Denník N

Novinári v zácviku – toto sa potrebujete naučiť

Súčasnosť žurnalistiky (a najmä tej digitálnej) sa označuje za zlatú éru. Množstvo rýchlych zmien mení tradičné chápanie jej fungovania i úloh. Preto je predpoklad, že sa tieto zmeny budú prenášať aj do prípravy budúcich novinárov. Ako študentka žurnalistiky viem, že sa to nedeje – alebo len v zanedbateľnej miere. Čo by teda mladí novinári mali od svojho vzdelávania vyžadovať, aby uspeli v médiách súčasnosti?

Nenechajme sa odradiť od kariéry v žurnalistike

Novinár Felix Salmon otvoril na Medzinárodnom festivale žurnalistiky v talianskej Perugii diskusiu na tému mladí novinári – konkrétne ako bude vyzerať ich kariéra v tomto odbore. Pričom Salmon sa na túto tému vyjadroval už predtým, napríklad v článku Všetkým mladým novinárom, ktorí žiadajú o radu.

Salmon v skratke tvrdí, že novinári v zácviku môžu zabudnúť na kariéru v digitálnej žurnalistike, lebo v nej neexistuje priama úmera – viac odpracovaných rokov rovná sa viac skúseností, a to sa rovná vyšší príjem. „V podstate myšlienky je, že skutočná hodnota v mediálnej spoločnosti nespočíva v ľudskom talente, ale predovšetkým v oblasti technológií,“ píše. Podľa neho práve digitalizácia spôsobuje, že mladí sú oveľa pružnejší z hľadiska nárokov dnešnej doby. No s tým súvisí skutočnosť, že oveľa pružnejší sú aj tí, ktorí ich nahradia, pretože konkurencia je obrovská. To spôsobuje, že cena práce novinárov klesá.

Prečítajte si tiež: Longform žurnalistika – dôležitá je kvalita každého slova

Tieto názory však majú svojich oponentov, ktorí ich  označili za prehnané. Za základnú chybu Salmonovej myšlienky považujú tvrdenie, že zlepšovanie sa a vývoj schopností sú pre novinárov zbytočné a vôbec im nepomôžu v kariére. Práve naopak.

Vďaka kritike Salmonovho odkazu vznikol aj zaujímavý vedľajší efekt – skúsení novinári začali študentom radiť, ako kariéru v žurnalistike dosiahnuť, a najmä, ako sa na ňu pripraviť. Čo sú teda najdôležitejšie predpoklady na to, aby študenti žurnalistiky uspeli v médiách? A čo by mali od svojho vzdelania vyžadovať?

Ilustračné foto: Flickr.
Ilustračné foto: Flickr.

Treba sa profilovať

Šéfredaktor portálu Vox Ezra Klein radí vo svojom článku mladým novinárom, aby sa vyvíjali v tom, čo budú chcieť robiť v budúcnosti. To znamená, že by sa mali profilovať. Je škoda, že v súčasnosti už nie je žurnalistika na Slovensku dvojodborové štúdium, ako tomu bolo kedysi. Budúci novinári preto musia získavať odbornosť samostatne a vo svojom voľnom čase.

V redakcii univerzitného časopisu, v ktorom pôsobím ako zástupkyňa šéfredaktorky, na to upozorňujeme už prvákov. Snažíme sa vypozorovať ich silné stránky a pripraviť ich na konkrétne činnosti. Takýmto spôsobom si vychovávame športových a kultúrnych redaktorov, ale tiež ľudí, ktorí sa budú orientovať na dianie na univerzite (taká politika v malom). Už teraz si so šéfredaktorkou všímame, kto sa nám hodí na vedúce posty, keď o rok odídeme, ale aj kto bude spravovať sociálne siete alebo zalamovať časopis.

Ilustračné foto: Flickr.
Ilustračné foto: Flickr.

Lebo, ako tvrdí Ezra Klein, každý novinár vie písať, ale nie každý rozumie politike alebo vie urobiť graf. Preto sú profilácia a odbornosť benefity pre budúceho novinára – to ho odlíši od ostatných. A ešte užitočná rada z článku redaktorky New York Times„Staňte sa naozaj dobrí v jednej alebo v dvoch veciach. No buďte tiež slušní v celej skupine iných vecí.“

Treba si vytvoriť vzťah s čitateľmi

Odborníčka na digitálnu žurnalistika a tiež lektorka na univerzite Sue Greenwood odporúča svojim študentom blogovať – konkrétne učí svojich študentov prostredníctvom blogu získavať publikum. Teda vytvárať okolo seba komunitu ľudí, ktorí budú čítať vaše príspevky a pravidelne sa k vám vracať.

Grenwood konkrétne ukazuje svojim študentom, aké je dôležité vybrať si vhodnú tému a ako v nej skombinovať odbornosť, užitočnosť a napríklad humor. Samozrejme, k spravovaniu blogu patria aj také veci ako základné poznatky o optimalizácii pre vyhľadávače, dizajne alebo užitočnosti obsahu. A Grenwood tvrdí, že je dobré neobchádzať ani podnikateľskú stránku písania, to znamená začať vnímať texty aj ako produkt.

Treba začať kódovať

Novinári, ktorí vedia dobre písať a ešte k tomu aj kódovať sú niečo ako jednorožce – zaznelo tiež na festivale v Perugii. Od vtedy sa však diskusia posúva ďalej. Vystihol to článok Je čas, aby sa každý novinár naučil základy kódovania. A tiež článok naštvaného amerického študenta žurnalistiky, ktorý sa sťažuje na nedostatok praktického školenia v digitálnej žurnalistike. Označil zastaraný učebný plán v žurnalistike za problém, ktorý sa týka celej Ameriky – a možno dodať, že nielen.

Kódovanie v dnešnej dobe nie je (alebo by nemalo byť) záležitosť pár geekov. Ak chce novinár súčasnosti robiť svoju prácu dobre, musí vedieť získané dáta (údaje) spracovať; a to je z veľkej časti možné vďaka kódovaniu. Príbehy alebo vývoj svetových udalostí tým nadobúdajú úplne novú perspektívu – čísla môžu rozprávať –, samozrejme, pomocou rôznych softvérov. (Už som však niekde čítala aj myšlienku, že by redakcie mali byť postavené na úzkej spolupráci novinárov a kóderov – žurnalistika by sa vďaka tomu stala multidigitálnym interaktívnym príbehom v exkluzívnom balení.)

Zdroj: tableau.com
Zdroj: tableau.com

Čo by sme sa ešte mali chcieť naučiť

  1. modely financovania médií a biznis modely
  2. základy grafiky a dizajnu
  3. pracovať so sociálnymi sieťami za účelom získavania informácií a využívania ich na šírenie svojich obsahov
  4. rozvíjať diskusie o súčasnom politickom dianí a jeho spravodajskom pokrytí vo svete

(budem rada, ak sa zoznam doplní)

A úplne najdôležitejšie, čo potrebujeme vedieť

Teraz najčítanejšie