Denník N

Viera v konšpiračné teórie môže mať katastrofálny dopad na našu spoločnosť

Edmund Burke, anglo-írsky štátnik žijúci v 18. storočí povedal, že na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič. Tak som sa rozhodol niečo spraviť. Začal som točiť edukačné videá s mojimi postojmi na spoločenské témy. Tu je prvé z nich.

Zavádzajúce informácie, lži a konšpirácie zaplavujú internet a ovplyvňujú čoraz viac verejnú mienku. Podobne to bolo aj v 30. rokoch, v čase pred 2. svetovou vojnou. Spoločenské problémy si našli svojho vinníka – Židov. Rozširovanie výmyslov o ich vrodených negatívnych vlastnostiach z nich urobili ľudí druhej kategórie a ich odstránenie sa začalo vnímať ako riešenie všetkých problémov.

Medzi hlavné faktory, pre ktoré veríme konšpiračným teóriám patrí strach, nedostatok informácií a ich nekritické prijímanie, nespokojnosť so svojím životom, zlá partia a mysterióznosť konšpirácií.

Naučme sa rozlišovať manipulatívne informácie od faktov a nenechajme si vymyť mozog emotívnymi a zavádzajúcimi správami. Minulosť sa môže ľahko zopakovať. Je na nás, aby sme tomu zabránili.

Nasledujúce video poukazuje na dôvody, pre ktoré máme tendenciu veriť konšpiračným teóriam a hoaxom, kto tieto poplašné správy šíri, za akým účelom a tiež aký majú tieto správy v dnešnej dobe vplyv na našu spoločnosť.

Ak sa ti video bude páčiť (napriek tomu, že má takmer 16 minút) a chceš vidieť aj moje ďalšie videá na spoločenské témy (ktoré ešte len zverejním), nájdeš ma na facebooku pod menom Rado’s insights.

Teraz najčítanejšie