Denník N

Smer a SNS chcú z novinárov urobiť poslušné bábky

Foto: ČT
Foto: ČT

Po vražde Jána Kuciaka, ktorý sa pred smrťou sťažoval na vyhrážky, a neadekvátnych zásahoch do práce novinárov, vláda sľubovala, že zlepší podmienky pre prácu novinárov. Ministerka kultúry minulý rok avizovala zmenu, ktorá vraj „zaručí osobitné postavenie novinára z hľadiska ochrany zdroja, ale aj ochrany samotného novinára napr. pred nedôvodným trestným stíhaním za ohováranie, či civilnými žalobami na ochranu osobnosti v súvislosti s výkonom jeho práce.“ Ľubica Laššáková zverejňovala kvetnaté vyhlásenia o tom, ako jej na novinárskej profesii záleží a viacero vydavateľov aj novinárskych organizácií jej aj uverilo a spolu s ňou pripravovalo zmenu zákona. Dnes sa ukázalo, že to boli len pekné reči, pretože novinárov chce táto vláda umlčať.

V parlamente je totiž novela zákona z dielne poslancov Smeru Dušana Jarjabka a Miroslava Číža, ktorá ohrozuje slobodu novinárov na Slovensku. Vznikla bez novinárov, za ich chrbtom a vracia Slovensko do minulého storočia.

Podrobnosti: Poslanci Smeru chcú obmedziť slobodu tlače, SNS ju chce kontrolovať štátnou radou

Dvojica poslancov Smeru žiada do zákona vrátiť právo na odpoveď aj pre politikov. Právo na odpoveď pre politikov sa podarilo vláde Smeru presadiť v roku 2008, proti čomu sa vtedy novinárske organizácie aj vydavatelia ostro ohradili. V roku 2011 ho vláda Ivety Radičovej zo zákona vyhodila.

Teraz idú poslanci vládne koalície ďalej. Doposiaľ sa právo na odpoveď vzťahovalo k nepravdivým, neúplným a pravdu skresľujúcim skutkovým tvrdeniam. Poslanci Smeru vo svojej novele zákona urobili úpravu, vďaka ktorej táto formulka zo zákona zmizne. Čiže ak zákon prejde, bude umožňovať žiadať právo na odpoveď aj vo vzťahu k tvrdeniam, ktoré sú pravdivé, úplné a pravdu neskresľujúce.

Predseda SNS Andrej Danko chce naviac právo na odpoveď rozšíriť aj na komentáre a glosy.

V praxi to znamená, že politici, ale aj ktokoľvek iný, sa môžu dožadovať reakcie na čokoľvek a naviac pod hrozbou vysokých finančných pokút.

Úplným vrcholom je požiadavka, s ktorou prišiel poslanec SNS Karol Farkašovský (bývalý novinár), ktorý žiada, aby vznikla štátna tlačová rada, ktorá by mala výkonné právomoci a dozerala by na novinárov printových médií – čo je návrat pred rok 1989 a snaha obmedziť slobodu slova, ktorú zaručuje ústava.

Odporúčam aj: Hromadnú pripomienku proti novele tlačového zákona už podpísalo viac ako tisíc ľudí

Novinári si nemôžu písať čo chcú. Rovnako ako ostatní, aj oni podliehajú zákonom Slovenskej republiky a rovnako sa aj na nich vzťahuje trestný zákon či občiansky zákonník. Ak o niekom klamú, nesú za to zodpovednosť a ktokoľvek sa môže brániť. Naviac, stále platí ustanovenie zákona o povinnosti uverejniť opravu klamlivého tvrdenia, ktoré môžu využívať stále aj politici.

Útoky na novinárov zo strany tejto vládnej koalície pokračujú. To, s čím prišli vládni poslanci, je snaha kritických novinárov umlčať, zastrašiť a šikanovať.

Miroslava Kernová

Informácie zo zákulisia médií sledujte aj na facebooku omediach.com

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog je o etike v žurnalistike, prešľapoch novinárov, zásahoch do ich práce.  Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend.