Denník N

Plávame stokou, ale piť z nej nemusíme.

25 % voličov nie sú fašisti ani antisystém. Zlé správy predávajú vždy lepšie ako dobré a pesimista je tiež vraj len neinformovaný optimista. V duchu oboch prísloví sa pre mnohých ľudí vrátane mojich priateľov najdôležitejšou správou volebnej noci stalo 25 % pre fašistov a antisystémových politikov. A čo hrozné to znamená pre našu budúcnosť, osobitne pre parlamentné voľby.

Fašisti nedostali 25 %, ale 10 %. Rovnako majú aj v prieskumoch preferencií strán a je to reálne číslo. Rád by som vám sľúbil, že v budúcich voľbách ich dostaneme z parlamentu, ale je to pravdepodobne na dlhšie. Tak, ako to roky kvasilo a hnisalo, až kým to nevystrelilo Kotlebu do NR SR, tak sa to bude roky liečiť. A zatiaľ sa to nelieči, pretože všetky hriechy politiky, ktoré ich tam dostali, SMER s Dankom predvádzajú naďalej.

Harabin dostal vyše 14%. Harabin je hrozné zlo, ale nie horšie od Mečiara. Zatiaľ sa nedostal k vražde ani únosu. Porozpráva čokoľvek a má drzosť, ktorú mu závisí aj Fico, ale to má oboje aj Ľuboš Blaha a v takej akože „decentnej“ podobe napríklad Juraj Blanár. To nie je obhajoba nikoho z nich – naopak, je mi z nich zle. Len tým chcem povedať, že nie je šokujúce, ak si ho vybrali niektorí voliči SMERu a SNS, ktorých bruselský liberál Maroš Šefčovič neoslovil napriek svojej upotenej snahe stať sa náhle národným konzervatívcom. Nejde teda o nových voličov extrémistov, ale o tú časť voličov vládnej koalície, ktorá to má rada „horúce“. Či budú voliť SMER, SNS alebo Harabinstranu – to dnes ťažko povedať, ale ide do veľkej miery o prelievanie hlasov, ktoré aj tak opozíciu voliť nebudú, ani keď Sulík s Matovičom budú okydávať Američanov v každom druhom vyjadrení. Takže nič nezískané, ale ani nestratené.

Harabin nie je nijaký antisystém, to je len jeho propaganda, ktorú zo záhadných dôvodov preberáme. Harabin je súčasť toho istého sveta ako Mečiar, Slota, Fico, Danko, Gašparovič či Blaha – populisti, ktorí hrajú na to, že ľuďom treba povedať, čo chcú počuť. Najmä ak chcú počuť strach, nenávisť a pohŕdanie, pretože to im naozaj ide. Nikdy nemali plán pre túto krajinu, ktorú si dávali na hruď, ale vždy si ňou nakoniec vytreli zadok. Niektorí hovoria pred kamerami slušnejšie, iní vulgárnejšie, ale v skutočnosti sú úplne rovnakí. Andrej Danko je rovnaký chrapúň ako Štefan Harabin.

Čaká nás ťažké obdobie. To, čo ukazuje Maroš Šefčovič, je v niečom hrozivejšie ako 14 % pre Harabina. Klepokratickí populisti sa rozhodli, že len čistá nenávisť im môže priniesť dosť hlasov na to, aby si aj po budúcich voľbách zachovali beztrestnosť. Áno, priatelia – ešte 11 mesiacov budete aj od niektorých najvyšších činiteľov počúvať veci na pomedzí psychiatrie a Trestného zákona. Nie je to však prejav sily ani rodiaceho sa trendu. Je to prejav veľkej a odôvodnenej obavy, že ich čas pri moci sa končí. Obdivujem Zuzanu Čaputovú, že ukázala tú správnu odpoveď – nebojovať s nimi ich kultúrno-nenávistné vojny, ale pokojne zdôrazňovat to, čo je v skutočnosti národné aj kresťanské – láska k svojmu blížnemu.

Plávame stokou plnou eboly, ale piť z nej nemusíme. A breh sa blíži.

Teraz najčítanejšie