Denník N

Vrátené peniaze.. 100matológia doma a v zahraničí..

Všetko sa to začalo v lete 2018. Snažila som sa nájsť zubára a človeka v jednej osobe. Po pár zlých skúsenostiach som si naozaj myslela, že som ho aj našla…

Zádrhelom sa stal zubný strojček Invisilign. Všetci, ktorí o ňom uvažujete – radím Vám – neskúšajte to na Slovensku. Je to predražená novinka, ktorá začína byť v okolitých krajinách viac cenovo dostupnejšia. A pomaly aj neaktuálna…

To, čo ale nastalo potom – mi dosť výrazne otvorilo oči!!!

 

Stačilo skúsiť služby v Prahe a myseľ bola dokonalo v rozpakoch. Vtedy som ale ešte netušila, že to čo hľadám nájdem bližšie – v Maďarsku. Takto som vtedy ešte nerozmýšľala. Ja som totiž vôbec netušila – kam ma to povedie…..

Nebuďte hlúpi a nedajte sa oklamať prvým dojmom. Preverujte fakty aj čísla. Stačí Vám internet a otvorená myseľ. Odvaha riskovať.

Občas robíme fakt šialenosti. Pod vplyvom strachu sa dáme ľahko zmanipulovať… Za zdravie sme ochotní ísť do risku. Lenže aj to sa dá ľahko zneužiť.

A v zubárskom kresle sa s tým tak trochu ráta…

Ani neviem koľko som absolvovala dohromady zubných konzultácií. Mohla by som napísať o tom knihu. Stretla som mnoho ľudí s rôznymi príbehmi. Sedela som na rôznych zubných kreslách, videla rôzne prístroje, dizajny tých najrôznejších ordinácií a zažila mnoho lekárov s rôznym prístupom. Porovnávali sme Slovensko a okolité krajiny: Rakúsko, Maďarsko, Čechy.

Všetkým, čo sledujú môj príbeh so zubármi na Slovensku chcem odkázať len jediné:

Peniaze za sprznené zubné zákroky robené v Bratislave sa mi podarilo získať naspäť. Môj príbeh odkrýva aroganciu slovenských alopatov, … odkrýva slovenské zhnité pomery, nadradenosť a ľahostajnosť spoločnosti,… odkrýva niečo viac ako len isté ponaučenie.

Príbeh prežitý na vlastnom tele a bolesti sa totiž nedá popísať.. Ak sa stane osobnou skúsenosťou, už naňho nikdy nezabudnete. Bude stelesňovať určitú životnú etapu, v ktorej ste sa taaaak veľa naučili… Bude skrývať horkú príchuť – aj keď za ňou sa skrýva sladké víťazstvo. A bude aj plný paradoxov, absurdností,… skrátka všetkého prežitého….. trochu drámy a aj frašky…

1. Arogancia….

Mnoho lekárov má len prečnievajúce ego, ale žiaľ to, čo poskytujú – je často v porovnaní s okolitými krajinami veľmi biedne a amatérske… Lekár, ktorý ma nezabudol snáď ako 5 ročné dieťa poučiť ako sa umývajú zuby… a aké zbytočné je kalcium. A potom sa už nikdy neozval.

Iba moja vlastná skúsenosť ma presvedčila, že väčšina zubárov nemá ani potuchy o používaní minerálov a tak isto nepozná zlepšováky s aromaterapiou – éterickými olejmi, atď,… bez toho môžete mať dentálnu hygienu aj každý týždeň a bude  v mnohých prípadoch neúčinná……. A prakticky – často je to iba dobrý spôsob ako si zubári privyrobia………….

2. Zbabelosť…

Lekár, ktorý videl zápal v zubných kanálikoch a po chvíli to znegoval….

Vy, ktorí ste toto na OPG snímke videli a zrazu po minúte to znegovali – ste veľmi dobre vedeli čo robíte… Predsa nepodrazíte svojho kolegu,…. však?

