Denník N

Nad Súmračnou jasno.

Čísla nepustia. Na konci marca budeme mať prezidentku, ktorá bude chcieť byť prezidentkou nás všetkých. A pri všetkej úcte k zúčastneným, je to o Zuzane Čaputovej a Robertovi Ficovi.

Maďarskí voliči dali maďarskému kandidátovi 3,1% hlasov. Dalo by sa povedať, že splácajú Slovensku dlh, ktorý si roky vyberal Béla Bugár. A odporúčanie voličom (ktorým?) voliť Čaputovú je len vykopávaním otvorených dverí. V roku 2009 získala Radičová 95% maďarských hlasov. Ak polovica voličov Mikloška počúvne jeho odporúčanie a príde voliť …

Vrece zemiakov len sotva odporučí svojim, koho voliť, či radšej prečo nevoliť a pre ha-ra-bí-nov-cov light verzia Čaputovej nemusí byť to pravé orechové.

Prehrávajú strany, ktoré nemali ambíciu vládnuť a politiku brali ako výnosnú živnosť. Matovič, Kollár, Sulík, Bugár. Prehral Danko, ktorého berú ľudia ako karikatúru a ktorý diskvalifikuje všetko národné. Politika je opäť o víťazoch a porazených.

Mistrík svojím rozhodnutím existenčne ohrozil Matoviča so Sulíkom a deň po zvolení Čaputovej začnú chystať to, čo im ide najlepšie. Povaliť vládu. Tentoraz tú Pellegriniho. Pokiaľ sa im to nepodarí dosť rýchlo … asi tušíte. Progresívna disfunkcia veliteľských právomocí. A stratiť majú čo.

Len ťažko skrýva najväčšia rodina sklamanie z výsledku svojho kandidáta. Prezidentské voľby riešili iné témy, ako ponúkal kandidát Krajniak. Sociálne siete medzitým objavili aj iní a lavírovanie povýšené na na technokratický prístup dnes nezaberá. Najmä ak za pôvodným volebným úspechom bola čistá emócia.

Pre Maroša Šefčoviča sa otočilo garde. Dnes sa síce oháňa 60-imi % nevoličov Čaputovej, ale aj víťazstvá SMERu boli o najväčšej kvalifikovanej menšine. A je tak trochu paradoxom, že tak kvalitného kandidáta ponúkol SMER v tak nevhodnom čase. Šefčovič je dnes Ficovým hromozvodom, ktorý priťahuje všetky nahromadené emócie. Volebný výsledok v Bratislave svedčí o tom, akým cudzorodým prvkom je SMER v hlavnom meste. Akým cudzorodým prvkom začína byť v oblastiach kam dorazil veľký svet, kde ľudia prosperujú, majú dosť informácií a mladí neutekajú za hranice. SMERu dnes ostáva už len generácia, ktorá žije po starom a inak to už ani nebude. Tie ostatné hľadajú a nachádzajú? iných hrdinov.

Ak niekto po večeroch bojuje proti zlu a za Zuzanu, akosi automaticky predpokladá, že ráno bude mať robotu, mať z čoho splácať hypotéku a progresívne Slovensko mu zabezpečí svetlú budúcnosť. Že tí nadnárodní budú spoľahliví aj naďalej a že poryvy veľkého sveta neohrozia naše sociálne (ne)istoty, že Nemci spoľahlivo nájdu odbyt pre to, čo vyprodukujeme, že Amíci si to s tými clami nejak rozmyslia, že ovládnutie infraštruktúry 5G sietí nie je len bojom o petrodoláre 21.storočia.

Ukazuje sa, že o kultivované prerozdelenie moci nie je záujem. Od apríla to začne fungovať po novom.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie