Denník N

Zemný plyn vytláča z energetiky uhlie. Jeho cena by mohla tento rok klesnúť

Aj keď objem zásob zemného plynu klesá v dôsledku rastúceho dopytu, analytici zemnému plynu zatiaľ predpovedajú pokles.

Zemný plyn na mnohých trhoch bude aj naďalej vytláčať z energetiky uhlie, v prípade Nemecka dokonca čiastočne nahradí aj odstavované jadrové zdroje. Takisto predikcie najväčšieho svetového dovozcu zemného plynu – Číny – sú pre najbližšie roky plusové. Výrazne má spotrebu zemného plynu podľa International Energy Agency takisto zvýšiť Stredný Východ. Napriek tomu analytici v tomto roku nevsádzajú na rast tejto komodity. Naopak, cena plynu by mohla klesať. Napríklad podľa expertov na obchod s plynom z FX Empire je ponuka presýtená a radí skôr vyčkať na vhodnú chvíľu k predaju zásob.

Dopyt a ponuka sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú takmer všetko v ekonomike. No existujú aj ďalšie faktory, na ktoré cena plynu reaguje. Napríklad import a export, zásoby, ekonomický rast, cyklus počasia (zima, leto) a cena ďalších fosílnych palív.

Najväčší importér zemného plynu je Čína. Nasledujúci graf ukazuje jej odhadovanú spotrebu v najbližších rokoch. Samozrejme, tieto čísla treba brať s rezervou, pretože spotreba absolútne závisí od stavu ekonomiky a takýto rast je možný len pri výraznej ekonomickej expanzii. Čína síce má stále vysoké HDP, jej rast sa však spomaľuje.  Nárast spotreby plynu by v tomto prípade bol enormný, čo by mohlo na rozdiel od krátkodobej predikcie naopak zvýšiť cenu plynu do budúcna.

Zdroj:  IEA.org

Aj keď najväčší rast v spotrebe predstavuje Čína, pridávajú sa aj ostatné krajiny (podľa odhadov). Zvýšená spotreba znamená zvýšený dopyt a pokiaľ produkcia „nebude“ stíhať, tak sa to môže odraziť v cene. Cenový nárast môže zvýrazniť najmä priemyselný sektor, ktorý patrí medzi najväčších spotrebiteľov.

To všetko však za predpokladu, že situácia na globálnom trhu bude ideálna a ekonomika bude „šliapať“ na plné obrátky. Ani zďaleka každá krajina však dnes ekonomicky nerastie ako Spojené štáty, navyše každá ekonomika čelí určitým rizikám. To všetko môže v budúcnosti ovplyvniť predikované čísla.

Zemný plyn predstavuje sezónnu komoditu. To znamená, že ju značne ovplyvňujú cenové výkyvy najmä počas zimy, resp. leta. Aj keď počas chladného obdobia býva cena najvolatilnejšia, teda môžeme spozorovať veľké cenové výkyvy, určite nie je len toto určujúci faktor.

Zdroj: Vlastné spracovanie – Tradingview

Ako ukazuje graf vývoja cien plynu, cenové odchýlky sú za posledné roky najviac viditeľné v období pred zimou a tesne po nej. To znamená, že takmer každý rok (no nie je to pravidlom) sa volatilita na trhu zvyšuje v obdobiach september/október až po február/marec. Je to logické, keďže v zime sa výrazne zvyšuje dopyt, čo zapríčiní takmer vždy cenový rast.  Aktuálne však ceny podľa FX Empire klesajú navzdory výhľadu, ktorý predpokladá pokles zásob. Bude zaujímavé sledovať, či sa trend klesajúcich cien v blízkom čase otočí alebo zostane zachovaný.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Patrik Mackových

Som analytikom spoločnosti TopForex. sledujem a pravidelne komentujem ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych analýz európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik aj analýzam kryptomien.