Denník N

„Jediná vec potrebná na to aby zlo zvíťazilo je, aby dobrí ľudia nerobili nič.“

Poznáte ten výrok? Je to citát Edmunda Burkeho ktorý žil v 18.nástom storočí a objavuje sa na začiatku rôznych filmov či dokumentov, najmä z druhej svetovej vojny a o nacizme.

Dnes na web stránkach a na facebooku mesačníka Zem&Vek pribudla pod článkom s názvom  „Normálni ľudia sa musia zomknúť, aby v sobotu porazili neslušné zlo“ upravená fotografia Zuzany Čaputovej. Úprava má navodzovať dojem, že má Zuzana Čaputová židovské črty tváre. Upravili jej nos a pravdepodobne aj pery.  Tú fotografiu už stiahli a nenájdete ju viac, preto som si pre istotu urobil screenshoty.

Toto je pôvodná fotografia z DenníkaN

A toto je porovnanie originálu a ich upravenej fotografie.

„Iba toľko vám chcem povedať (citujem nebohého Jána Lazoríka)
respektíve nie chcem ale musím, lebo už mi praskne hlava od toho mlčania.“

Už nejde vôbec o to, kto komu fandí, kto kandiduje, ani kto aký je. Ani o voľby už nejde. Zem&Vek nie je nejaký humoristický časopis, naopak sám sa pasuje za alternatívu a nositeľa pravdy. Tento ohavný príklad do očí bijúceho podnecovania k rasovej neznášanlivosti už ani náhodou nie je to isté ako povedať, že nebudem voliť Čaputovú, pretože vyznávam iné hodnoty ako ona. Prekročili sa všetky čiary. Vrátili sme sa do čias Slovak štátu. Ľudáci oslavujú jeho vznik v našich kultúrnych sálach, za veľkého potlesku Matice slovenskej a predstavitelov ĽSNS. Nenávistných faškov, ktorých dokonca za ich neznášanlivé prejavy súdia, máme v parlamente a len tak ľahko sa ich nezbavíme, pretože sa naučili ľúbivo rozprávať a obliekať. Zlá správa je, sú to však stále tí istí faškovia. Kde kto na facebooku sa už dovoláva, aby Zuzana deklarovala či je alebo nie je Židovka. Do toho cirkev ako vždy, ked ju treba ako morálny pilier len mlčí alebo v tichosti nenápko toleruje nenávistné naparovanie sa Kuffu a Oroscha. No a dnes sa stalo, čo by sa mi ani neprisnilo, že sa môže stať. Máme tu v podobe upravenej Zuzaninej fotografie prvú lastovičku antisemitských karikatúr ako za starých „dobrých“ čias ľudáckeho štátu.

Takéto plagáty sa šírili vtedy.

Išlo o dehumanizovanie židov a neskôr v tých časoch aj o naslednú likvidáciu. O čo asi tak môže ísť autorovi takej úpravy fotografie so Zuzanou Čaputovou dnes?

Už nám tu chýba len židovský kódex a návrat pochodujúcich junákov s hrdou piesňou na perách : Rež a rúbaj do krve, nééébudééé to poprvé …

Prosím vás , to nám to tu už naozaj všetkým poriadne kúruje na hlavu?

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie