Denník N

Ako (ne)vyhrať peniaze na rulete a o ďalších ľudských omyloch

Staršie generácie boli a sú okrem iného zdatné aj v správe rodinných financií. Jedným z tradovaných rodinných pravidiel je využívanie džbánov na ukladanie peňazí pre rôzne účely. Tento koncept prebrali aj všakovakí motivátori využívajúci princíp 6, prípadne 7 džbánov finančnej slobody. Je však tento prístup skutočne efektívny?

Vo svete financií sa traduje jedna milá historka:

Tri dni po sebe, manžel aj s manželkou postupne prehrávajú svoje posledné peniaze vyhradené na medové týždne. Poslednú noc sa mužovi ťažko zaspáva, prehadzuje sa na posteli, keď zrazu uvidí, ako na nočnom stolíku spadne lúč mesačného svitu na 5 dolárový žetón s logom kasína a číslom 17. Tento záblesk okamžite pochopí ako znamenie osudu, oblečie si hotelový župan, vybehne dole schodmi do kasína, sadne si za ruletový stôl a vloží svoj 5-dolárový žetón na číslo 17. Napäto sleduje krútiacu sa guličku v spomaľujúcej sa rulete, tŕpnuc pri pomyslení, že ak nevyjde táto naivná stratégia, prehrá aj posledný suvenír, ktorý si chcel na pamiatku odniesť domov ako spomienku. Po chvíli sa gulička zastaví, akoby to bol naozaj osud, na čísle 17. Stávka v pomere 35:1 znamená výhru 175 dolárov. Muž, veriac v svoju šťastnú ruku, sa rozhodne pokračovať rovnakou stratégiou. Znova all-in, sedemnástka. Ruleta sa znova rozkrúti, gulička preskakuje z políčka na políčko až sa znova zastaví na čísle 17. Výhra sa razom zvyšuje na 6 125 dolárov. V tomto duchu muž pokračuje až pokým nedosiahne zisk 7,5 milióna dolárov. To mužovi nestačí a chce hrať ďalej. Manažér kasína ho však sklamane odmietne s tvrdením, že kasíno už nemá dostatok peňazí pre prípadnú možnú výhru.

Manžel sa tak rozhodne vkročiť do kasína na druhej strane ulice a sadnúť za ruletový stôl. Znova rovnaká stratégia, vloží všetko na 17, ruleta sa rozkrúti a víťazné číslo je… 18! Muž tak stratí všetky peniaze vrátane 5-dolárového žetónu z nočného stolíka. Sklamaný sa vráti naspäť do hotelovej izby, kde ho už čaká manželka s otázkou, kde sa toľko túlal.

Manžel: Šiel som si zahrať ruletu

Manželka: A koľko si prehral? (Zrejme ani nečakala, že by vôbec niečo vyhral)

Manžel: Nebolo to zlé, prehral som iba 5 dolárov.

Mentálne účtovníctvo

Príhodu o mužovi v župane s päťdolárovým žetónom použil Thomas Gilovich (spomínal som ho už tu) v skvelej knihe „Why Smart People Make Big Money Mistakes“ . Tento príbeh využil ako perfektný príklad psychologického javu zvaného mentálne účtovníctvo. Ide o jav, počas ktorého peniazom prisudzujeme rôzne vlastnosti na základe ich pôvodu alebo mentálneho chlieviku, do ktorého si peniaze ukladáme. V prípade muža v hotelovom župane šlo o naivný predpoklad, že sa hrá iba o 5 dolárov a zvyšné peniaze sú „peniazmi kasína“, s ktorými môže zaobchádzať špekulatívnejšie.

Ďalšie 4 príklady:

1. Utopené náklady — Kúpa permanentky do posilňovne a následné prehováranie samého seba k ďalším návštevám, aj napriek tomu, že už nás to do fitness centra neťahá, alebo využívanie drahšej obuvi aj napriek tomu, že nám na nohách tak dobre nesedí ako tá lacnejšia.

2. Narodeninové a darčekové peniaze — ľudia zvyknú utrácať darované peniaze častejšie na spotrebu než si ich odložiť na horšie časy, prípadne nimi splatiť dlhy.

3. „Chlievikovanie“ peňazí na rôzne účely — tak sa môže stať, že človek si sporí na termínovanom účte so zhodnotením 1% p.a. a zároveň spláca hypotéku s úrokom 2% p.a., prípadne lízing alebo spotrebný úver s 10-násobnou sadzbou (vtipné video o tom, ako sa do pasce „chlievikovania peňazí“ chytil herec Dustin Hoffman na konci článku).

4. Vyhradzovanie fixného rozpočtu na určité nákladové položky — Zaujímavá štúdia o tom, ako zvyknú americkí šoféri po zdražení benzínu kupovať lacnejší benzín niekoľkonásobne viac ako v prípade porovnateľného poklesu príjmu.

Čo sa s tým dá robiť?

Nanešťastie, nájsť správny spôsob, ako sa vysporiadať s chybami ktoré vznikajú pri mentálnom účtovníctve nie je také jednoduché. Presné riešenie zatiaľ neponúka ani odborný výskum a literatúra.

Možným riešením však môže byť sebakontrola a pripustenie si vlastných rozhodovacích omylov. Rovnako, ako sa to darí zhruba šestine študentov (štúdia), ktorí odmietajú bezúročné študentské pôžičky v záujme nižšej spotreby. Títo študenti sa tak za náklady nižšej likvidity (možnosti okamžitého nákupu) vyhrabú z úverového zaťaženia po škole omnoho skôr.

Ako ďalší efektívny nástroj finančného rozhodovania sa môže javiť organizácia a komplexný prehľad príjmov a výdajov, či už vo forme obyčajného zápisníka alebo mobilnej aplikácie. Obidvoje môže pomôcť s uvedomením, že príjmy sú zameniteľné bez ohľadu na pôvod nadobudnutia. Osobne chvíľami využívam a chvíľami zanedbávam aplikáciu Spendee, ktorá je na obidve tieto aktivity ako stvorená.

Nakoniec, pomôcť môže aj obyčajná debata s priateľmi, prípadne s niekým skúsenejším. Často sa totiž deje, že téma peňazí je v okruhu známych spoločenským tabu. Naše kroky vo finančnom hospodárení a formovaní investičných cieľov tak zdieľame iba občas, čo môže viesť k znásobeniu pascí mentálneho účtovníctva (rovnako ako sa do tejto pasce chytil už spomínaný Dustin Hoffman).

Teraz najčítanejšie

Michal Vyletelka

Vyštudoval som Finančné trhy a Investície na MU v Brne. Po zhrození sa zo stavu finančného trhu v CZ/SK začínam písať, aby som aspoň niečo málo z toho zmenil.