Denník N

Primátor „animátor“ Richard Raši

Keď mi Wikipedia potvrdila, že nadpisom môjho májového blogu mierim do čierneho, potešil som sa. Keď mi májový primátor Raši namiesto marcových vyhrážok právnymi krokmi zrazu pokorne uznal, že mám pravdu a stavba vážne mešká, tešil som sa len hodinu.

Potom mi došlo. A prišli až zimomriavky. Zimomriavky z toho, prečo takto milo, nežne až priateľsky zmenil rétoriku.

 

Pred 10 mesiacmi klepal usmiaty primátor Raši po základnom kameni na stavbe rekonštrukcie električkových tratí. No čakali ho komunálne voľby a tam mal jasný príkaz vedenia jeho strany SMER SD: ZNOVA VYHRAŤ. Následne sa na štyri mesiace stavba doslova vyľudnila, dokonca stavenisko na Staničnom námestí zmizlo. Ale toto napríklad nespájajme.

Nezmizli len stavbári, zmizol aj primátor. Na chvíľu vypustil svojho obetného baránka námestníka Petrušku aby v pompéznom katalógu Košická doprava teraz a potom komunistickými prejavmi a zazelenanými vizualizáciami budúcich koľajísk zmiernil bublajúcu náladu obyvateľov mesta Košice. Na chvíľu sa nám, Košičanom ešte zazdalo, že máme primátora. Aj keď iba na titulke, ale bol.

 

No zrazu vybehol v plnej zbroji: Animátor Raši.

Loďky, bicykle, pobehovanie, koncerty, majálesyguľáše, minidisco, veterány v centre mesta, hokej v cyklistickom drese nevynímajúc, maturity, teraz dokonca cyklistická jazda naprieč Slovenskom so svojim straníckym bratom Čislákom. Uzavrel to kinomdivadlom, s úsmevom jemu príznačným. Aby som nezabudol, stihol reprezentovať aj vo Vietname.

 

Najväčší , najvážnejší a najvýznamnejší mestský zásah, kde podpis primátora Rašiho doslova svieti si Animátor Raši v cyklistických okuliaroch a drese ani nevšimne.

No tento mestský zásah jeho neschopnosťou a nečinnosťou prestal byť zásahom.

Stal sa RANOU.

Neprehliadnuteľnou.

Ranou, ktorá nám Košičanom hnisá. Ranou, po ktorej mali ostať krásne zelené koľaje, ale ostávajú len preplnené a zničené vedľajšie cesty, poškodená podnikateľská sféra a nechápajúci Košičania. Takmer 30 minútové zápchy na mnohých úsekoch, teraz v teple až nebezpečné pre prípadné detské posádky.

Dal ranu po ktorej ostane jazva. Dal ranu, ktorú dokonca nie je ochotný ani liečiť, pretože privrel už úplne všetky oči pred udeľovaním penále tým, s ktorými on sám podpísal zmluvu.

Ostatnú sobotu ráno,  v meste takmer bez voličov, sa animátor Raši príde konečne druhýkrát pozrieť na stavbu.

Sleduje nečinnosť, za ktorú poctivo platí z našej kasy a jeho jediné riešenie je presunúť termín o ďalšie dva mesiace i napriek desaťmesačnému meškaniu na niektorých úsekoch! A bez pokuty, bez vysvetlenia, bez akejkoľvek obhajoby. Posunie termín ukončenia a vraj pre objektívne príčiny! 4 mesiace sa na stavbu nenastúpilo, minimálne polroka sa na stavbe robilo ledva „vlažne“ . Dva mesiace zrazu chýbajú?!

 

Manželke poviem, že urobím opravu cesty do garáže do dvoch mesiacov, ona zatiaľ jazdí skútrom po tráve a kvetoch. Platí si MHD a taxíky, pretože auto na lízing stojí v garáži a ona s plnými taškami znáša fakt, že opraviť to treba, je to pochopiteľné. Deti nejak rozvezie.

Ak však táto manželka a ja dokážeme desať mesiacov sledovať prázdny, no deravý a nepoužiteľný dvor a nečinnosť objednanej firmy, asi nie sme normálni.

To zaváňa nezodpovednosťou, ľahostajnosťou a lenivosťou. Ak by som mal byť ešte odvážnejší, tak do doslova smrdí tým, že príjazdovú cestu má robiť brat a ako odmenu nám sľúbil nejaký bonus naviac. Ten bonus si užije celá rodina. No len moja rodina. Premýšľajte.

Navyše, v garáži mi stojí auto. Splácam lízing. Dostať sa k nemu nemôžem ďalších desať mesiacov. Požičiam si iné. Platím teda autá dve. Ja aj tak pookrejem a odpustím bráchovi penále. Ten tvrdí, že sa vyskytli objektívne príčiny.  Po desiatich mesiacoch leňošenia. A ešte dva mesiace mám počkať. Aj keď sa cítim ako ekonomický magor žíhaný nemehlom, no zhovievavý ostanem.

Zamyslite sa.

Ako som už písal v predošlom blogu: Podstatný je mediálny obraz Rašiho.

Na otázky odpovedá prostredníctvom hovorkyne, verejné výzvy poslancov ignoruje a v odpovediach na interpelácie zavádza. V jeho rétorike je slovo „klame“ nahradené slovným spojením „nemám mandát na iné tvrdenie“

Skúsme na záver gazdovsky:

Animátor dostane takmer ZADARMO obrovské finančné prostriedky, aby ich minul na skvalitnenie, skrášlenie a zušľachtenie dopravy v meste.

Animátor sa na to doslova vykašle a nielenže sa tejto najvýznamnejšej investícii nevenuje, ešte si aj na jej realizáciu zavolá partnera, ktorý ani len nenastúpi načas. Partnera, ktorý nemá voči nemu najmenší rešpekt (funguje bez harmonogramu a ak si ho animátor vyžiada, nedodá ho ani po dvoch mesiacoch), polroka zaháľa a dovolí si dokonca odovzdanie presunúť o ďalšie dva mesiace. A to bez pokuty.

 

Áno, pán animátor, pochvala nebude. Toto je Vaša stavba, Váš projekt, Vaša zodpovednosť a len Vaša chyba. Dostali ste takmer zadarmo obrovský balík a ani len minúť ho neviete kvalitne. To stojí Košičanov nervy a teraz už aj obrovské peniaze. Toto Vám spočítajú.

 

 

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Špak

Otec veľkej rodiny. Stavbár. Majiteľ SPAK s.r.o. Poslanec mesta Košice.