Denník N

Svetový deň vody

Znečistená rieka Ganga v Indii. Našťastie takéto scenérie sú u nás skôr výnimkou.
Znečistená rieka Ganga v Indii. Našťastie takéto scenérie sú u nás skôr výnimkou.

Vodná stopa každého z nás je skoro 4 tisíc litrov denne.

Na Slovensku sa tvárime, že problém s vodou sa nás netýka. V skutočnosti sa blížime k bodu, keď polovica svetovej populácie bude trpieť nedostatkom vody. Žiaľ, tento problém neobchádza ani našu krajinu. V rokoch 2017 a 2018 sme zažili nebývalé sucho, ktoré spôsobilo mimoriadne nízku úrodu a naopak, vymrštilo ceny niektorých poľnohospodárskych plodín do nebývalých výšin. Vyhliadky do budúcnosti pritom nevyzerajú nijako ružovo.

Priemerný človek denne využije 140 litrov vody pre domácu potrebu. Poviete si, že to nie je až tak veľa. Stačí sa menej kúpať a vymeniť kvapkajúcu vodovodnú batériu. Omyl! V skutočnosti je spotreba jedného človeka takmer 4 tisíc litrov. Denne!

Voda sa totiž využíva nielen v domácnostiach, ale najmä v poľnohospodárstve, priemysle či v stavebníctve.

Tak napríklad na produkciu jedného kilogramu hovädzieho mäsa sa v priemere spotrebuje takmer 16 tisíc litrov vody. Na 1 kg kvalitnej čokolády je potrebných 24 tisíc litrov vody. Na výrobu jedného trička sa využije skoro 3 tisíc litrov. Vodná stopa jedného automobilu predstavuje neuveriteľných 150 tisíc litrov vody!

Riešenie máme v rukách my všetci. Budeme však musieť zásadným spôsobom obmedziť konzumný spôsob života. Ono to znie ako klišé, že bez vody niet života, ale naozaj – bez vody niet života.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Michal Feik

Ovplyvniť môžeme aj zdanlivo nemožné. Venujem sa marketingu, zdravým potravinám, ekologickej doprave a mestskému rozvoju.