Denník N

Päť zázračných rokov sprostredkovateľa vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka

Nadácia Zastavme korupciu a denník Postoj si všimli miliónové obraty vo firmách Zoltána Andruskóa. Pred vraždou ich všetky upratal.

Zoltán Andruskó z Komárna je jedným zo štvorice ľudí zatknutých v októbri minulého roka. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mu bola prisúdená úloha sprostredkovateľa.

Označovaný je za podnikateľa, respektíve obchodníka a figuroval doteraz celkovo v desiatich firmách. Pohľad na finančné výsledky niektorých z nich by mohol navodzovať dojem, že bol celkom úspešným podnikateľom. Pravda je skôr opačná a jeho podnikanie formovali skôr neštandardné operácie.

Pri bližšom pohľade na jeho podnikanie vyskakujú tri firmy s podobným „biznis modelom“. Tatree bar & restaurant, Godzilla Slovakia či Emiran majú spoločné to, že po nástupe Andruskóa ako konateľa si viditeľne polepšili. Pritom každá z nich pôsobí v úplne odlišnom odvetví. Jedna rieši poradenstvo a účtovníctvo, druhá ručné práce a balenie a tretia je z prostredia nákladnej dopravy. No platilo pravidlo, že ich dlhodobo symbolické tržby raketovo vzrástli hneď v prvom roku od príchodu Andruskóa, a to v jednom prípade až na jeden a pol milióna, ako sa to udialo v prípade firmy Emiran.

Postupne ich vystriedal

Andruskó sa pritom medzi týmito firmami postupne presúval od konca roka 2013 až do januára 2018. Buď bol teda taký skvelý podnikateľ alebo je za tým niečo iné. Výsledky a dianie v týchto firmách skôr svedčia o druhej možnosti. Už napríklad len preto, že všetky spomínané firmy skončili so záporným imaním. Teda ich záväzky prevýšili ich majetok, čo by pri pretrvávajúcom stave malo viesť až ku konkurzom.

Navyše, tieto firmy nezarábali z nejakej vlastnej výroby či služieb. V ich posledných zverejnených účtovných dokumentoch hrá významnú úlohu hotovosť. Napríklad firma Tatree bar, ktorá pôsobí v oblasti reštauračných služieb vo Vysokých Tatrách, mala ku koncu roka 2017 majetok takmer pol milióna eur. No na nehnuteľnosti pripadalo len 170-tisíc eur a skoro 300-tisíc eur držala firma v peniazoch.

Ešte viditeľnejšie je to pri firme Emiran. Andruskó do jej orgánov vstúpil v júni 2016. Dovtedy mala firma doslova roky nulové tržby. No už v rovnakom roku 2016 firma raketovo vyštartovala a jej tržby dosiahli takmer 1,7 milióna eur. A patrične naboptnal aj jej majetok. Avšak cez miliónové krátkodobé pohľadávky z obchodného styku, teda nároky firmy, ktoré si uplatňuje voči svojim partnerom v čase pár mesiacov a cez pol miliónovú hotovosť. Aké operácie sa za tým skrývali, sa bližšie zistiť nedá, keďže účtovné výkazy za tento rok sú vyplnené len veľmi sporo. Ďalšie dva roky, kedy Andruskó vo firme ešte pôsobil, už firma pre istotu nemá v rozpore so zákonom zverejnené vôbec žiadne účtovné podklady.

On riadil, mama vlastnila

Treba ako zaujímavosť dodať, že spomínané firmy Andruskó formálne nevlastnil. Keď ich viedol, zakaždým bola ako majiteľ vedená jeho mama. Takto sa firmy nerátajú do jeho majetku a sú chránené pred situáciou, kedy by sa siahlo na jeho majetok. Majitelia v daných firmách pred a po Andróskovi mali rôznu skladbu.

Aj keď Andruskó i jeho mama majú oficiálne trvalý pobyt v malej obci pri Komárne, spomínané tri firmy, ale aj väčšina jeho ďalších spoločností sídlili v Bratislave.

Za zmienku tiež stojí fakt, že vo viacerých firmách, v ktorých naposledy Andruskó bol alebo sa v minulosti vyskytol, sa akoby na prelome rokov 2017 a 2018 „upratalo“. Buď sa zlúčili s inými firmami alebo do nich „vstúpili“ cudzinci, často občania Maďarska. Len pre úplnosť, vražda Jána a Martiny, v súvislosti s ktorou je Andruskó už vyše pol roka väzobne stíhaný, sa stala koncom februára 2018. Teda tesne po tomto „firemnom upratovaní“.

Čínski partneri

Z firiem spojených so Zoltánom vyskakuje ešte relatívne mladá eseročka Z&Z com. Zoltán s mamou ju prebrali len vlani v marci, pričom jej predošlí dvaja konatelia s čínsky znejúcimi menami pochádzali z Bratislavy a Levíc. Obaja okrem tejto firmy pôsobili v minulosti ešte v ďalších firmách, kde sa veľmi rýchlo striedali majitelia aj konatelia, pričom často išlo o občanov Číny, ktorí si ako dlhodobý pobyt na Slovensku uvádzali dokopy dve – tri adresy.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.