Denník N

Prial by som si, aby ma Čaputová presvedčila viac

Zuzana Čaputová sa javí ako momentálne najvhodnejšia kandidátka na prezidenta SR. No to, čo prezentuje ako svoje najväčšie kvality, sa zdá byť málo.

Komentárov na osobu Zuzany Čaputovej týkajúcich sa jej liberálneho postoja ku ľudskoprávnym otázkam bolo už celkom dosť. Asi je však naozaj namieste priznať, že ako potenciálna prezidentka nebude mať tak veľké právomoci, aby radikálnym spôsobom zasahovala do týchto tém. To, čo mať bude, je sila jej slova a fakt, že prezidentka ako ona môže prispieť ku zmierneniu diskusie medzi konzervatívcami a liberálmi, ktorá, nebudeme si klamať, v súčasnej dobe vrie stále viac a viac. Zuzana Čaputová totižto v ľudskoprávnych otázkach zastáva zmierlivý, nie radikálny, ani ultraliberálny postoj a práve to môže pomôcť k tomu budovaniu mostov, ktoré spomína aj pápež František.

Je však pár vecí, ktoré ma oberajú o istotu. Nie istotu, či v prípade postupu do druhého kola voliť alebo nevoliť Čaputovú, ale istotu, či je Zuzana Čaputová naozaj taká dobrá kandidátka na prezidentku, ako ju prezentujú média.

Zdroj: Richard Kohler, diskusia Nadácie POLIS

Hlavná myšlienka kampane Zuzany Čaputovej je boj proti arogantným mocným, ktorí prestali slúžiť tomuto štátu. Na jej bilboardoch či letákoch často vidíme slogany ako ,,Postavme sa zlu“ či ,,Spolu zlo porazíme“, lenže to mi ako výzva na voľbu prezidenta príde dosť málo. Zdá sa mi, akoby Čaputovej najväčšia kvalita bola, že nie je zo Smeru. Ako keby svoju kampaň postavila skôr na tom, kým nie je, ako na tom, kým je. Ako keby sa už nehľadelo na osobnostné kvality alebo skúsenosti kandidátov. Ako keby stačilo, že nepaktuje s politikmi napojenými na mafiu či extrémistami. Ako keby to bolo jej najväčšie osobnostné plus, že oponuje Ficovi.

Ale keď sa už tak často v týchto prezidentských voľbách opakuje, aké obmedzené právomoci prezident má, potom je namieste aj otázka: ,,Ako chce Zuzana Čaputová proti tomu zlu bojovať?“ Ako prezidentka si predsa nemôže pred seba posadiť Kaliňáka a odsúdiť ho spolu s Počiatkom za, napríklad, kauzu DPH. Akými konkrétnymi krokmi chce teda Čaputová poraziť zlo na Slovensku, nevieme. Z kampane tejto kandidátky by sa mohlo zdať, že boj nad zlom vyhráme jej zvolením. Ale naozaj to bude stačiť? Naozaj tým porazíme zlo? Osobne si myslím, že je okolo Čaputovej vytvorený silný obraz akejsi superhrdinky, ba dokonca možno spasiteľky, ktorej zvolenie je posledným krokom k tomu, aby na Slovensku zavládol pokoj. Áno, určite je dobré, ak sa do prezidentského úradu dostane demokratický kandidát. Avšak tvrdiť, že zvolením takéhoto prezidenta porazíme zlo, je scestné. Porazíme ho nanajvýš v daných voľbách nevolením nesprávnych kandidátov. No takáto ,,výhra“ ešte nič neznamená.

Každý prezident by sa mal venovať rovnako vnútroštátnej politike, ako zahraničným a globálnym otázkam, týkajúcich sa jeho krajiny. Zuzana Čaputová sa doterajší život venovala najmä pomoci ľuďom, čím si určite zaslúži rešpekt, a čo nám, povedzme, dáva istotu, že k občanom Slovenskej republiky bude pristupovať ľudsky a so súcitom. Obavy však vytvárajú jej slabé kompetencie týkajúce sa medzinárodných rokovaní, diplomatickej činnosti, presadzovaní strategických záujmov Slovenska na globálnych platformách ako NATO či OSN, alebo úloha veliteľa Ozbrojených síl SR. Na verejných diskusiách hovorí, že sa ako prezidentka pokúsi obklopiť tými správnymi ľuďmi a vybrať si svojich poradcov tak, aby čo najskôr bola plne pripravená viesť tento štát. Otázkou ostáva, či sa jej to, po vzore Andreja Kisku, podarí, a či si bude vedieť vybrať správnych ľudí do tímu okolo seba.

Poslednou obavou, ktorú z kandidatúry Zuzany Čaputovej mám, je asi strana, ktorú vo voľbách reprezentuje. A nehovorím teraz o ,,ultraliberálnej“ agende Progresívneho Slovenska. Narážam na pochybnosti plynúce z posledných dní a skutočnosť, že líder tejto strany, Ivan Štefunko, je spolumajiteľom firmy, ktorá je zapletená do podozrivých tendrov s predraženými zákazkami. Nateraz je však priskoro konštatovať, či je Progresívne Slovensko podozrivým tendrom ,,pošpinené“ alebo nie. Faktom však ostáva, že túto skutočnosť treba mať na zreteli a nezabúdať na to, že podporou Zuzany Čaputovej sčasti podporujeme aj jej stranu.

Mojou snahou však nie je pošpiniť meno Zuzany Čaputovej. Je mi len ľúto, že tak málo, ako nespolčenie sa so zlom, stačí ako morálne kritérium na post prezidenta. A tak, ako by som si teraz prial, aby ma Čaputová oslovila aj inými svojimi kvalitami, tak si do budúcna prajem, aby sme sa pri voľbách nemuseli rozhodovať medzi menej alebo viac demokratickými kandidátmi. Pretože demokratickosť by mala byť základná vlastnosť všetkých kandidátov. Zuzana Čaputová je určite relevantným kandidátom prezidentských volieb 2019. Ale položme si otázku: Je to zásluhou jej kvalít, alebo skôr absenciou kvalít jej protikandidátov?

Teraz najčítanejšie