Denník N

Šefčovič a elitná MGIMO

Aby sme s istotou vedeli koho si volíme v prezidentských voľbách, musíme tiež vedieť kde študoval a aké sú jeho korene. Maroš Šefčovič vyštudoval na MGIMO, na elitnej komunistickej škole medzinárodných vzťahov, ktorá je však dodnes pod Ruským ministerstvom vnútra, ktoré zriaďovalo KGB, dnešnú FSB. Študovať tam mohli len deti komunistických elít totalitného režimu, často na základe prepojenia priamo na ŠtB.

Pre štúdium na MGIMO ŠtB lustrovala celú rodinu len aby sa dokázalo či je kandidát na štúdium čistokrvný komunista. Nešlo len o osobu kandidáta, ale o celú jeho rodinu.

Rodičia a blízka rodina museli byť vzorní komunisti a v prípade potreby spolupracovať s ŠtB, často v práci proti vnútornému nepriateľovi.

Pre štúdium na MGIMO boli stanovené kvóty pre každú krajinu v totalitnom komunistickom bloku. Iba málokomu sa tak podarilo získať privilégium študovať v Moskve.

I keď z časti študentov sa stali diplomati, ŠtB a KGB potrebovali na zahraničných postoch len spoľahlivých ľudí. Ani diplomatom nemohol byť ktokoľvek.

Komu by tak asi komunisti dovolili cestovať do zahraničia a žiť tam, ak nie čistokrvnému komunistovi, ktorému mohli absolútne dôverovať.

Práve spätosť MGIMO s KGB, s ŠtB a s totalitnou Komunistickou stranou je vysvetlením pragmatického až machiavelistického správania Šefčoviča, ktorý sa ho mal kde a od koho naučiť.

Obracanie kabátov a neúprimnosť mu nie sú cudzie. Za totality člen Komunistickej strany, neskôr eurokomisár zastávajúci progresívne hodnoty a dnes kresťan katolík bijúci do pŕs za národ a proti imigrantom.

Vieme o skartácii časti spisov ŠtB počas Mečiarovho režimu, vieme aj o Pente spätej na SMER-SD, ktorú založili bývalí študenti tej iste elitnej MGIMO, pre ktorých pracoval dokonca aj posledný šéf ŠtB Alojz Lorenc.

Podpora Marošovi Šefčovičovi šla aj od Eduarda Kukana, ktorý tiež kedysi študoval na MGIMO a bol členom SDKÚ-DS, ktorá bola rovnako ako SMER-SD naviazaná na Pentu v známej kauze Gorila. 

Novodobé slovenské dejiny sú veľmi späté s bývalými komunistickými elitami. Nielenže Mečiar zrejme skartoval časť záznamov ŠtB, lustračný zákon prestal platiť v roku 1995 a nikdy sa ani pred tým poriadne neaplikoval, bývalí komunisti a štbáci sa tak v pohodlí stali „demokratmi“ a dnes vedia o sebe možno viac než by si priali. Spisy možno niekto skartoval, možno si ich však niekto uchováva v tajnosti v trezore.

Poliaci nedovolili majiteľom Penty kúpiť štátnu zbrojovku, stačil im fakt, že majitelia Penty boli bývalími študentmi MGIMO. My máme v druhom kole prezidentských volieb bývalého člena totalitnej Komunistickej strany a absolventa MGIMO. Prezident je medzi inými aj vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Aj Dzurindova aj Ficova vláda mali rovnako po 11 členov vlády bývalých komunistov. Okrem prezidenta Kisku, všetci ostatní doterajší prezidenti boli členovia totalitnej Komunistickej strany.

Rozhodnutie nevoliť Šefčoviča za prezidenta by tak mohlo stáť celkom pohodlne na uvedených faktoch. Jeho spätosť s komunistickým totalitným režimom je silnejšia, než u väčšiny obyvateľstva.

Je však zaujímavé  pri otázke spätosti s bývalým totalitným režimom pýtať sa aj na  Šefčovičových rodičov. Obzvlášť ak nevieme ani meno Šefčovičovho otca.

Táto otázka môže vzbudzovať nevôľu, no štúdium na MGIMO a zjavné klamstvá, či zavádzanie dôležitého kandidáta na hlavu republiky, už otvárajú otázky ohľadom Šefčovičovej minulosti.

Pod akým vplyvom Šefčovič vyrastal a aké sú dôvody jeho rozhodnutia ohroziť vlastnú veľmi komfortnú pozíciu podpredsedu Európskej komisie tak rýchlou a nepripravenou kandidatúrou na prezidenta.

Upozorňujem, že ďalej sa jedná už len o domnienky, ktoré môžu byť aj z veľkej miery klamlivé. Prečo však pokračujem v písaní tohto blogu ? Nemám možnosť sa spýtať pána Šefčoviča otázku ohľadom jeho otca a nenašiel som nikde jeho meno. Nestáva sa často, že sa nevie ani meno rodičov u tak významných osobností ako je Šefčovič.

Preto takáto jednoduchá otázka, ak je nezodpovedaná, môže otvárať dvere pre domnienky, pokým ich jednoduchou odpoveďou niekto nevyvráti. V tomto prípade by to bolo meno otca a Šefčovičových súrodencov.

A to z dôvodu, že stále nie je jasné, ako sa mohol dostať na tak elitnú komunistickú školu. Dostať sa na MGIMO nezáležalo len na známkach a príprave kandidáta v prípravkach na MGIMO, ktoré boli v  Československu. Ani absolvovanie prípravky na MGIMO nezaručovalo samotné štúdium na MGIMO a veľmi obmedzený počet vyslaných študentov stál na limite kvót a oddanosti totalitnému režimu. Veľmi záležalo na rodine, priateľoch a známych. Korene kandidáta zohrávali veľkú úlohu pri jeho výbere na štúdium na MGIMO. Preto je zaujímavé sa zaoberať otázkou kto boli Šefčovičovi rodičia a kto sú jeho súrodenci.

A Šefčovič je o nich až podivne ticho, nikde nie je napríklad známka o mene jeho otca a či má nejakého brata. O jeho otcovi vieme len, že vraj bol elektrotechnik a po 1989 roku obaja rodičia ostali nezamestnaní. Z jedného rozhovoru so Šefčovičovou manželkou sa vie, že jeho matka nesie rovnaké meno ako jeho manželka Helena, viac sa však o jeho rodičoch dnes nedozviete.

Tiež sa vie, že Šefčovičova manželka bola na brigáde na ambasáde v Moskve v rovnakom čase ako tam študoval Šefčovič. Na obdobné brigády sa tiež nedarilo dostať do Moskvy kdekomu. 

Dnes nepoznáme meno jeho otca či súrodencov. Po nahliadnutí do spisov ŠtB zverejnených na stránke Ústavu pamäti národa môžeme získať rôzne domnienky prečo je tomu tak. Nie je však vylúčené, že uvedené osoby nemajú nič spoločné s pánom Šefčovičom a ďalšie úvahy sa môžu podobať z veľkej časti na sciences fiction.

priezvisko meno dátum narodenia krycie meno kategória registračné číslo séria kraj poznámka  
Šefčovič Martin 30.06.1952 Mlynár kandidát tajnej spolupráce 31717 II Bratislava zobraz stranu
Šefčovič Pavol 16.01.1925 Komár agent 16368 II Bratislava zobraz stranu

Zdroj : ÚPN, https://www.upn.gov.sk/regpro/vysledky-vyhladavania.php?kraj=&priezvisko=Šefčovič&meno=&datum_narodenia=&kategoria=

Zdroj: ÚPN, https://www.upn.gov.sk/regpro/zobraz.php?typ=kraj&kniha=81&strana=88&zaznam=75512

Zdroj: ÚPN, https://www.upn.gov.sk/regpro/zobraz.php?typ=kraj&kniha=66&strana=45&zaznam=60300

Možno ani jedna z uvedených osôb nie je Šefčovičovi blízkou osobou, nie je však vylúčené, že ak boli nejaké Šefčovičovi blízke osoby vedené v spisoch ŠtB tak zmizli ešte počas Mečiarovskej doby a dnes možno aj túto otázku niekto používa na to, aby Šefčovič konal ako prekvapivo koná. To sú však len domnienky.

Ostáva prinajmenšom zvláštne, že z pohodlného postu podpredsedu Európskej komisie sa vrátil do tak búrlivých vôd ako je slovenská politika a rozhodol sa kandidovať vo veľmi riskantnej pozícii nominanta SMER-SD na hlavu štátu. 

Pre viac informácií konzultujte medzi inými aj : https://www.aktuality.sk/clanok/553052/rusky-harvard-spajany-s-kgb-dal-slovensku-lajcaka-hascaka-aj-kukana/

Teraz najčítanejšie

Marek Korec

Vyštudoval som ekonómiu a Európske štúdiá na Univerzite Sorbonne v Paríži. Vždy ma zaujímala politika a dianie v Európe a vo svete.