Denník N

Nenechajme ho vyhrať nad slušnosťou, za ktorú bojujeme

Ešte v sobotu v noci si viacerí vraveli, ako dobre, že do druhého kola postúpili dvaja inteligentní kandidáti. Ešte nedávno sme pokladali kandidáta Šefčoviča za to lepšie, čo mohlo postúpiť spolu s Čaputovou. Teraz je z neho človek, ktorý môže pokoriť všetko, čo Slovensko za posledný rok spoločne dosiahlo.

V momente, ako predstúpil pred novinárov, zhodil masku, ktorú si tak poctivo držal. Zrazu sa z neho stal typický smerácky kandidát. Konečne bol autentický.  SMER si nikdy nebude vážiť ľudí. Ani voličov, ani kandidátov. Rovnako Šefčovič využije voličov iba k dosiahnutiu svojho cieľa a potom na nich zabudne. Zabudne na sľuby, ktoré im dal a bude nimi pohŕdať rovnako, ako jeho kolegovia. Počas volebnej noci nemal žiadnu pokoru ani úctu k Zuzane Čaputovej. V rannej debate jeho útoky pokračovali. A to by mal byť dôležitý signál pre voličov. Ak niekto nemá pokoru, nemôže byť dobrým prezidentom pre ľudí. Pýcha, závisť a hnev- to sú hlavné hriechy.

Úlohou novinárov do druhého kola bude ukázať voličom, aký tento kandidát skutočne je. (On im bude určite pomáhať.) Voliči musia jasne vidieť rozdiel medzi ním a Zuzanou Čaputovou. Tiež je nutné, aby voliči konečne dostali jasné informácie o skutočných právomociach prezidenta. Nie, prezident nemôže vytvárať zákony. Nie, Čaputová nebude môcť povoliť adopcie homosexuálmi. Ani Šefčovič nezachráni nikoho rodinu- to je v  členov.

Tieto témy treba už vypustiť a venovať sa dôležitým témam. Prezident má napríklad veľmi silné menovacie kompetencie. Toto je dôležité, aby voliči vedeli. Médiá by mali začať písať o témach, ktoré sú relevantné. Homosexuáli, tradičná rodina a imigranti sú síce vďačnými témami, ak ide o čítanosť, no nie dôležitými, ak majú ľuďom priniesť potrebné informácie.

Voliči musia pochopiť, že Šefčovič nie je žiaden tradičný kresťan, ktorý sa snaží stmeľovať ľudí a ochraňovať naše hodnoty. Tento pán oslavuje hodnoty vlastnej strany- aroganciu, faloš, pokrytectvo a klamstvá. Z jeho amerického úsmevu zostalo 18 percent a to sa prejavilo na jeho slovách. Zabudol na diplomatické vychovanie a jeho slovník je už nepochybne rovnaký, ako jeho straníckych kolegov, hoci tvrdil, že je nestranícky kandidát. Zrazu je z Čaputovej „vítačka migrantov“ a voliči Kotlebu a Harabina sú jeho cieľová skupina. Jeho rétorika sa zmenila na nepoznanie. V jeho slovách cítime xenofóbiu, nenávisť a brutálnu túžbu poraziť Čaputovú. Ak mu dovolíme vyhrať, porazí nielen ju, ale najmä slušnosť, za ktorú zomreli Martina, Ján a za ktorú my všetci bojujeme.

 

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.