Denník N

Klimaktérium môže byť aj zábavné

Klimaktérium je väčšinou náročným obdobím pre ženu, keď sa môžu objaviť telesné aj psychické problémy. Ale existuje komédia s pesničkami s tým istým názvom, ktorá sa na toto obdobie pozerá s humorom a s nadhľadom a dodá každej žene v tomto veku neuveriteľnú energiu a náboj!

„Klimaktérium je prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Prechod prebieha väčšinou medzi 42. a 55. rokom veku ženy. Najčastejšími prejavmi sú návaly tepla, nadmerné potenie (hlavne v noci), bolesti hlavy a kĺbov, podráždenosť, nesústredenosť, depresie, nespavosť, závraty a búšenie srdca. Toto všetko súvisí s individuálnym kolísaním hormónov v tomto období.“ Zdroj Wikipédia

„Klimaktérium“ je komediálny hit poľskej  autorky, herečky, pesničkárky a kabaretnej umelkyne Elžbiety Jodlowskej.  Predstavenie má v repertoáre Divadlo Komédie a v Bratislave sa hrá v Dome Kultúry (DK) Ružinov. V roku 2016 vraj DK Ružinov prešiel rekonštrukciou. To ale nebolo možné poznať vo vstupnej hale, kde svietili pôvodné lustre z čias socializmu. Tiež čalúnenie stoličiek v hlavnej sále vyzeralo ako z obdobia pred revolúciou.

Desiatky žien stoja cez prestávku v rade na ženské WC.
DK Ružinov, kde sa zastavil čas.

Réžie sa zhostil Svetozár Sprušanský, ktorý má skúsenosti s réžiou muzikálov na Novej Scéne v Bratislave a v súčasnosti je šéfdramaturg Divadla Andreja Bagara v Nitre. Mnohé pesničky v tejto komédii vtipnou a jednoduchou zapamätateľnou formou otextoval textár Martin Sarvaš (dvorný textár hudobnej skupiny Tublatanka).

Prestavenie „Klimaktérium“ alternuje 9 herečiek. Ja som videla toto zábavné predstavenie včera 26. februára v alternácii 4 herečiek – Zuzana Kocúriková, Gizela Oňová, Jeanette Švoňavská a Jana Valocká. Z môjho pohľadu išlo o dosť nesúrodú spoločnosť, lebo dve herečky (Kocúriková, Oňová) majú v skutočnosti 70 rokov a Švoňavská a Valocká sú päťdesiatničky. Bolo to vidieť hlavne pri tanečných kreáciách, ktoré dopĺňali pesničky, kde sa herečky po 50-tke pohybovali s ľahkosťou a švihom (Valocká dokonca urobila stojku na rukách), kým o generáciu staršie dve herečky dopĺňali piesne iba ľahkými pohybmi.  Čo ale dokázali lepšie tanečne predviesť dve mladšie herečky, to dokázali naproti tomu uveriteľnejšie zahrať dve staršie dámy. Pani Kocúriková si krásne „strihla“ bývalú moderátorku, ktorá stratila prácu, lebo pribrala a tiež jej postava v mnohých momentoch ukázala, že hoci  v minulosti moderovala, veľa rozumu nepobrala. Naproti tomu v skutočnosti je pani Kocúriková krásna a štíhla dáma s inteligentným humorom. Tiež ma milo prekvapil herecký talent pani Oňovej, ktorej padla úloha manželky zo Šamorína ako „riť na šerbeľ“.  Gizku Oňovú som poznala ako televíznu „Svokru“, kuchárku a speváčku. Predtým som ju naživo hrať nevidela, ale na webe som sa dozvedela, že „Klimaktérium“ vôbec nie je jej prvý muzikál.

To, na čom táto komédiálna fraška, tento kabaret stojí (okrem herečiek) je trefne a humorne preložený text z pôvodného poľského originálu a hlavne výborne, humorne a absolútne skvostne otextované piesne. Ich chytľavosť je skoro až nákazlivá. Vtipný text komédie „Klimaktérium“ si berie na paškál mnoho problémov, ktoré zažívajú ženy v klimaktériu, teda v prechode – napríklad návaly tepla a potenie, bolesti kĺbov, nespavosť a priberanie. Toto predstavenie je ženský pohľad na vec (veď ho aj napísala žena) a počas skoro 3 hodín predstavenia sa objaví mnoho „ženských právd“ o mužoch a tiež o mladých ženách, ktoré boli podľa mňa veľmi trefné a pravdivé. Texty piesní sú tiež písané na telo ženám a preto je s obdivom, že sa ich takýmto ženským pohľadom zhostil chlap.

Čo sa týka obecenstva, tak zo skoro 400 členného hľadiska bolo tak 90% žien nad 50 rokov. Kde tu sa mihol manželský pár, alebo mladšie diváčky. Obdivujem všetkých odvážnych mužov, ktorí na predstavenie prišli. Väčšina návštevníčok tohoto predstavenia prišla v skupine 2 a viac priateliek a kamarátok. A práve to je to, čo je pre ženu a muža v prechode odlišné. Ženské „babince“ sa stretávajú až do staroby a do detailu diskutujú rôzne problémy zo života a pre mnoho žien sú tieto stretnutia formou terapie a tiež mnohokrát záchranou. A zároveň sú takéto čisto ženské „stretká“ vec, ktorú chlapi asi nikdy úplne nepochopia, aj to, že na takýchto stretnutiach je skvelá zábava aj bez mužov.  A to tajomstvo a radosť zo ženských stretnutí kamarátok po 50-tke je vlastne aj predmetom tejto skvelej komédie „Klimaktérium“. Pri poslednej pesničke s neprekvapivým názvom „Klimaktérium“ na konci predstavenia stojí celé hľadisko skoro 400 žien a s pohybom v celom telom tele tancuje, tlieska do rytmu a spieva (skoro až vykrikuje) názov a refrén piesne „Klimaktérium“ a to je úžasný záver príjemne a vtipne strávenej trojhodinovky. Komédiu odporúčam každej žene nad 50, ktorú trápili, ale trápia ženské problémy spojené s prechodom. Lebo táto komédia pôsobí ako liek a zároveň droga na zlepšenie nálady!

http://divadlokomedie.sk/e-jodlowska-klimakterium-co/

Lístok stojí „ľudových“ EUR 15 a dá sa kúpiť v sieti Ticketportal. Predstavenie hrajú okrem Bratislavy aj v iných slovenských mestách.

Zaujímavá kniha pre ženy o období prechodu.

Teraz najčítanejšie

Jana Kapráliková

„Človek, ktorý cestuje s túžbou dozvedieť sa, cestuje cez všetky diaľky, hlavne k sebe samému…“ — Jan Werich; „Umenie je najvyššia radosť, ktorú človek dáva sám sebe.“ — Karl Marx