Denník N

Viera v konšpiračné teórie môže mať katastrofálny dopad na našu spoločnosť

Edmund Burke, anglo-írsky štátnik žijúci v 18. storočí povedal, že na to, aby zlo zvíťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič. Tak som sa rozhodol niečo spraviť. Začal som točiť edukačné videá s mojimi postojmi na spoločenské témy. Tu je prvé z nich.

Zavádzajúce informácie, lži a konšpirácie zaplavujú internet a ovplyvňujú čoraz viac verejnú mienku. Podobne to bolo aj v 30. rokoch, v čase pred 2. svetovou vojnou. Spoločenské problémy si našli svojho vinníka – Židov. Rozširovanie výmyslov o ich vrodených negatívnych vlastnostiach z nich urobili ľudí druhej kategórie a ich odstránenie sa začalo vnímať ako riešenie všetkých problémov.

Medzi hlavné faktory, pre ktoré veríme konšpiračným teóriám patrí strach, nedostatok informácií a ich nekritické prijímanie, nespokojnosť so svojím životom, zlá partia a mysterióznosť konšpirácií.

Naučme sa rozlišovať manipulatívne informácie od faktov a nenechajme si vymyť mozog emotívnymi a zavádzajúcimi správami. Minulosť sa môže ľahko zopakovať. Je na nás, aby sme tomu zabránili.

Nasledujúce video poukazuje na dôvody, pre ktoré máme tendenciu veriť konšpiračným teóriam a hoaxom, kto tieto poplašné správy šíri, za akým účelom a tiež aký majú tieto správy v dnešnej dobe vplyv na našu spoločnosť.

Ak sa ti video bude páčiť (napriek tomu, že má takmer 16 minút) a chceš vidieť aj moje ďalšie videá na spoločenské témy (ktoré ešte len zverejním), nájdeš ma na facebooku pod menom Rado’s insights.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie