Denník N

Bašternák sa možno prepočítal. Prepadnúť štátu môžu aj vily, ktoré prepísal na ženu

Foto: TASR.
Foto: TASR.

Ladislava Bašternáka súd odsúdil na päť rokov väzenia a pridal aj prepadnutie majetku. Developer blízky špičkám Smeru sa pritom v poslednej dobe usilovne zbavoval nehnuteľností aj firiem. Prepisoval ich na rodinu, čo mu ale nemusí prejsť. Štát môže totiž tieto prevody spochybniť ako účelové a siahnuť mu aj na tento majetok.

Pred dvomi rokmi obvinil vyšetrovateľ NAKA Ladislava Bašternáka z daňových únikov. Zhruba od tohto obdobia sa developer, ktorý podnikal s exministrom Jánom Počiatkom a svoju firmu predal exministrovi Robertovi Kaliňákovi, začal zbavovať postupne svojho majetku.

Vo štvrtok ho krajský súd pre daňové úniky odsúdil na päť rokov väzenia, zakázal mu riadiť firmy a nariadil aj prepadnutie majetku. Toho už ale v súčasnosti vlastní veľmi málo.

U podozrivých, ktorým hrozí prepadnutie majetku, nie je jeho náhle presunutie na blízke osoby, často formou daru, výnimočné. Chcú si ho tak uchrániť pred prepadnutím, ale zároveň mať na neho dosah cez blízku rodinu.

Takéto prevody možno nazvať účelovými. Štát na to ale myslel a existuje štandardný spôsob, ako tieto špekulatívne presuny zrušiť. Môže ich spochybniť konkurzný správca alebo na to dá podnet štátny úrad.

„Pri prepadnutí majetku začína konkurz a nastupuje konkurzný správca. Ten má právo spochybniť aj presuny majetku za posledné roky pred vyhlásením konkurzu, najmä ak majetok smeroval na spriaznené osoby. Napríklad rodinu obvineného,“ vysvetľuje Peter Kubina, partner medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons. Rovnaké právo má v konkurze aj ktorýkoľvek veriteľ vrátane štátu.

Nejde o nič nezvyčajné

Podľa Kubinu sú takzvané odporovacie žaloby, cez ktoré sa sporné presuny spochybňujú, v konkurzoch pomerne časté. Povinnosť obhájiť sa, že prevod nejakej nehnuteľnosti alebo firmy na manželku alebo inú blízku osobu tesne pred verdiktom súdu nebol účelový, je potom práve na odsúdenom.

„Veľmi bude závisieť od osoby konkurzného správcu, ako sa k prípadu postaví. Ale v tomto type konkurzu má zástupca štátu právo dávať správcovi záväzné pokyny alebo odporúčania, ako má postupovať,“ upozorňuje Kubina. Ak by sa teda aj konkurzným správcom stal niekto, kto nebude veľmi rázny pri Bašternákovom majetku, môžu zasiahnuť stále úrady.

Bašternák pritom za posledné dva roky viditeľnej schudobnel. Z realít mu v zásade patrí len byt v luxusnom komplexe Bonaparte nad Bratislavským hradom. Práve ten si od odsúdeného daňového podvodníka už roky prenajíma expremiér Robert Fico.

Ešte na začiatku roka 2017 pritom Bašternákovo meno figurovalo vo viacerých hodnotných firmách a vlastnil aj niekoľko luxusných nehnuteľností na vychytených bratislavských adresách. Tie postupne previedol na manželku alebo brata.

Nielen vily, ale aj firmy

Denník N koncom vlaňajška informoval, že tesne pred prvým súdom daroval developer svoju luxusnú vilu na Slavíne manželke. O pár týždňov na to jej rovnakým spôsobom posunul podľa RTVS zas dva byty, ktoré vlastnil v luxusnom komplexe Bonaparte. Vo vlastníctve mu tak ostal len byt, ktorý si od neho od roku 2012 prenajíma expremiér Robert Fico.

Hodnotou nezanedbateľné sú však aj firmy, ktorých sa odsúdený posledné roky „zbavil“. Jeden rozostavaný bytový komplex napríklad skončil pred dvomi rokmi u jeho terajšieho advokáta. Informoval o tom vtedy týždenník TREND.

Firmu KLM Group, ktorej majetok bol naposledy ocenený na vyše milión eur, prevzal vo februári 2017 Peter Filip. V tomto prípade je na mieste nielen otázka, ako sa pozerať na takýto prevod, ale aj advokátsku etiku.

Advokát Filip tesne po presune uviedol, že v čase nadobudnutia firmy KLM Group ešte Bašternáka nezastupoval. „Do spoločnosti som vstúpil z dôvodu rozšírenia mojej podnikateľskej činnosti,“ uviedol pre TREND.

Koncom vlaňajška, keď už Bašternáka Filip zastupoval, na otázku TRENDu, či sa necíti byť v konflikte záujmov uviedol, že „podľa zákona o advokácii som povinný posudzovať, či nie je medzi mnou a mojím klientom konflikt záujmu, respektíve iná prekážka, ktorá by mi bránila ďalej takéhoto klienta zastupovať. Nič takého som do dnešného dňa nezistil a takáto námietka nevzišla ani zo strany môjho klienta.“

Biznis s ľuďmi od Kaliňáka a Glváča

Filip prevzal KLM Group od pôvodne troch majiteľov. Okrem Bašternáka ju vlastnili Marek Turčan a Ľubomír Múčka. Turčan je obchodný partner, sused a priateľ exministra Kaliňáka.

Múčka zas pracoval v minulosti pre ďalšieho čelného politika Smeru Martina Glváča, ktorý vtedy pôsobil ako štátny tajomník ministerstva výstavby. Zároveň spolupodnikal s Glváčovou priateľkou. Glváč už roky býva v projekte na Tupého ulici, ktorý developoval Bašternák.

Najnovšie sa tento rok v januári Bašternák stiahol zo svojej stavebnej firmy Balax. Stále je jej konateľom, ale vlastní ju už len jeho brat. Firma pritom disponuje podľa portálu Finstat.sk slušným majetkom takmer dva milióny eur.

Aj napriek tomu, že oficiálne nemala ani desať zamestnancov, dokázala si stavebnou činnosťou každoročne zarobiť státisíce eur.

Obvinený zatiaľ len raz

Aj keď sa Bašternákovo meno objavuje vo viacerých vyšetrovaniach daňových únikov a často spolu s Mariánom Kočnerom, obvinený a odsúdený bol zatiaľ len v jedinom prípade. Na rozdiel od neho Kočner čelí už viacerým obvineniam pre daňové úniky, napríklad v súvislosti s opakovaným predajmi hotelmi na Donovaloch, golfového ihriska v Báči či bytmi v luxusnej rezidencii Five Stars v centre hlavného mesta.

Kočnera tiež začiatkom marca špeciálna prokuratúra a špeciálny vyšetrovací tím polície obvinil v súvislosti s objednaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

 

Xénia Makarová

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.