Denník N

Život v Rijáde: 4. časť – Dress code

O tom, ako sa ľudia v Saudskej Arábii obliekajú.

Jedna z vecí, ktorú človek z Európy vníma prvé týždne v Saudskej Arábii veľmi intenzívne, je konzervatívne oblečenie miestnych ľudí. Po čase si na to však človek zvykne až tak, že ma potom v Dubaji iritovali ľudia oblečení do zarezávajúcich sa krátkych nohavíc a vyťahaných tielok.

Mužský odev

Základom mužského odevu je „thawb„.

Thawb je skoro norma pokiaľ človek ide do práce. Vo voľnom čase veľa Saudov nosí západné oblečenie ako rifle a tričká, krátke nohavice na ulici sú však „tabu“. Saudov v lietadle spoznáte podľa toho, že často cestujú v teplákoch a mikinách, lebo je to pohodlné.

Pokiaľ chodia Saudi na úrad (napr. aj do banky), idú v komplet oblečení vrátane šatky „ghutrah“ a čierneho pletenca nazývaného „agal“. Pod thawb nosia muži tradične biele bavlnené nohavice (niečo ako nohavice z pyžama) a biele tričká s krátkym rukávom.

Saudi dress
Na tejto fotke mám oblečený biely „thawb“ (na mieru ušitý), šatku „ghutrah“, ktorá je zaťažená čiernym „agalom“.

Existujú regionálne rozdiely, a thawb v Emirátoch a v Ománe majú iné detaily (napr. zapínanie pri krku, vačky a pod) a samozrejme aj názvy. Saudi nosia väčšinou šatky s červeno bielym šachovnicovým vzorom, v Emirátoch nosia biele šatky a v Ománe nosia vzorované šatky alebo menej formálne čapičky.

Ománsky formálny odev, ktorý som si kúpil na trhu (souk) v Maskate.
Ománsky formálny odev, ktorý som si kúpil na trhu (souk) v Maskate.
Ománsky menej formálny odev
Ománsky menej formálny odev, ktorý som si kúpil na trhu (souk) v Maskate.

Pokiaľ nie je muž Saud, môže nosiť konzervatívnejšie európske oblečenie. Ako som už písal hore, nikdy som po ulici nechodil v krátkych nohaviciach, alebo ani v tričku bez goliera. Podľa môjho názoru sa tak človek vyhne zbytočným problémom, a za 13 mesiacov som nemal jediný incident kvôli oblečeniu. Ako všade, v Rijáde platí, že pokiaľ sa človek oblečie slušne, veci fungujú jednoduchšie, či už na pasovej kontrole alebo pri vstupe do obchodného centra, kde security kontroluje dress code a saudskej mládeži v reperskom odeve zatrhne nemilosrdne vstup.

Veľa ľudí sa ma pýtalo, ako reagujú Saudi na to, keď si ako „západniar“ oblečieš ich tradičný odev. Keď som sa na to pýtal domácich, počul som oba názory (že si to vážia vs. že to považujú za zosmiešnenie). Vzhľadom na tuto nejasnosť som to neriskoval, a do práce som tak nešiel, a ani som sa tam do toho skúšobne neprezliekal :-). V letných horúčavách, keď bolo 46 stupňov, som ale závidel miestnym, že majú na sebe toto vzdušné oblečenie.

Ženský odev

Základom ženského odevu je tzv. abaya. Ide o čierny plášť, ktorý zahaľuje všetko od krku až po zem. Základný variant je bez akýchkoľvek vzorov, videl som však aj veľmi sofistikované verzie so strieborným a zlatým vyšívaním.  Abayu musia nosiť všetky ženy, teda aj tie zo „západu“. Vraj je to aj celkom pohodlné, lebo netreba riešiť čo si obliecť, keď sa ide von. Môj vlastný fotografický materiál na tému ženského oblečenia veľmi neexistuje, keďže jedno z absolútnych tabu je fotiť cudzie ženy na verejnosti. Doknca sa kvôli tomu istý čas uvažovalo so zákazom mobilných telefónov s fotoaparátmi.

IMG_6553
Saudské ženy kompletne zahalené pri nákupe vo foodcourte. K deťom (najmä chlapcom) je spoločnosť veľmi liberálna, všimnite si chlapca vylezeného na pulte.

Pod abayov nosia ženy (aj saudské) všetko možné, väčšinou pohodlné veci ako legíny, tričká a topánky bez podpätku. Keď si lepšie všímate detaily, vidíte z pod abaye vykukovať ženám pri chôdzi bežecké tenisky, strieborné balerínky alebo ihličky.

Jedinú ženu, čo som kedy vidiel v Saudskej Arábii na verejnosti bez abaye bola jedna detská kardiochirurgička, ktorej sa asi nikto neopovážil povedať aby sa obliekla, a ktorá zasa neprovokovala náboženskú políciu a nepremávala sa tak po Thalia street (hlavná nákupná ulica v Rijáde). Všeobecne v lekárskom prostredí platia iné normy a všetci zamestnanci nemocníc chodia štandardne oblečení v nemocničných úboroch. Sestričky sú skoro všetko ženy (aj zo Slovenska a Čiech).

