Denník N

Tri postrehy k prvému kolu

– Fico a rétorika antisystému?
– Naozaj veria tomu čo hovoria?
– Prídu v druhom kole aj Deep Fake News?

Komentátori sa domnievajú, že Šefčovič je Ficov posledný pokus uspieť s „civilizovanou tvárou“ a keď ten o dva týždne prehrá druhé kolo, zvrtne sa Ficova rétorika a naplno nasadne na vlnu antisystému. Je to veľmi pravdepodobné, ale nebol by to vonkoncom jeho prvý prejav úplnej bezradnosti.

Prvýkrát sa totiž Fico prepadol zo svojho profesionálneho PR módu do najnižšieho suterénu keď položil milión na stôl a posadil vedľa neho Soroša. Bezradnosť. Veľmi dlho sa dokázal tváriť, že má krajine čo ponúknuť a veľa voličov mu to verilo. Raz ich bolo až 44%  a stále minimálne dosť na to, aby bol trikrát premiérom. No a potom pretiekol pohár. Fico sa musel urobiť to, čo robia politici, ktorí to nevedia hrať tak dobre ako on, alebo tí, ktorí bojujú o život. BU-BU-BU. Imigrantmi, západným imperializmom a jeho agentmi v mimovládnom sektore, stratou národnej identity a destabilizáciou krajiny vonkajšími silami – časom overené témy politickej mobilizácie vyhorených alebo, priamo e bez pretvárky, nedemokratických síl. (1)

Nezabúdajme, že Fico a jemu podobní, závidia Orbánovi jeho „úspechy“ a kedykoľvek by predali dušu diablovi, aby sa mohli mať tak dobre ako sa má on.

Snáď každý si už kládol otázku, či politici klamú úplne vedome, alebo svojím vyhláseniam úprimne veria. Nasledujúce dve videá síce nezodpovedajú túto otázku úplne, no ponúkajú obraz do duše najbližších rodinných príslušníkov pánov ŠefčovičaHarabina (minúta 7:24). Áno, zdá sa, sú s misiou a ideológiou svojich manželov a otcov úplne stotožnení.

Šefčovič ako skúsený diplomat hovorí to, čo sa od neho očakáva. V porovnaní so svojim pôsobením v Bruseli otáča o 180 stupňov už deň po voľbách. Nasledujúce dva týždne ukážu, ako ďaleko je ochotný sa rétorikou priblížiť antisystému, aby získal časť Harabinových a Kotlebových 20%. O Harabinovi si viacerí analytici myslia (minúta 1:37:26), že vôbec žiadnu ideológiu nemá a za jeho rétorikou v prezidentskej kampani stojí tvrdý kalkul a pragmatizmus. Je ťažké nesúhlasiť. Čo to hovorí o vzťahu týchto dvoch prezidentských kandidátov k svojim rodinám? Každý nech si odpovie sám.

Michal Vašečka v predvolebnom štúdiu Denníka N vyslovil obavu, (minúta 56:20), že v druhom kole prezidentských volieb, alebo v tých parlamentných na budúci rok, by sme nemuseli vidiet len známe nesofistikované „fake news“ a dezinformácie, ale aj Deep Fake News, čiže hodnoverne zmanipulované videá a zvukové záznamy. Mohli by sme napríklad videť Andreja Kisku, ktorý si dohaduje kšefty s nejakými mafiánmi. Jedná sa o technológie ktoré sú už nejakú dobu, veľmi očividne, dostupné pre veľké a finančne náročné filmové produkcie, no pomaly ale isto začínajú byť cenovo zaujímavé aj pre spotrebiteľský trh.

Pán Vašečka má pravdu v tom, že je len otázka času, kedy Deep Fake News prídu, no vzhľadom na to, že globálne ešte nebol zaznamenaný žiadny incident, je len veľmi málo pravdepodobné, že budeme do dvoch týždňov vidieť na jednom videu alebo nahrávke Čaputovú s Kočnerom. Čo sa týka volieb na budúci rok, nečakajme prekvapenia. Aj keď to nie je vylúčené, je len málo pravdepodobné, že sa jeden z prvých takýchto prípadov odohrá práve na Slovensku.

Teraz najčítanejšie

Victor Breiner

Analytik. Propaganda a medzinárodná bezpečnosť. Prevádzkujem portál Infosecurity.sk - Sledujte nás aj na Facebooku: facebook.com/infosec.sk