Denník N

Fenomén ,,bieleho pracujúceho muža“

Keď Donald Trump pred rokmi ohlásil svoj záujem kandidovať na post prezidenta Spojených Štátov Amerických, mnohí komentátori v USA i v Európe to brali skôr ako vtip, či marketingový počin jedného z miestnych TOPpodnikateľov. Diskutovalo sa o jeho skutočnej motivácii a popravde viera vo víťazstvo amerického Borisa Kollára nebola vysoká ešte ani v deň volieb.

Štýl politiky, ktorú vedie Trump v mienkotvorných médiách novinári poväčšine neznesú, avšak fakty sú také, že od nástupu Donalda Trumpa vzniklo približne 5 miliónov nových pracovných miest a nezamestnanosť je na úrovni 3,8%, čo sú dlhodové minimá. Jeho zahraničnú politiku síce mnohí považujú za hazardérsku, avšak aspoň sa mnohí európski lídri zamysleli nad tým, či je zodpovedné dlhodobo podvyživovať armádu.

Akú súvislosť by to mohlo mať s prezidentskými voľbami na Slovensku a voľbou Zuzany Čaputovej?

Témou posledných týždňov, či mesiacov boli paradoxne registrované partnerstvá, LGBTI a potraty, čo sú témy, ktoré ma ako kultúrneho konzervatívca síce zaujímajú, ich reálny dopad je však v prezidentských voľbách len malý. Napriek tomu mám s voľbou Zuzany Čaputovej problém.

Štýl politiky, ktorý reprezentuje Zuzana Čaputová je totiž ľavicový. Je to, samozrejme legitímny postoj, avšak nútiť pravicových voličov, aby sa nadchli pre voľbu „progresívnej“ kandidátky chce veľkú dávku odvahy.

Kapitalizmus áno, ale…

Martin Poliačik pred časom zverejnil svoj pamätný blog v ktorom sa pomerne lacným spôsobom snažil obhajovať socialistický model fungovania spoločnosti prostrednítvom tzv. „inkluzívneho kapitalizmu„. Treba pripomenúť, že Martin Poliačik je členom toho istého zoskupenia, ako bola do dnešného dňa Zuzana Čaputová.

Veľmi trefne Poliačikov blog okomentoval jeden z diskutujúcich Martin Pilník:

,,Napísať „zníženie gender gap-u“, to je ako napísať,, zasadíme sa o viac dažďa tam kde je to treba“. Ale ako a kde? Budete tie ženy za ucho ťahať do roboty, alebo chlapov na materskú? Alebo budete zavádzať kvóty na ženy? Alebo chcete podporovať trhový výber najlepších uchádzačov v rovnom výbere? Alebo čo?

Kopec rečí… Ale skutočné nástroje to nikde nič tu nič. A ak aj niekde niečo, tak dotácie, podpora štátu, prerozdelenie daní… A práve na základe tých nástrojov sa dá pekne vidieť, že s tým „inkluzívnym kapitalizmom“ je to ako obvykle s dvojslovnými izmami. Ani inkluzívny ani kapitalizmus.“

,,Biely pracujúci muž“

Šokujúce víťazstvo Donalda Trumpa v USA mnohí cynizovali ako vzburu ,,bielej strednej vrsty“, ktorá počas prezidentovania Baracka Obamu prežívala krušnejšie chvíle. Význam nie je ani náhodou rasistický, len cynicky glosuje, kto všetky tie vrtochy progresívnej ľavice väčšinovo zaplatí.

Lepšie toto, lacnejšie tamto, hento úplne zdarma, ostatné zregulujeme, niečo zadotujeme,…

Rozdeľuj a panuj, vraví sa…

Problém Zuzany Čaputovej teda nie je ani LGBTI, ani registrované partnerstvá, ani jej priateľ. Tieto zástupné témy ma v kontexte prezidentských volieb zaujímajú len okrajovo. Reprezentácia politiky vysokých daní, vysokých odvodov, silného štátu, ktorý sa „postará“ ma trápi oveľa viac.

Modelový príklad:

Mladý nádejný absolvent vysokej školy dostane na slovenské pomery slušný nástupný plat, povedzme 1500 eur.

Fajn, povie si, no prvé vytriezvenie príde približne o mesiac, keď mu na účet pristane len niečo cez 1100 eur. Môže s tým zájsť za zamestnávateľom, ktorý však na tom nie je oveľa lepšie, keďže jeho tento neskúsený junáčisko výjde na viac než 2000 eur mesačne. Sociálny štát vám teda zoberie takmer polovicu toho, čo vyprodukujete. Hodnotenie, či za to v podobe služieb a infraštruktúry dostávate adekvátnu kompenzáciu nechávam na vás.

Aký k tomu má postoj Zuzana Čaputová? Príde jej to fér? Nechcela by niektoré dane ešte zvýšiť? Ak áno, stále by ste ju považovali za fajn nápad?

Dnes ešte neviem, či to tej Čaputovej v rámci ochrany Slovenska pred Smerom predsa len nehodím. Problém jej politiky však vnímam oveľa širšie a mrzí ma, že s výnimkou niekoľkých hlasov v SaS táto téma v týchto voľbách takmer úplne absentuje. Je to totiž niečo, čo Slovensko výrazne dusí v jeho rozvoji.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie