Denník N

Planéta bez budúcnosti znamená ľudstvo bez života

Alarmujúce následky

Následky klimatických zmien sú každým dňom čoraz viac alarmujúcejšie. Častokrát ich však bagatelizujeme a myslíme si, že sa všetko vyrieši samo a bez našej pomoci. Dôsledky týchto zmien sú už viditeľné voľným okom. Je čoraz viac záplavových období, sila hurikánu metie dom za domom. Priemerná teplota na našej zemi stúpa. Ak si myslíte, že najväčší problém ľudstva je migračná kríza či korupčné podhubie politiky, počkajte 20 rokov. Okrem toho, že zažívame čoraz viac záplavových období, nepokoje do krajín prinášajú aj obrovské a rozsiahle požiare. Dôsledok klimatických zmien je cítiť  v každom kúte nášho malebného Slovenska, o svete nehovoriac. Vďaka skutočnostiam, ktoré si môžeme všimnúť voľným okom už teraz vieme, že klimatická zmena nie je hudbou budúcnosti, ale najmä veľkým výkričníkom súčastnosti.

Zabudli sme na to podstatné

Je viac než isté, že ľudský druh,takzvaný Homo Sapiens bol schopný naplno ovládnuť svoje okolie, postaviť mestá či vytvoriť rozsiahle obchodné siete. Dokázali sme vynájsť lieky na choroby všetkého druhu, zredukovali sme hlad, mor a vojny. Čo sme však nedokázali zmenšiť, či zredukovať je úroveň utrpenia na svete. Tá rastie spolu s naším egom, ktoré ako ľudské bytosti deň čo deň kŕmime. Kŕmime ho pohľadom na všetko, čo sme ako ľudia boli schopní vytvoriť. Mrakodrapy, virtuálnu realitu, sociálne siete, ktoré z nás robia asociálne mŕtvoly. Vytvorili sme všetko, na čo si spomenieme. Nárast ľudskej moci však priniesol nešťastie ostatným živočíchom a prírode, ktorá nás obklopuje. Kde sme nechali súcit, vďaka ktorému sme kedysi vedeli žiť s rôznymi druhmi v absolútnej čistote a harmónii?

Nemáme čas

Odpoveď na túto otázku bohužiaľ nemám. Čím som si však istá je to, že naozaj nemáme čas. Nestačí nám len spadnutá slza na líci pri pohľade na vyhladovaného ľadového medveďa. Nestačí nám zdielať fotografiu korytnačky, ktorej telo je plné plastov. Nestačí nám to, že si budeme umývať zuby bambusovou kefkou, či občas navštívime zero:waste obchodík. Jediné, čo môžeme pre našu planétu a budúcnosť svojich detí urobiť, je začať od seba a začať konať. Konať ihneď. V pomalých, ale vedomých krokoch tkvie ten zázrak. Zázrak, ktorý bude mať za následok to, že si našu planétu budeme opäť vážiť. Zobrali sme jej príliš veľa. Je čas jej to vrátiť späť.

Prianie pre planétu

Prajem si divokorastúce stromy v pralesoch. Prajem si zdravšiu pitnú vodu, či niekedy vidieť na vlastné oči nosorožca tuponosého. Prajem si čistejší Hendersonov ostrov bez nánosov plastov. Prajem si aj to, aby si ľudia uvedomili, že obnoviteľné zdroje nemusia byť obnoviteľnými navždy. Jednu vec si však prajem najviac. Vedomé ľudstvo, ktoré si chráni a váži to, čo má. Všetko je totiž pominuteľné. Láska, čo sľubovala večnosť. Štastie, ktoré nemalo byť prchké. Rovnako je pominuteľné aj zdravie našej planéty.Planéty, vďaka ktorej môžeme byť ľuďmi a tvoriť si ten vlastný príbeh. Vytvorme si nový. Uvedomelejší a ľudskejší príbeh, prosím.

 

 

 

Teraz najčítanejšie