Denník N

Až 90% ľudí nepoužíva kondóm správne

Príbeh Patricie Sandoval
Príbeh Patricie Sandoval

Sexuálna výchova je viac než potrebná, a tabu v oblasti sexu prináša mnoho problémov neskôr, keď deti dosiahnu pubertálny vek. Ak sa rodičia témam sexuality vyhýbajú, dieťa si nájde cestu k informáciám samé. A dnes, keď má množstvo detí prístup k internetu na dosah ruky 24 hodín denne, je to jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Budú však informácie, ktoré nájdu pravdivé? To sotva, veď ani my dospelí si nie vždy dokážeme poradiť s efektívnym filtrovaním toho, čo je fakt a čo hoax.

Prvým a dôveryhodným zdrojom v oblasti sexu by mali byť rodičia a mali by otvorene, pravdivo a primerane poskytnúť deťom odpovede na ich otázky. V Patríciinej rodine sa však o sexe nehovorilo a jej mama sa potešila, že jej o tejto „tabu téme“ nemusí hovoriť ona, pretože všetko sa dozvie v škole.

Patrícia, rozpráva svoj príbeh, ktorý sa začína sexuálnou výchovou, ktorú dostali na škole, keď mala 12 rokov. Po príchode do triedy našli na laviciach banány a kondómy, pričom školiteľ ich učil ako správne aplikovať kondóm, pretože až 90% ľudí, ako tvrdil, to nezvláda.

Žiaci sa naučili, čo je to bezpečný sex a ako ho praktizovať. Patrícia však bola až do svojich 19r. panna. Priatelia jej však otvorili oči a ona pochopila, že je v klube posledná.

V rozvinutých krajinách sú organizácie, ktoré vždy budú podporovať výchovu k bezpečnému sexu a plánovanému rodičovstvu. Patrícia ich služby viackrát využila a nejaký čas v jednej z nich dokonca pracovala.

O svojich skúsenostiach hovorí celkom otvorene a bez akéhokoľvek tabu: Patríciin príbeh (youtube video s SK titulkami)

Teraz najčítanejšie

Michal Rehák

Človek, manžel, otec, ajťák so zmyslom pre realitu a nie len tú virtuálnu.