Denník N

Nevideli ste Jána Richtera?

Zvykol byť ministrom práce, sociálnych vecí a RODINY. Obávam sa, či nie je nezvestný, lebo rodičia o ňom už dlho nepočuli.

Žarty bokom. Ján Richter pravdepodobne len niekde oddychuje, alebo skrátka nevládne, presne ako nevládne zvyšok tejto koalície. Sú to už dva roky, odkedy sľúbil rodinám dva legislatívne jednoduché zákony, no do parlamentu stále nič nepredložil. Oba návrhy  by rodičom pomohli zladiť rodinný a pracovný život, čo je vraj jedna z priorít tejto vlády. Ja ich opakovane do parlamentu predkladám – flexibilný rodičovský príspevok a otcovské voľno po narodení dieťaťa.

Hradené otcovské voľno po narodení dieťaťa

Prvým je legislatívny návrh, ktorý by zaviedol voľno pre otcov hradené zo sociálnej poisťovne po pôrode matky. Prvýkrát som tento legislatívny návrh predkladala 21.4.2017, to znamená pred dvoma rokmi. Robert Fico v roku 2017 na javisku počas májových osláv predstavil opatrenia pre rodiny, ktoré obsahovali aj toto opatrenie.

Robert Fico ohlasuje v máji 2017, že zabezpečia otcom platené voľno po pôrode mamy

O rok nato, v máji 2018, už TV Markíza kritizovala ministerstvo, že nič nepredložilo. Hovorca ministerstva práce, pán Stuška, sa vyjadril: “ministerstvo je pripravené predložiť už konkrétny návrh, trváme na tom a je to naozaj už ročnou témou aj čo sa týka ambícií ministra práce Richtera.”

Prešiel ďalší rok a vládny návrh zákona stále nebol predložený. Medzičasom sa na Slovensku narodilo 55 000 detí, ktorých otcovia si museli vziať po narodení svojho dieťaťa voľno zo svojej normálnej dovolenky, ak chceli pomôcť svojej partnerke či zažiť spoločné prvé chvíle s rodinou. Ja tento zákon opakovane predkladám do parlamentu na marcovej schôdzi.

Budeme ho mať, ale nestrácajme ďalšie roky

Európska komisia pri predstavení princípov Európskeho piliera sociálnych práv ponúkla konkrétne návrhy opatrení, ktoré by mali byť garantované v celej EÚ, vrátane minimálne desaťdňovej platenej dovolenky pre otca po narodení dieťaťa. Smernicu EÚ o rovnováhe medzi súkromným životom a prácou na konci februára  schválila Rada pre zamestnanosť a sociálne záležitosti a v apríli by mala vojsť do platnosti. Smernica bude záväzná pre všetky členské štáty EÚ, podľa ktorej budú musieť toto opatrenie pretransponovať do svojej legislatívy.

Zdržovanie prijatia tohto návrhu tak nemá opodstatnenie a zbytočne škodí slovenským rodinám. Je dokázané, že otcovská „dovolenka“ vedie aj po jej skončení k väčšej angažovanosti otcov na starostlivosti o ich deti. Zdieľanie rodičovských povinností tiež zmazáva znevýhodnenie žien na trhu práce. Slovensko patrí v súčasnosti k poslednej štvrtine členských štátov, v ktorých otcovské po narodení dieťaťa nie je zavedené.  Sme tiež jedinou a poslednou krajinou V4.

Príspevky by sa mali prispôsobiť rodinám, nie rodiny im

Druhým obdobným prípadom legislatívneho návrhu, ktorý Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sľubovalo prijať v krátkom čase, je flexibilné poberanie rodičovského príspevku. Prvýkrát som návrh zákona predložila do parlamentu pred dvoma rokmi, 3. marca 2017. V rozprave k zákonu na tento návrh minister pozitívne reagoval,taktiež avizoval jeho skoré predloženie do parlamentu.

Vtedy minister zdôvodňoval odklad potrebou analýzy dopadov Inštitútom finančnej politiky. Práve UHP v júli 2017 vydal publikáciu Revízia výdavkov na politiky trhu práce a sociálne politiky: Návrh opatrení, kde ministrovi flexibilný rodičovský príspevok odporúča prijať. Odvtedy opäť prešli skoro dva roky a návrh ministra Richtera nikde.

Ministrovi Richterovi som poslala interpeláciu, kde sa ho pýtam, čo je s návrhmi, ktoré už pred rokmi sľuboval v krátkom čase predložiť. Keď ho náhodou stretnete, odkážte mu, že je aj ministrom RODINY.

Som poslankyňou parlamentu za SPOLU – občiansku demokraciu a kandidátkou koalície PS a SPOLU na europoslankyňu. Dlhodobo sa venujem témam rodín s deťmi a žien. Moju prácu môžete sledovať na Facebooku: https://www.facebook.com/SimonaPetrik/ 

Teraz najčítanejšie

Simona Petrík

Mama, politička, feministka. Hlas žien. Odborníčka na rodinnú politiku. Spoluzakladateľka strany SPOLU - občianska demokracia.