Denník N

Kotleba a Harabin: Nemáme fakty? Nevadí, vymyslíme si vlastné!

Už sme si na Slovensku zvykli, že sa niektorí politici predháňajú v tom, kto povie väčšiu sprostosť. Väčšinou išlo o subjektívny výklad faktov a ich prekrúcanie. Toto bolo donedávna štandardom najmä ľavicových populistov.

V poslednom období však so strachom a zhrozením vnímame iný fenomén. „Antisystémové“ strany razia filozofiu „keď nemám pravdu, vymyslím si svoju vlastnú.“ Kotlebovi chlapci sú žiarivým príkladom. Tragédiou tohoto prístupu je, že ich úlety často nikto nekonfrontuje s realitou. Týmto pádom môže medzi ich podporovateľmi vzniknúť dojem, že ich tvrdenia sú pravdivé. Riadia sa teda teóriou, že opakovaná lož sa stáva pravdou.

Kto je fašista?

Jednou z konkrétnych techník s ktorou operujú, je obviňovanie ostatných, že sú nositeľmi takých vlastností, ktoré v skutočnosti majú oni sami. Opakovane sme boli svedkami toho, že Marián Kotleba tvrdil, že polícia je gestapo a ostatní politici sú fašisti.

Čo je to však fašizmus? Podľa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra je fašizmus vymedzený nasledovne: Fašizmus je politický režim založený na diktatúre, potlačovaní občianskych slobôd, na útočnom nacionalizme; ideológia tohto režimu hlásajúca šovinizmus, rasizmus, násilie a podobne: nemecký (hitlerovský) fašizmus, taliansky fašizmus; politický režim pôvodne nastolený v Taliansku (Benitom Mussolinim v r. 1919), založený na diktatúre jednej strany, agresívnom nacionalizme, terorizme, potláčaní občianskych slobôd; najreakčnejšie a najšovinistickejšie politické hnutie. Totalitný protidemokratický režim tohto typu: hitlerovský fašizmus.“

Podľa tejto definície máme v parlamente len jednu stranu, ktorá napĺňa tieto znaky. Zhodou okolností je to Ľudová strana – Naše Slovensko, ktorá pravidelne nálepkuje týmto pojmom ostatné strany.

Okrem toho, v minulosti napríklad Štefan Harabin, ktorý by mohol kľudne vstúpiť medzi kotlebovcov, uviedol, že strana Sloboda a Solidarita je fašistická.

 

Pri jeho vyjadreniach však nevysvetlil, čo ho viedlo k tomu, že sme fašisti. Iba uviedol, že poslanec NR SR Alojz Baránik vyzerá ako SS-ák. V zápätí však otvorene uviedol, čo by sa s Richardom Sulíkom a Alojzom Baránikom stalo, keby bolo po jeho vôli.

Eurovoľby

Jedným z mnohých klamstiev extrémistov, je tvrdenie kandidáta Uhríka. Tento na tlačovej konferencii k voľbám do Európskeho parlamentu uviedol, že doterajší slovenskí europoslanci v Bruseli presadzovali napríklad privatizáciu slovenského zdravotníctva.

Neexistuje však právny základ umožňujúci privatizáciu zdravotníctva členských štátov EÚ prostredníctvom Európskeho parlamentu. Formu a obsah poskytovania zdravotnej starostlivosti si koordinuje Slovenská republika sama. A je rovnako dôležité poznamenať že zdravotná starostlivosť je poskytovaná v jednotlivých členských štátoch Európskej únie odlišne.

Oficiálna publikácia EÚ ozrejmuje zdravotnú politiku nasledovne: „Zatiaľ čo za organizáciu zdravotnej starostlivosti zodpovedajú jednotlivé členské štáty, EÚ dopĺňa vnútroštátne politiky so zámerom plnenia spoločných cieľov. Koordinačná úloha EÚ pri príprave a reakcii na závažné cezhraničné ohrozenie zdravia je veľmi dôležitá na ochranu Európanov pred antimikrobiálnou rezistenciou, pandémiami a ďalšími infekčnými chorobami ako ebola.“

Ako najsilnejšia absurdita mi však v súvislosti s kotlebovcami príde skutočnosť, že do Európskeho parlamentu vôbec kandidujú. Vo svojom programe totiž uvádzajú, že majú v pláne vystúpiť z Európskej únie. Hľadám odpoveď na to, aká je motivácia kandidovať do inštitúcie ktorú chcem zrušiť. Skončí to ako Nigel Farage, ktorý bojoval roky za brexit a keď sa mu konečne podarilo dosiahnuť svoje, radšej sa vzdal svojich politických funkcií, pretože nechce niesť zodpovednosť za chaos, ktorý prípadné vystúpenie Veľkej Británie z EÚ spôsobí?

Čo s tým?

Je veľmi náročné bojovať s ich praktikami. Pokiaľ sa človek nechce znížiť na ich úroveň, budú sa snažiť prekryť konfrontáciu svojich tvrdení čo najväčším bahnom.

Minule sa napríklad Marián Kotleba doslova opustil v Národnej rade. Pri kritike návrhu nášho návrhu, týkajúceho sa zrušenia zákazu psov v kaviarňach a reštauráciách sa dostal až k tomu, že povedal nasledovné„Ja chápem, že boli tu argumenty, že mnohí v západnej Európe chodia so psami do reštaurácií, do jedální, ale pozrime sa na západnú Európu, veď tá vymiera, tam už nikto nemá deti. Tam už nikto nemá deti, a keď, tak sú to deti imigrantov, ale nie pôvodných Európanov. Jasné, že potom sú tu takí, ktorým to nevadí a ktorí ako barličky hovoria, načo sú vám deti, zoberte si psíky, mačičky, škorpióny. Myslím, nie tie so zásobníkom.“ To, že účelom zákona nebolo nič iné, ako odstránenie nezmyselnej administratívnej prekážky, ho nezaujímalo.

Čo teda ďalej? Musíme konfrontovať všetky podobné excesy s realitou. Naše analýzy a konfrontácie musíme podložiť dôkazmi. A nikdy sa nesmieme nechať obalamutiť týmito, možno emotívnymi, no úplne klamlivými praktikami fašistov.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Popovič

V Eurovoľbách 2019 kandidujem za stranu SaS pod číslom 14. Predseda Mladých SaSkárov, študent Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a právny asistent v advokátskej kancelárii.