Denník N

#Youngsters; finalisti, stáda, rozhádaná koalícia a statusy; čo sa udialo za uplynulý týždeň

zdroj: Denník N, Shooty
zdroj: Denník N, Shooty

Druhé kolo volieb je už bližšie ako to prvé, Šefčovič by sa však najradšej vzdal. O Kočnerovi zisťujeme to, čoho sme sa vždy báli a koalícia zatiaľ rozmýšľa, či by nebolo lepšie skončiť už teraz. Internety zatiaľ vybuchujú kvôli statusu 17-ročného študenta.
+ malý komentár k prvému kolu volieb

Keďže som si minulý týždeň nenašiel čas na písanie blogu, začnem teraz krátko-dlhou reakciou na minulotýždňové prvé kolo prezidentských volieb.

Prvá vec, ktorá sa tlačí na jazyk, je, že do druhého kola postúpili dvaja najlepší kandidáti a nech z dvojice Čaputová, Šefčovič zvíťazí ktokoľvek, budeme mať dobrého prezidenta. Zisk 40% pre Zuzanu Čaputovú je veľmi pozitívnym signálom, že veľká časť Slovenska sa dokáže zjednotiť za dobrým kandidátom a za nádejou na lepšiu a slušnejšiu budúcnosť. Fakt, že do druhého kola sa nedostal ani Harabin, ani Kotleba je zas príjemnou správou, že aj ľudia, ktorí nezdieľajú s Čaputovou jej liberálne názory, dokážu uprednostniť skúseného európskeho diplomata pred zákerným klamárom a neonacistom.

Napriek tomu sa však na výsledky prvého kola a kampane nedá pozerať cez ružové okuliare. Štvrtina voličov dala svoj hlas antisystému, kandidátom zloby a nenávisti, a to aj vo voľbách, kde si zo širokej ponuky kandidátov mohol vybrať naozaj každý. Každý štvrtý človek nemá problém s klamstvami a agresivitou a je ochotný ich prehliadať alebo rovno podporiť. Je to veľmi zlou predpoveďou pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Z pohľadu stredoškoláka mám pocit, že v tomto zlyháva aj školstvo. Povedzme si na rovinu, štyridsaťročných frustrovaných voličov už asi nezmeníme a musíme sa vysporiadať s tým, že nám tu budú voliť Harabina s Kotlebom. Môžeme však vychovávať mladých, u ktorých má antisystém veľmi vysokú podporu, k úcte k pravde a porozumeniu. Hodiny kritického myslenia, semináre o dezinformáciách či väčší dôraz na občiansku náuku, to všetko sú veci, ktoré našim stredným školám chýbajú. Aby potom ľudia ako ja nemuseli vysvetľovať svojim kamarátom, že Čaputovú neplatí Penta a že migranti a LGBT nám nezjedia deti a kultúru. Školstvo má však v rukách strana, ktorá by nás najradšej pripojila k Rusku a ktorá vidí školstvo len ako zdroj peňazí. Ostáva to teda na nás.

Voľby idú do finále, Šefčovič zmierňuje rétoriku

Maroš Šefčovič potrebuje na výhru v druhom kole získať viac ako dvojnásobok hlasov ako dostal v prvom kole. Ide o asi pol milióna hlasov, alebo štvrtinu zúčastnených voličov. Most-Híd už podporil Zuzanu Čaputovú a veľká časť voličov Františka Mikloška jej pravdepodobne takisto dá svoje hlasy. Dostatočný počet voličov sa ponúka len po dvojici Harabin, Kotleba, ktorí spolu získali takmer 25%, teda okolo 530-tisíc voličov. Také sú fakty pred druhým kolom, ale čo na to Šefčovič?

Ešte počas volebnej noci a neskôr aj v nedeľných povolebných diskusiách sa Šefčovič snažil voči Čaputovej vyhraňovať cez témy migrácie či LGBT a pôsobil odhodlaný týchto voličov pretiahnuť na svoju stranu. Hovoril o „superliberálnej agende“ a pohoršoval sa nad tým, že „nemala by všetko rozhodnúť Bratislava.“ Tvrdil, že 60% ľudí zdieľa jeho názory a zdalo sa, že verí svojej šanci v druhom kole zvíťaziť.

Fakty však znovu udreli plnou silou a vyzerá to tak, že Šefčovič sa svojej nádeje vzdal, reči o migrantoch a LGBT vypustil a už sa vyjadruje výrazne miernejšie. Čo sa teda zmenilo?

Prvým faktorom, ktorý môže stáť za Šefčovičovou otočkou, sú prieskumy. Dáta Focusu zbierané pred prvým kolom, ale aj najnovší prieskum agentúry Median, nedávajú Šefčovičovi v druhom kole šancu na víťazstvo. Prehral by podľa nich zo ziskom 35%, respektíve 40% Čaputovej náskok je jednoducho priveľký a Šefčovič ho nemá ako stiahnuť.

Väčším problémom sú však pre neho reakcie zo zahraničia. V prípade neúspechu by sa veľmi rád vrátil do Európskej komisie a so svojimi víkendovými vyjadreniami by si na medzinárodnom poli mohol vyrobiť problémy. Všimol si ho napríklad denník Financial Times, ktorý poukázal na to, ako sa z liberálneho, proeurópskeho diplomata v posledných týždňoch pre potreby prezidentských volieb stal kresťanský konzervatívec.

Šefčovičovi takéto postoje nie sú prirodzené, v Bruseli sa profiluje ako progresívec, čo potvrdzujú aj mnohé jeho staršie vyjadrenia na európskej pôde. Ešte pred troma mesiacmi hovoril napríklad aj o „progresívnej migračnej a azylovej politike“ a podporoval rezolúciu jeho Strany európskych socialistov, ktorá hovorí o ukončení diskriminácie LGBT, riadenej migrácii či o dostupnej interrupcii pre všetky ženy. Vie, že nemôže vyhrať, a tak sa už aspoň snaží udržať si reputáciu, aby sa do komisie mohol vrátiť.

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič v diskusii pre RTVS, zdroj: tasr

Kočnerovo stádo

V piatok vyšetrovatelia Kuciakovej vraždy sprístupnili médiám uznesenie o vznesení obvinenia voči Mariánovi Kočnerovi. Zistili sme napríklad, že Kočner na Kuciaka nevedel nič nájsť, a tak ho dal zavraždiť. Neskôr si plánoval útek na ľudí do medzinárodných vôd. Celý dokument má 25 strán a je nemožné všetko to napísať do pár odsekov, odporúčam však tri texty Moniky Tódovej (prvý, druhý, tretí). To najdôležitejšie sa vám však pokúsim zhrnúť v nasledujúcich riadkoch.

  1. Kočner využíval Zsuzsovú na získavanie informácií o vplyvných ľuďoch. Volali to „pasenie oviec“. Informácie, ktoré získala, mali používať na vydieranie v prípade, že by sa Kočner dostal do problémov, ale aj aby mohol rozbehnúť vlastnú politickú kariéru. V uznesení je aj zoznam 50 osôb, na ktoré sa Kočner zo Zsuzsovou pokúšali získať kompromitujúce materiály. V zozname sú mená ako Juraj Blanár (podpredseda Smeru), Andrej Danko, Gábor Gál (Most-Híd, minister spravodlivosti) a Daniel Lipšic.
  2. Šéf Penty, Jaroslav Haščák, bol s Kočnerom dobrý kamarát. Haščák napríklad kryl Kočnera, keď zabezpečil, aby sa nikde nedostala fotka ako z palubnej dosky vyťahuje 500-eurové bankovky, hovoril mu aj, „že mu veľakrát pomohol s jeho médiami, lebo mu je kamarát a aj preto, lebo si to, ako o ňom píšu niekedy nezaslúži, ale, žiaľ, niekedy áno.“ Kočner mu zas mal predať nahrávku Gorily za milión eur.
  3. Kočner si vypisoval s veľa vplyvnými ľuďmi, chcel dosadzovať prokurátorov aj ministrov. Zsuzsová mala prísť za obvineným Zoltánom Andruskóm s tým, že má zavraždiť námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Šufliarsky sa zaoberal Kočnerom a vraj sa nedal uplatiť, mali ho teda zlikvidovať a na jeho miesto by automaticky išiel „ich človek.“ Deň po odstúpení vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka Kočner písal Martinovi Glváčovi (Maznák), že bude ministrom. Ten mu na to odpovedal, že na to nemá nervy.

Pomedzi toto všetko mal Robert Fico za dva dni dve tlačovky, kde nadával novinárom a zdôrazňoval, že s Vadalom netelefonoval a že talianska stopa sa nepotvrdila, a teda Smer s vraždou nič nemá. Ťažko povedať, či tomu naozaj verí, nič iné mu však tvrdiť neostáva. Kočner je totiž pre SMER ešte horší ako Taliani. Vyrástol práve vďaka svojim kontaktom s vládnucou stranou a rokom nečinnosti tzv. orgánov činných v trestnom konaní (veľmi smutná slovná hračka). Ficov bývalý sused bol tak prepletený s orgánmi moci, že Fico by mal radšej ticho sedieť doma v Bonaparte a neukazovať sa na verejnosti.

Marián Kočner, foto: tasr

Budú predčasné voľby?

Premiér Peter Pellegrini v piatok v Bruseli vyjadril nespokojnosť s fungovaním vládnej koalície a pripustil možnosť predčasných volieb. Povedal, že sa strácajú „znaky vysokej profesionality a odbornosti“ a „ak sa to nebude dať, tak silou-mocou, len s cieľom zachovať si moc a funkciu, zostať až do marca 2020 vo vláde nie je to najlepšie pre Slovensko.“ V sobotu už zareagovala aj SNS a vo svojom vyjadrení píše, že “ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme.“

Celý spor vznikol kvôli možnej finančnej podpore USA na rekonštrukciu našich vojenských letísk, ktorú SNS zaryto odmieta. Tvrdia, že to „ohrozí našu suverenitu“ a obávajú sa prítomnosti amerických vojakov. To, že od Američanov kupujeme nové stíhačky, ktoré budú pristávať práve na tých letiskách, na ktoré nám ponúkajú peniaze a to, že USA sú naši spojenci, národniari nechápu, aj keď stíhačky sami objednali. Ich skutočným úmyslom je totiž len predlžovať našu závislosť na Rusku, ktoré má mimochodom na našom území svojich technikov starajúcich sa o dosluhujúce MiGy. To však SNS, samozrejme, neprekáža.

Smer a SNS majú údajne problém aj s riadnym termínom volieb, ktoré by sa za normálnych okolností konali približne na výročie Kuciakovej vraždy, pretože so sebou môže priniesť ďalšie demonštrácie. Problematický je pre nich kvôli výročiu nežnej revolúcie aj november. Oba termíny by mohli uškodiť ich finálnym preferenciám. Koalícia tak ustála marec 2018, len aby Most a SNS poskakovali na hraniciach zvoliteľnosti a Smer na svojom dlhoročnom minime a mohli polemizovať o dátume volieb, ktorý im neuštedrí úplný debakel.

Peter Pellegrini a Andrej Danko, zdroj: Pravda/Ľuboš Pilc

Nevydarený status a NAKA

V posledných dňoch sa do konšpiračných médií a neskôr aj do hlavných správ dostal bratislavský stredoškolák Emil. Vo facebookovej skupine Volíme pronárodných kandidátov za prezidenta píše o strieľaní členov spomenutej skupiny, ktorých označuje ako opice a antisemitov a zakončil to vetou „Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!“

Emil sa už ospravedlnil a hovorí, že status bol myslený ako satirický opis toho, čo sa deje v týchto skupinách. V prvom rade treba povedať, že naozaj spravil chybu, a preto je za ňu aj potrestaný. Škola ho podmienečne vylúčila a prípadom sa zaoberá NAKA.

