vymenili 17 mailov, trvalo to viac než 5 dní, zaplatil som 2 eurá a prišiel som zhruba o dva roky života. Bonus: výpis je k dispozícii len v slovenskom jazyku, čo je môjmu zamestnávateľovi platné asi ako Mojsejovi nealko pivo.

Česko– pěkně po staru, za dvě stovky a za hodinu

Bratia spoza rieky Moravy ponúkajú možnosť elektronického výpisu pre držiteľov digitálnej schránky – čo ja nie som. Vybral som sa teda pekne po vlastných na ambasádu, bez objednania. Veľkorysé úradné hodiny konzulárneho oddelenia (10:00-11:00) a fakt, že Česi tiež poskytujú výpis len v českom jazyku, ma nemohli odradiť. Všetko prebehlo hladko a pani za okienkom ma informovala, že nie som občan ČR (dobre vedieť) a preto môže overovanie trvať dlhšie. Na moje prekvapenie som už o necelú hodinu dostal email, že môj výpis je pripravený na vyzdvihnutie.

Čerešničkou na torte bola príloha č. 1 v tomto výpise: Obsah sdělení dožádaného státu Slovenská republika. Česi do jednej hodiny dokázali overiť môj register trestov na Slovensku a dať mi to v písomnej podobe. To, čo mi cez Slovensko.sk trvalo päť dní a cez veľvyslanectvo by trvalo týždeň.

Česi získali a spracovali informáciu zo slovenského registra trestov do 1 hodiny. Slovákom to trvalo 5 dní.

Keď traja robia to isté, výsledok je v tomto prípade rovnaký – jeden blbý papier, bez ktorého sa nepohnete. Rozdiel je len v čase, ktorý zabijete a počte nadávok, ktoré utrúsite na ceste k tomuto výsledku. Slovenský elektronický systém za miliardu sa v tomto prípade ukázal pomalší, komplikovanejší a otravnejší ako starý český manuálny systém. Porovnanie s Dánskym systémom v konečnom dôsledku ani nemá zmysel, lebo výsledkom bude iba explózia smiechu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Adam Bučko

Srdcom na Slovensku, zvyškom v Dánsku. Vyštudoval som MSc v odbore Security Risk Management na University of Copenhagen a pracujem ako risk analytik. Z času na čas píšem o politike, bezpečnosti a ďalších veciach, čo ma tešia alebo trápia.