Denník N

Prečo by sa mal jeden z dvojice Čaputová / Mistrík vzdať v prospech toho druhého?

Šefčovič - Fico - Harabin

Medzi pani Čaputovou a pánom Mistríkom ako kandidátmi na prezidenta (najmä s ohľadom na kompetencie prezidenta) nevidím veľký rozdiel a obaja sú dobrí kandidáti. Pravdepodobne budem voliť toho, kto bude prvý v najčerstvejších prieskumoch pred samotnou voľbou.

(Áno, pani Čaputová by bola progresívnejšiou voľbou a má lepšie momentum posledných výsledkov. Pán Mistrík má však väčšiu šancu vyhrať v druhom kole, lebo ho budú voliť aj konzervatívnejší voliči a má pozitívnu message moderného Slovenska v kampani.)

 

Môj pohľad na opakovane a zúrivo preberanú tému vzájomného ne-vzdávania sa, ktorá vlastne aj prehlušuje programy kandidátov, je jednoduchý:

1. Pravdepodobnosť, že nepostúpi ani jeden z dobrých kandidátov do druhého kola je vysoká Totiž, môžeme sa obávať, že neslušný človek a kandidát Harabin má skrytých voličov, ktorých mal v minulosti Mečiar či Gašparovič (alebo kotleby v parlamentných voľbách). Tí dvaja získali v prvom kole volieb v roku 2004 až 56% hlasov, pričom v predvolebných prieskumoch mali o takmer 20% menej. Zároveň Harabin – podľa programov na weboch kandidátov ako jediný – maká na stretnutiach s občanmi a to aj v menších mestách. Jeho reči môžu byť pre mnohých občanov ľúbivé a osobným kontaktom môže osloviť doterajších nevoličov.

2. V druhom kole – hoci aj proti Harabinovi – určite nebudem voliť Šefčoviča. Strana, za ktorú kandiduje, má na rukách krv a na zodpovednosti stav dnešného Slovenska (výpočet káuz je nespočetný a predseda strany nepríčetný). Šefčovič je toho dlhodobo súčasťou a nikdy sa sa od toho nedištancoval. Navyše, aktívne podporuje rôzne populistické ficoviny. A trápne video z nedeľného obeda Šefčovičovcov chápem ako pohľad Šefčoviča a Smeru na moderné Slovensko.

 

Možno v nevolení Šefčoviča nebudem sám a nie, nemyslím si, že to je alibistický postoj. Hoci nech sa stane prezidentom aj Harabin. Pointou totiž je, že Šefčovič (hoci asi nie až tak osobne) reprezentuje rovnaké zlo ako Harabin. Zoberú si pani Čaputová a pán Mistrík na zodpovednosť, že náš nový prezident môže byť reprezentantom zla?

 

Dovetok: uznávam, že ani Šefčovič nemá druhé kolo isté (našťastie zlo Smeru vníma už dosť veľa z nás) a možno sa v druhom kole budeme rozhodovať medzi dobrými kandidátmi… chceme to však riskovať?

Teraz najčítanejšie