Denník N

Prišiel čas na zmenu

Každá žena ukrýva svoj vlastný potenciál

Michelle Obamová raz povedala krásnu vetu. Tvrdila, že žiadna krajina sa nemôže rozvíjať, kým bude potlačovaný potenciál jej žien. Potenciál, ktorý my, ženy v sebe máme je častokrát utláčaný tým, že nám muži v nie všetkom veria. Je potláčaný aj preto, že muži zvyknú žiť v domnienkach, že nie sme rovnako silné, racionálne a dravé ako oni. Napriek potláčaniu rodovej rovnosti sa Slovenská republika hrdo tvári, že žijeme v krajine, kde sú si muži so ženami absolútne rovní. Napriek tomu, že sme zväčša emancipované, muži nás stále vnímajú ako tie láskavejšie, otvorenejšie a tie, ktorých názor sa rozplynie v tichu.

 

Zuzana Čaputová ako hrdinka mladých žien

Som však žena. Som na to hrdá. Každým dňom, každým pádom a skúsenosťou vo mne silnie pocit, že aj ja mám možnosť meniť veci ku lepšiemu. Rastie vo mne pocit, že aj ja sa môžem občiansky angažovať.  Práve preto som hlboko presvedčená, že kandidatúra Zuzany Čaputovej na post prvej prezidentky Slovenskej republiky je zrkadlom doby,  ktorú sme začali žiť. Doba, kedy pre mladé ženy je konečne otvorený  a rozsiahly priestor na sebarealizáciu. Hlasno sa snažím kričať do sveta, že nie je mojím jediným  záujmom tráviť hodiny pred tutoriálom o tom, ako si správne nalíčiť linku. Nie je mojou úlohou čakať na muža, hrdinu, ktorý ma spraví šťastnou. Šťastnou viem byť aj sama za seba, to šťastie však viem potom s mužom zdieľať. Nepotrebujem dokazovať nikomu svoju krásu fotografiami na Instagrame. Svoju krásu a jedinečnosť viem dokázať činmi, skutkami a časom, ktorý pravidelne investujem do svojho vzdelania, rastu a sebarealizácie. Práve preto mi je naša budúca prezidentka Zuzana Čaputová veľkou inšpiráciou. Po slovách, ktoré som si vypočula na volebnej noci od jej otca o tom, ako je na ňu hrdý som si konečne povedala, že aj ženy dokážu robiť veľké veci. Len im treba veriť.

Zdroj: SITA

Racionálna a tichá sila

Dlhodobo sledujem kampaň Zuzany Čaputovej a fascinuje ma na jej  kampani jedna vec. V čase, kedy mužské ego naberá nevídané rozmery, pokojná a racionálna sila, ktorú predstavuje Zuzana Čaputová  začala pulzovať celou našou krajinou. Uvedomili sme si, že mužské ego toho veľakrát viac pokazilo, ako napravilo. Svet bol súčasťou apokalypsy  častokrát len pre to, že mužské ego chcelo tento svet spasiť.  Okrem diktátorov, na ktorých spomíname s veľkou nenávisťou nám denno denne ukazujú aj slovenskí politici, že ich vlastné záujmy kontrujú záujmom krajiny, v ktorej prevzali moc.  Pripomeňme si ego- maniaka Róberta Fica, ktorý pre svoju tvrdohlavú neústupčivosť skoro položil Ústavný súd. Predseda Národnej rady Andrej Danko je tiež známi svojím egocentrizmom. Naposledy sa nevedel preniesť cez fakt, že Zuzana Čaputová môže dosiahnuť omnoho viac, ako dosiahol on sám. Ďalším dôkazom tichej sily, ktorú v sebe nesie Zuzana Čaputová boli predvolebné diskusie, kde sa vo veľkej miere iní kandidáti hádali, jediná Zuzana nemala potrebu na nikoho agresívne útočiť. Diskusie zvládla bravúrne a na otázky novinárov odpovedala priamočiaro.

Nedôvera aj na strane opozície

Kandidátke na prezidentku neverili ani opoziční politici. „Členovia SaS majú dostatočne veľkú predstavivosť i otvorenú myseľ, aby si dokázali vo funkcii prezidenta predstaviť ženu. Ani jedno z našich stanovísk nehovorí niečo iné. Prezidenta Slovenskej republiky však nebudú voliť len členovia SaS, ale celé Slovensko“.  Slová Richarda Sulíka, ktorý sa tvári, že je predstaviteľom najliberálnejšej strany na Slovensku si musíme do budúcna zapamätať. Je to dôležité, nakoľko o rok sa bude rozhodovať v parlamentných voľbách o tom, kto nášmu Slovensku bude vládnuť.

Od kauzy Pezinská skládka po kandidatúru na prezidentku

Zuzana Čaputová  určite však nie je neznáma dievčina, ako o nej v slávnom videu tvrdil Andrej Danko. Dlhé roky budovala svoju právnickú kariéru, vďaka ktorej sa pričinila aj o zrušenie Mečiarových amnestií. Zastávala si bežných ľudí v kauze Pezinskej skládky.  Je nositeľkou Goldmanovej  enviromentálnej ceny, ktorá je niečo ako Nobelova cena v rámci enviromentálnych tém. Zuzana Čaputová  je  však najmä žena, ktorá dlhodobo a aktívne bojovala proti arogantným mocným. Žena, ktorá v sebe našla kus sily a nebála sa postaviť otvorene voči zlu. Žena, ktorá dokáže odpovedať na otázky novinárov pravdivo a pokorne. Žena, ktorá svojim správaním, noblesou, šarmom a inteligenciou roztopila srdcia mnohých Slovákov, ktorí už neverili bežným politikom.  Je to budúca prezidentka, ktorej najsilnejšou vlastnosťou je empatia. Empatia a schopnosť vcítiť sa do problémov akejkoľvek skupiny ľudí. Je to budúca prezidentka, ktorá predtým než vysloví z úst stanovisko, dôkladne si preštuduje problematiku. Prezidentka, ktorá vystupuje vždy s úsmevom a skromne.

Foto – Miroslava Spodniaková

Žena, ktorá prepísala dejiny Slovenska

Zuzana Čaputová má okolo seba neskutočne pokojnú energiu. Jej široký úsmev vždy rozžiari miestnosť. Jej slová nie sú prázdne populistické reči, ktoré každý túži počuť. Jej slová sú slovami pravdy, úprimnosti a otvorenosti. Je rovnaká v spoločnosti blízkych spolupracovníkov a pred kamerami médií. Objavila v sebe silu, ktorú jej každá žena môže závidieť. Silu postaviť sa pred mužov a ukázať čo v sebe ukrýva. Objavila v sebe odhodlanie a chuť zmeniť našu krajinu v krajinu, z ktorej nebudeme utekať ale budeme na ňu právom hrdý. Práve tá sila je dôkazom toho, že my ženy toho dokážeme veľmi veľa. Zuzana Čaputová  je autentická, pravdivá a práve preto sa do nej zaľúbilo celé Slovensko. Slovensko, ktoré sa rozhodlo, že dá priestor ženám.  Slovensko, ktoré si 30. marca 2019 zvolí prvýkrát v histórií prezidentku.

 

 

Teraz najčítanejšie