Moslimské ženy si v Saudskej Arábii (napr. zo Sýrie a Jordánska) zahaľujú hlavu šatkou. Európske ženy by si ju mali dať pokiaľ sú vonku počas času modlitby, ale nie veľmi sa to dodržuje.

Saudské ženy nosia navyše k šatke ešte „niqāb„, čo je kus látky, ktorý zakrýva tvár a nechá odhalené len oči. Nejde o vec súvisiacu s islamom ale ide o kultúrnu tradíciu centrálnej Arábie odkiaľ pochádza vládnuca rodina Saudov, pričom táto tradícia sa po vzniku Saudskej Arábie postupne presadila do všetkých jej regiónov.

cenzura
Cenzúra v saudskej televízii, moderátorke americkej relácie je prirobená digitálna šatka

Všetky tieto kusy odevu je možné kúpiť od rozmanitých výrobcov, vrátane H&M, Zara až po Prada…

Bolo dosť mätúce pochopiť podľa čoho nosia Saudské ženy niqāb, lebo v niektoré dni, keď sme išli do nákupného centra na obed, veľa žien tvár proste zakryté nemali a boli perfektne namaľované (a boli to Saudky)… Ako keby sa dohodli na facebooku, instragrame alebo twiteri, že dnes je „Deň bez niqābu“. Internet znamená obrovskú revolúciu pre saudské ženy, keďže vo virtuálnom svete neplatia žiadne z tých pravidiel, ktoré ich limitujú v tom svete skutočnom. Malé príklady z virtuálneho sveta: „Shakira„,“Karate„,“Skateboard

Doma a na slávnosti (ako napr. svadba), kde sú ženy v spoločnosti kde sa môžu odhaliť sa ženy obliekajú normálne resp. do šiat, v ktorých vyzerajú ako princezné. Počas mojej návštevy v Bejrúte mi jeden známy libanonský návrhár ukazoval aké modely chodí predávať do Rijádu, a vyzeralo to ako z Fashion Week v Paríži. Módny návrhár je vraj jediný cudzí muž okrem lekára, čo môže vidieť ženu nezahalenú.

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - APRIL 11:  A model walks the runway at the Jean Louis Sabaji show during Fashion Forward at Madinat Jumeirah on April 11, 2014 in Dubai, United Arab Emirates.  (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images for Fashion Forward)
A model walks the runway at the Jean Louis Sabaji show during Fashion Forward at Madinat Jumeirah on April 11, 2014 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images for Fashion Forward)

Častý omyl: V Saudskej Arábii nenosia ženy žiadnu burku. Burka sa používa hlavne v Afganistane.

Burka
Burka (zdroj Wikipedia)

Ladies Kingdom

Aby mali miestne dámy možnosť nerušene nakupovať, zabezpečilo miestne prémiové nákupné centrum (Kingdom Centre) celé poschodie, kde majú vstup len ženy.

Ide o najvyššie poschodie, ktoré má zvýšené zábradlie a zo spodných poschodí preto nie je vidno ani na ochozy a mostíky medzi obchodmi. Vstup na poschodie je strážený (keby ste sa náhodou v zamyslení pomýlili) a vraj tam ako predavačky pracujú len ženy.

Ladies Kingdom je na najvyššom poschodí
Ladies Kingdom je na najvyššom poschodí

Ako som už úvodom písal, po určitom čase v Rijáde začne človek vnímať konzervatívnejšie oblečenie ako štandard a niekedy sa prichytí pri myšlienke, či sme to s tým liberálnym oblečením v Európe neprehnali – napríklad, či sloboda obliecť sa (napr. niečo vyslovene nevkusné alebo nechutné) nekončí tam, kde začína sloboda druhých, ktorí sa na to musia pozerať. Aj Európa si prešla svojim vývojom a nemusíme chodiť veľmi ďaleko v histórii, keď sa ešte v nedeľu chodilo na prechádzku v obleku a kravate. Jedna z lekcií pobytu v Rijáde je, že nie všetko je čiernobiele.

Viac článkov z môjho pobytu v regióne nájdete tu.


Autorská poznámka: Materiál vznikol počas môjho vyše ročného pracovného pobytu v Saudskej Arábii a odzrkadluje moje osobné skúsenosti v tomto regióne. Mal som jedinečnú príležitosť spoznať miesta, históriu a kultúru regiónu, kam sa väčšina z nás nedostane a touto cestou by som sa rád podelil o svoje zážitky so širším publikom. Všetky fotografie použité v tomto blogu (pokiaľ nie je uvedené inak) som nafotil ja a je možné ich prezrieť vo väčšom náhľade tak, že na ne kliknete.

Teraz najčítanejšie

Richard Hargaš

Rád spoznávam nové krajiny, históriu a architektúru. Veľmi rád tiež fotím.