Denník N

Otvorený list dobrým ľuďom

          Rozumiem, že niekde sedí cudzími peniazmi alebo vlastnou hlúposťou platený troll a chrlí špinu, vulgárne sa realizuje alebo účelovo zavádza. Chápem aj to, že v niektorých krčmách sedia ľudia, čo tridsať rokov denno-denne pijú a majú v hlave guláš úplne vo všetkom. Rozumiem i motivácii vládnych politikov strápňovať sa do extrému a demagogicky ukazovať prstom na kohokoľvek, len aby sa snažili udržať ilúziu, že práve oni z posledných síl držia hrádzu proti extrémizmu.

Ale komu neviem porozumieť, sú niektorí bežní ľudia. Tí civilizovaní, tí, čo sa na vás usmejú na ulici a majú dokonca svoju firmu alebo pracujú v školstve, skrátka normálni dobrí ľudia žijúci poctivý život. Neviem a snáď ani nechcem pochopiť, prečo tento typ ľudstva, čo to so sebou a svojim okolím nemyslí zle, prečo preberá tie primitívne lži, neoverené informácie alebo irelevantné hlúposti a posúva ich ďalej ako neochvejnú pravdu, ktorú práve objavili niekde medzi receptami na facebookovej stene svojej kamošky, kamoša. Bez toho, aby čo i len trochu poznali kontext a bez toho, aby počkali, ako sa k tomu vyjadrí obvinený.

Čo je však horšie, že týmto spôsobom preberajú spravidla a len príspevky, ktoré smerujú proti kandidátke Zuzane Čaputovej. Nikto z tých spomínaných ľudí, s obsedantnou potrebou rýchlo upozorniť na šokujúcu správu, nezverejňuje podobné príspevky na iných kandidátov. Pritom sa také špinavosti nájdu na všetkých – na niektorých i pravdivé. Prečo, keď zdieľajú účelovo a amatérsky spravenú koláž, na ktorej sú spravidla excentrickí zástupcovia LGBT, uplakané deti a usmiata tvár Čaputovej, prečo s rovnakou vervou neupozornia i na rozhovor s exmanželkou kandidáta Harabina, ktorá hovorí o tom, ako jej po rozvode odňal dieťa a čo všetko si s týmto mužom mečiarizmu prežila?

Nie je to preto, že Harabin je im skrátka natoľko sympatický, až si nemôžu pomôcť? A radi mu odpustia jeho neohrabanú rétoriku, jeho arogantné reakcie, jeho minulosť, v ktorej bol pevnou a dôležitou súčasťou mečiarovského zla a neskôr i pravá ruka Ficovej vlády? Skrátka na jeho adresu nesmerujú žiadnu kritiku, no pri Čaputovej budú zdieľať akýkoľvek hoax, a to, ako ho ona dvomi vetami veľmi jasne vyvráti, si už nevypočujú.

Jej budú pokojne vyčítať aj to, že má na schránke nálepku nakrivo (najnovšie). To už aké blato musia jej neprajníci šliapať, keď sa chytia takejto sprostosti…

Prečo nie Čaputová? Lebo je rozvedená. Fakt? Toto je diskvalifikujúce? (Pri Harabinovi nemajú potrebu spomenúť rovnakú vec.)

Prečo nie Čaputová? Lebo v Pezinku je ešte jedna skládka. Áno, kedysi legálna a dnes zavretá.

Lebo chystanú nelegálnu skládku presunuli inam? Áno, presunuli ju na miesto, ktoré bolo vybrané v tendri a spĺňa všetky podmienky. Jedna za všetky: nie je v bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí.

Že Zuzana Čaputová je vymyslená – tým myslia, že ju dodnes nepoznali. Tak to gratulujem. Áno, táto kandidátka nebola v Superstar a dokonca neúčinkovala vo Farmár hľadá ženu a nebola celé roky vo vláde, ktorá systematicky ničila štát. Tak teda voľte Harabina, jeho deštrukčné schopnosti už poznáte, na tie sa môžete spoľahnúť. Ale človek, ktorý sleduje spoločenské dianie, Zuzanu Čaputovú poznal aj roky predtým, čo vôbec prišla do novo vznikajúcej strany. Bola prizývaná do diskusií ako právnička a často ako advokátka, ktorá zastupuje občanov v rôznych sporoch. Pracovala v občianskom združení, ktoré sa snažilo zrušiť Mečiarove amnestie. Má jasný životopis s evidentnou líniou spravodlivosti. To, že nie je celebrita zo Smotánky, ani excentrický tanečník ruských choreografií, ešte neznamená, že doteraz neexistovala. Veľa kvalitných ľudí vo vašom zornom poli neexistuje a naopak, roky sa v ňom držia postavičky, za ktoré sa môžeme akurát hanbiť.

Buďme vďační, že vyšla z tieňa a rozhodla sa skúsiť zabojovať i za nás. Nezávidím jej to, čo si preto vytrpí. Možno by sme si mali vážiť, ak sa slušný človek rozhodne vstúpiť do politiky, je to predsa veľmi potrebné.

Bolo by fajn, ak by sme nepreberali nechutnú rétoriku obskúrnych postavičiek, ktoré idú z jej existencie zošalieť. Nie je práve ich hnev známkou, že Zuzana Čaputová stojí na správnej strane?

Teraz najčítanejšie