A tú pravdu o hlbokom zápale v zubných kanálikoch som sa dozvedela až v Prahe. Nechcite vedieť, aká je bolesť v zubných kanálikoch. Keď Vám každý hovorí, že Vás tam „nemá čo bolieť“,… a Vám doslovne pulzuje celá tvár – je to trestuhodné…

3. Ľahostajnosť…

Lekár, ktorý odmietol dorábať „nedokončenú prácu niekoho iného“…

„Nemôžem pre Vás nič urobiť“,… odpoveď znela férovo, stručne ,.. zato celkom frustrujúco… Len zaujímavé, že už len cez e-mail Vám v Rakúsku pošlú podľa Vašej snímky hneď niekoľko riešení liečby. A to úplne zdarma.

Rada pre Vás: pošlite Vašu OPG snímku na 3 rôzne miesta a budete prekvapení…. A otvoria sa Vám oči…….

Takto by som mohla pokračovať, ale bol by to nadmerne dlhý článok o nekvalitných službách za západné ceny.

4. Maďarsko…

Šoková terapia.. na konzultácii sa dozvedám, že zubnú korunku v ústach vlastne ani nemám. Hoci som za ňu v Bratislave zaplatila ako za kvalitný zirkónový materiál – výsledkom je neobrúsená zlepená výplň. Táto lekárka z Maďarska mala fakt „gule“ a vystavila mi presné dokumenty o tom, čo mám v ústach a z akého materiálu…. Bez týchto dokumentov by sme boli stratení……. nezaplatila som za túto konzultáciu nič.

Maďarsko je v zubnom odvetví blízko Rakúsku. Maďari presne vedia ako si získať zakazníka. V Budapešti máte možnosť nájsť aj holisticke zubné lekárstvo a v Mosonmagyarovári nájdete cez 100 dentálnych stredísk spojené s kúpeľmi a hotelmi. Do tohto malého mestečka chodí veľa rakúšanov. A vedia prečo tam chodia! Iba hlúpi slováci platia drahým slovenským súkromným klinikám, kde cena implantátov je fakt neuveriteľne predražená….. a namiesto koruniek často lekári používajú lacné materiály, ktoré kombinujú často s výplňami. Áno, toto sa často deje.

Chvála tej menšine serióznych 100matológov…

Druhá vec sú materiály. Vraj švajčiarský cement. To hovorte viete komu… V Maďarsku sa ukázala skrátka pravda. A lekári boli o nej schopní aj otvorene hovoriť. Toto všetko samozrejme nemajú možnosť zistiť ľudia, ktorí žijú dlhodobo na jednom mieste, neporovnávajú a nehľadajú. Nebádajú po iných riešeniach. Radím Vám: nebuďte hlúpi! Preverujte! Zdravie Vám už nikto nevráti….

Za tých pár mesiacov som vyskúšala fakt nadmerné množstvo zubných konzultácií. Rôzne zubárske kreslá. Rôzne mestá. Spoznala mnoho lekárov. Krajiny. Prístupy. Teórie…. Prístroje.. Lasery… atď,…..

Potom však nastala obrovská frustrácia………. a vlastne ma to motivovalo čosi vo svojom živote zmeniť. Posunúť sa kamsi inam.

Slováci sa nikdy nebudú mať lepšie kým nepochopia, že zmena sa neskrýva v politike. Ani vo vláde. Či v dokonalom prezidentovi…. Zmena sa skrýva v každom z nás. No slováci su nakazení akousi skepsou a ľahostajnosťou. A tak radšej trpia, .. ale zato sú veľkí hrdinovia v internetových diskusiách, v kaviarňach a či v krčmách. Kto sa vymyká z priemeru – rýchlo ho zhoďme, ušliapme, ponížme. Veď chce byť lepší a nepatrí do davu sťažujúcich sa sliepok, ktoré len kotkodákajú,.. ale v skutočnosti nikdy nič v sebe a tým ani v okolí nezmenia….. 

Za negatívnu recenziu na webe ma chceli žalovať.

A pri sťažnosti a porovnaní zubných zákrokov realizovaných v Cz a Maďarsku zo mňa urobili debila.

Zosmiešniť.

Pošliapať.

Pravda sa neodpúšťa!!!

Ak človek ani na chvíľu nezaváha nad svojim konaním – mal by zavesiť svoje povolanie na klinec. Prehral ako človek. Lebo neprejavil pokoru. Nezobral si z lekcie ponaučenie. Neprejavil ľudskosť. Človečinu. Všetci sme si vo Vesmíre rovní a od každého je možné čosi sa naučiť. Lekárska nadradenosť však všade preráža. Je to ako vírus. Akceptovaný vírus.

Lekár je často v pozícii akéhosi priam nadčloveka.

Navyše,.. ak sa pri vyšetrení pýta lekár sestričky – ako to robil pred tým jeho kolega/kolegyňa a čo dával/a presne do zubných kanálikov – a vy tam sedíte s otvorenými ústami ako bezmocný pacient a ešte to musíte aj počúvať  – tomu sa hovorí fakt prúser a totálna amatérčina. A toto sa stane v súkromnom sektore, v ktorom si zaplatíte doslovne každý prd. Toto všetko sa tu ale deje. Každým dňom sa mnoho lekárov dopúšťa fatálnych chýb, za ktoré odmieta niesť zodpovednosť… 

Čakala som trochu viac… možno aspoň trochu človečiny…….. priznanie, že sa vždy dá čosi zlepšiť. Dostala som naspäť peniaze, ale aj fakt arogantný komentár….

Tento príbeh je len dôkazom toho, aká nálada vládne celkovo v službách……. a celkovo v tejto krajine…

Hlavne všetko musí prebiehať slušne a na úrovni, však?

A slušne a na úrovni Vás potom pekne aj oberú o posledný cent…… Pekne s úsmevom a na úrovni zrazu prídete o peniaze a aj o zdravie……..

Kto hovorí priamo – hoďme doňho kameňom. Veď slová musia byť pekne zabalené do darčekového papiera. Musia mať stužku a potom je už jedno čo je pod stužkou. Len nech to krásne vyzerá! Je jedno, že pod darčekovým papierom sa skrýva čosi zhnité. Nám predsa ide o dojem… nie? Presne takto to u nás potom aj vyzerá…..

Vaše príbehy, ktoré mi chodia sporadicky na e-mail – sú podobné……. a dá sa z nich naozaj veľa vyčítať. O náladách, tendenciách a stratégiách či manipuláciách, aké vládnu v tejto krajine – od politiky cez služby ako zdravotníctvo, obchod, cez bežné vzťahy v zamestnaní často založené na dokonalom vydieraní, intrigách a prakticky sa to odráža vo všetkom…..

Výsledkom je ľahostajnosť a frustrácia..

Ľudská bezmocnosť sa prejavuje vo vzorci strachu, kde jeden druhého vidí a cíti, ale v skutočnosti vlastne vidieť a cítiť nechce.

Vaše príbehy sú skrátka odrazom spoločnosti, v ktorej žijeme…… mnohí ste detailne rozpísali šokujúce podobnosti a zúfalosti v 100matológii…

„To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo“…………

Hmmmmmm…. toto bude akýsi program, ktorý sa nesie ako mor celou krajinou.

Slovenské fenomény.

Viac o nich v ďaľšom článku na tému: 100matológia. Nezabudnem porovnať niektoré Vaše skúsenosti, ktoré ste popísali v mnohých e-mailoch.

Poradiť Vám môžem len jediné:

Ak sa Vám čosi nepozdáva, zmeňte zubára, hľadajte, …. experimentujte…. nedajte sa zastrašiť… strach sa často využíva v zdravotníctve ako stratégia, ako od pacientov vylákať viac peňazí….

Ak ste z Bratislavy – využite služby okolitých susedných krajín…. a fakt budete prekvapení…………

Tieto články sú venované téme 100matológia…..

Ešte je toho veľa veľa, čo som nenapísala…… Budem ich postupne uverejňovať, aby ste sa mnohí zobudili… možno Vás inšpirujú, možno ziritujú. Je to skrátka moja osobná skúsenosť. A taktiež dúfam, že si ich nájdu samotní 100matológovia a aspoň zarozmýšľajú nad zmenou v poskytovaných službách.

Verím, že si ich nájde ten, kto si ich nájsť má…

Každopádne ….. naďalej píšte svoje skúsenosti….

Veľké ĎAKUJEM patrí maďarským 100matológom za poskytnutie potrebných úradnych lekárskych dokumentov (-: a za vyriešenie mnohých zdravotných komplikácií a to vo veľmi krátkom čase.. 

♡♡♡Küszi ….♡♡♡

☆Večná mimozemšťanka Kity☆

A tu je naša pieseň.. De toute facon („Každopádne“.. ďakujem)

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: