Denník N

Pri príležitosti výročia dohody medzi EÚ a Tureckom na Akropolu premietli odkaz pre európskych lídrov

Ľudia na úteku, ktorí uviazli v táboroch na gréckych ostrovoch sú často vystavení neľudským podmienkam
Ľudia na úteku, ktorí uviazli v táboroch na gréckych ostrovoch sú často vystavení neľudským podmienkam

V nedeľu večer dostali európski lídri jasnú správu v podobe obrovského svietiaceho nápisu „Utečenci, vitajte“ premietnutého na múr Akropoly. Akciu zorganizovala Amnesty International s cieľom upriamiť pozornosť na utrpenie utečeniek a utečencov, ktorí uviazli na gréckych ostrovoch kvôli dohode medzi Európskou úniou a Tureckom. Dnes si pripomíname tretie výročie tejto dohody.

Podporte niektorú z našich aktuálnych petícii TU.

Tri roky od implementácie migračnej dohody medzi EÚ a Tureckom je životne dôležité, aby túto výzvu k ľudskosti bolo vidieť nielen z celých Atén, ale aj v celej Európe. Situácia, ktorej na gréckych ostrovoch čelia tisíce migrujúcich a ľudí na úteku, je otvorenou ranou na európskom svedomí. Každý, kto vzhliadne k Akropole, uvidí tisíce rokov civilizácie. Každý, kto pohliadne na utečenecké tábory na gréckych ostrovoch, uvidí, že naši lídri sa nič nenaučili.

Je načase, aby naši lídri a líderky postavili ľudskosť na prvé miesto medzi svojimi prioritami. Ich povinnosťou je ukončiť tragédiu, ktorú kvôli migračnej dohode medzi EÚ a Tureckom zažívajú tisíce ľudí. Musia podniknúť kroky, ktorými konečne zabezpečia týmto ľuďom prechod z núdze a utrpenia na ostrovoch do bezpečia na pevnine a do ďalších európskych štátov.

Na múre Akropoly svietil v nedeľu 17. marca 2019 obrovský nápis „Ľudskosť na prvom mieste – Utečenci, vitajte“. 

Dohoda medzi EÚ a Tureckom ustanovila spoluprácu medzi štátmi EÚ a tureckou vládou, v rámci ktorej sú migrujúci ľudia, ktorým sa podarilo dostať na grécke ostrovy, navracaní do Turecka na základe predpokladu, že Turecko je pre nich bezpečnou krajinou. Sú medzi nimi aj zraniteľné osoby a osoby, ktoré hľadajú azyl. V praxi po tejto dohode nasledovali opatrenia na dlhodobé zadržiavanie ľudí v centrách na gréckych ostrovoch.

V súčasnosti sa nachádza v centrách na gréckych ostrovoch viac ako 15 000 ľudí, z ktorých viac ako polovicu predstavujú ženy a deti. Väčšina z nich žije v preľudnených táboroch, mnohí bývajú v nevyhovujúcich stanoch a obytných kontajneroch, kde im chýba bezpečie. V jednom tábore na ostrove Samos je umiestnených viac ako 4 000 ľudí, čo viac ako päťnásobne prekračuje kapacitu tábora.

Dohoda predpokladala uplatnenie „pravidla 1:1“, ktoré sa týka občanov a občianok Sýrie. Ide o záväzok za každú osobu navrátenú z Grécka do Turecka presídliť jednu osobu s nárokom na udelenie azylu z Turecka do členského štátu EÚ. Štatistiky však hovoria, že v roku 2018 bolo presídlených iba o niečo viac ako 8 000 Sýrčanov a Sýrčaniek, zatiaľ čo v Turecku ich zostáva 3,6 milióna. Pri tom spomedzi celkového počtu 32 494 osôb, ktoré sa v roku 2018 dostali po mori do Grécka, počet navrátených do Turecka dosiahol iba 322.

Podporte niektorú z našich aktuálnych petícii TU.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/