Nechcem príliš rozoberať okolnosti danej situácie, zaujali ma však dve veci. V prvom rade obrovská publicita, ktorá sa tomuto prípadu dostáva a v druhom rade, že sa tým zaoberá NAKA. Jeden status 17-ročného študenta zaplnil internet a dokonca ho v sobotnej debate v RTVS spomenul aj Maroš Šefčovič. Antisystémové skupiny vybuchli a nie je v nich nič iné ako Emilove statusy a túto správu preberajú politici a následne aj mainstreamové médiá.

Veľmi rád by som sa vyhol takzvanej „technike Whataboutizmu“ (odpoveď na kritiku poukazovaním na chyby protistrany, začínajúca slovami What about….) a preto jasne hovorím, že s Emilovým konaním nesúhlasím. Na druhej strane však legitímne poukazoval na to, ako dané internetové skupiny fungujú. Pred asi rokom som mal „záľubu“ v tom, že som sa v kotlebovských skupinách pokúšal vnášať do diskusií fakty a presviedčať ich členov. Po čase ma to prešlo spolu s chuťou do života. Odpovede som dostával len v nadávkach a vyhrážkach. Vyhrážky a nadávky sú v týchto skupinách na dennom poriadku, len nie sú smerované na národne orientovaných Slovákov, ale na migrantov či liberálov. NAKA sa však zaujíma o jedného študenta. Samotný Emil si aj pre výhražné správy už musel zrušiť svoj profil.

Ešte horšie je, že máme v parlamente stranu, ktorá sa otvorene prezentuje fašistickými symbolmi, a ktorej členovia sú stíhaní za nenávistné prejavy. Návrh na rozpustenie tejto strany stál na Najvyššom súde dva roky, rozhýbal sa až teraz. Asi najväčšiu chybu však Emil urobil v tom, že dal týmto ľuďom do rúk muníciu.

Číselný bizár

„Moje videnie sveta zdieľa 60% ľudí, keď sa pozrieme na postoj k migrantom, povinným kvótam, ja som bojoval proti tomu, pani Čaputová bola skôr za.“ – Maroš Šefčovič vypočítal, že keď Čaputová získala 40%, zvyšných 60 je teda jeho.

Na záver ešte zopár citátov

„Médiá predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre demokraciu.“

– Robert Fico, presvedčený demokrat, rok po vražde novinára.

„Tebe by to išlo. Aj vrahov Kuciaka by si našiel. Tak by si len ministroval a ja by som to celé zariadil, aby dobre bolo.“

– Marián Kočner Martinovi Glváčovi, že by ho našiel, ale on by vybavil, aby to nikto nevedel.

„To, čo rozpráva Peter Pellegrini v reláciách, pre nás nie je podstatné. Stal sa predsedom vlády zhodou náhod a jeho osobný názor nemá žiadnu politickú relevanciu.“

– SNS, ktorej predseda je plagiátor a nikto nevie, ako sa stal druhým najvyšším ústavným činiteľom, o predsedovi vlastnej vlády.

„Ale to, že mňa dennodenne hejtujú liberálne decká hamburgerov, vyhrážajú sa mi… Tak to je v poriadku. To netreba ochranku.“

– Ľuboš Blaha vo videu z detskej izby o tom, že aj on chce ochranku, lebo ho my, liberálni fastfoodožrúti, zjeme.

„Byť komunistom a zároveň veriacim, to je ako guľatá kocka.“

– Róbert Bezák o Šefčovičových kresťanských hodnotách.

„Haha, ty riadne dostaneš po papuli, ak ťa niekto spozná na ulici.“

– jeden z komentárov pod zdieľaným článkom o Emilovom statuse. Pod príspevkom Slovenského Hnutia Obrody sa miešajú vyhrážky, nadávky a volania po vyšetrovaní jeho konania. Paradoxné?

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie