Denník N

Prvý dojem z voľby

Ako sa rodia tí praví

Tých pôvodne 15 prezidentských kandidátov bola celkom dobrá reprezentatívna vzorka celej slovenskej populácie, našli ste tam takmer všetko, čo je v ponuke na slovenskom trhu – od štipky slušnosti a kultúrnosti po širšie spektrum vychytralosti, koncentrovanej túžby po moci, hlúposti a podlosti. Dopadlo to OK, ale o tom to teraz nie je, je to o tých druhých, či tretích. Celkové zhrnutie sa zmestí do štyroch slov: „Nič nového pod Slnkom“, alebo aj  “Nihil novi sub sole“. Skôr prekvapuje pôvod autora tohto výroku – starožidovský filozof ben Akiba Yosef, známy ako rabbi Akiva.

Ten komediálny ansámble, ktorý, aspoň, čo sa týka počtu (chvalabohu, nie kvalitou a víťazstvom) dominoval v celej trúchlohre, ponúkal totiž celkom iné „hodnoty“:

  • primitívny antisemitizmus – trápi ich virtuálna mnoho-detnosť G. Sorosa na Slovensku (viď teória „Sorosove deti“, ktorú rozpracováva aj onen „špičkový filozof“ v parlamente, ktorého obraňuje aj pán Číž. Pred otázkou, koľko takých „filozofov“ by sa zmestilo na špičku ihly, ale aj svetovej filozofie by určite abdikoval aj Tomáš Akvinský,
  • takmer všetky formy xenofóbie, jeden z kandidátov už mal dokonca videnie, v rámci ktorého videl tisícky migrantov, a teda nepochybne aj jednorožcov,
  • každý jeden z nich je ten „pravý kresťan“ a jediný ochranca tradičných, kresťanských hodnôt. Tu postoj chvíľa, si krásna. Ak bola v našej spoločnosti nejaká transformácia úspešná, tak nepochybne to bola transformácia bývalých komunistov na národniarov a neskôr na tých „pravých kresťanov“. Podľa potreby na trhu. Mimochodom, kto to povedal, že posledná vojna bude medzi komunistami a bývalými komunistami?
  • Dobromyseľne nám táto zborná, “Hlúposti dcéra“ radí „ .. Raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku“

Napr. M.  Šefčovič si síce tú poslednú radu vyššie odpustil, čo mu treba pričítať k dobru, ale je to zdatný absolvent MGIMO (Moskovský hospodársky inštitút medzinárodných vzťahov). O  kvalite tejto inštitúcie nepochybujem, veď jej úspešní absolventi dokázali vytvoriť zaujímavú sociálnu sieť takmer po celom svete. V jej učiteľskom zbore avšak určite prevládal počet tých, s blízkym vzťahom ku KGB, nad počtom tých, ktorí v svojom živote prakticky aplikovali kresťanskú vierouku, ku ktorej sa teraz hlasno hlásia ich bývalí študenti v SR. Tak on nám prezradil, že okrem členstva  v komunistickej strane – v rámci osviežujúceho kariérneho rastu, stále chodieval so svojou babičkou do kostola. A s kým preboha chodieval na zasadnutia svojej straníckej organizácie?

Pravý anglický gentleman si dá prvý pohárik whisky až po západe slnka. Pravý slovenský komunista ide na boľševické školenie VUML (Večernú Univerzitu Marxizmu – Leninizmu) tiež až po západe slnka. Takže istá súvislosť tu je :-) Isté zrniečko pravdy je aj v tom, že oni netvrdia, že sa celý život držali hlavných zásad učenia Ježiša Krista, ale, tvrdia iba to že „chodili do kostola“. A v  tom veru neboli sami, pridali sa k nim aj ďalší členovia ÚV KSS, Ale to by sme sa vracali až príliš ďaleko.

Z ich seba-prezentácií nakoniec môže vyplynúť „krutý paradox“, že jediný z kandidátov, ktorý nie je „ten „správny katolík“, resp. nechodil do kostola je František Mikloško. Teda on by určite išiel do kostola, či už bez  babičky alebo s ňou (ale nie s tou Šefčovičovou), ale ten kostol bol už plný – už tam totiž bol Harabin, Šefčovič, Kotleba a ich klony, t. j. jediní a praví zástancovia kresťanských hodnôt.

Malý problém je iba v tom, že v tej verzii biblie, ktorú máme u nás doma, som sa akosi nedočítal, že k tomu, aby sa človek stal „dobrým kresťanom“, musí byť najprv z hĺbky svojej ateistickej duše najprv dobrým komunistom. To sa ich na prijímacom pohovore do tej vytúženej Komunistickej strany (v rámci kariérneho postupu) nepýtali, ako sú vysporiadaní s náboženskou otázkou? Klamali? Vtedy, či teraz?

Tak som si znovu spomenul na rabbi Akivu a jeho „Všetko tu už bolo“. V. Škutina v svojej knihe „Prezidentov väzeň“ opisuje, ako v 50-tych rokoch 20. storočia po Prahe chodili tzv. „agitačné dvojice“ a kontrolovali, či všetky budovy sú správne propagandisticky vyzdobené v duchu marxizmu – leninizmu pri každom aktuálnom výročí Komunistickej strany. Vošli do jedného kostola a tam bol nad oltárom nápis „Bojte sa Boha!“.

Zavolali si farára a prísne ho pokarhali, že to musí byť v duchu marxizmu- leninizmu a aktuálne. Farár prikývol hlavou náznak toho, že rozumie. Agitačná dvojica sa o dva týždne vrátila do toho kostola a nad oltárom visel inovovaný nadpis: „Bojte sa Boha  – súdruhovia! Veru tak, páni kandidáti. Stále platí. Však ono vás to dobehne.

Ako hovorieval náš nemenovaný veliteľ roty na vojne, major Salaj: “Nalejme si čistých karát!

V rámci už spomínaného „Nič nového pod slnkom“ som si spomenul aj na niektoré  vtipy z osvedčenej knihy „1 000 a jeden vtip“:

Vo vysťahovaleckej kancelárii, po Hitlerovom prevzatí moci v Nemecku, dajú Kohnovi glóbus, aby si na ňom našiel miestečko na svete, kde by si žil v bezpečí a v pohode. Chvíľu ho krúti a potom sa smutne spýta: „A iný glóbus nemáte?

Keďže v rámci globalizácie sme problémy povýšili na galaktickú úroveň, môžem sa teraz v rámci inovovaného kontextu spýtať: A to iné slnko nemáte? Možno pod novým Slnkom sa nájde niečo nového.

Keďže naši kandidáti si vzali na mušku aj LGBT a iných „iných“, možno sa hodí aj tento z klasiky:

Staršia slečna zažalovala pána Gaja, že vyvoláva verejné pohoršenie. Každé ráno celkom nahý cvičí vo svojom byte, čo dobre vidieť z okna jej bytu, ktoré je presne oproti. Sudca si overuje jej výpoveď:

  • Je to pravda obžalovaný?
  • Je, ale …
  • Aké ale?
  • Z okna tej slečny predsa vôbec nevidno do mojej izby.
  • Nevidno? Rozčuľuje sa slečna –  skúste u mňa vyliezť na skriňu…

Očakávam od kandidátov, ktorí ma majú reprezentovať, že nebudú liezť na skriňu a nebudú zízať ľudom do súkromia. Ja viem, pán prof. Halík to povedal učenejšie a uhladenejšie.

 

Teraz najčítanejšie