Denník N

Druhé kolo študentských volieb: mnoho prvovoličov sa rozhodovalo na základe emócie

„Radšej budem voliť Šefčoviča, je to menšie zlo, Čaputová nám tu navozí migrantov“, zaznelo v diskusii študentov po odvolení v študentských voľbách. Zaujalo hlavne video z diskusie Na telo, kde Šefčovič nevedel vymenovať desať božích prikázaní.

Prvé kolo prezidentských volieb sprevádzali na Strednej odbornej škole vo Svite viacero prezentácií o prezidentských voľbách. Veľa sme ale rozprávali my a tak sme sa rozhodli v druhom kole nechať rozprávať kandidátov na prezidenta. Pripravil som pre študentov viacero videí z predvolebných diskusií, ale aj ďakovnú reč Zuzany Čaputovej z odovzdávania Goldmanovej ceny. Najviac ale zaujal a pobavil študentov Maroš Šefčovič, ktorý v relácii Na telo nevedel vymenovať desatoro Božích prikázaní.

Počas diskusie sme sa pýtali žiakov, ktorí už majú volebné právo, či boli voliť v prvom kole prezidentských volieb aj v skutočnosti. Prekvapivo veľa žiakov bolo skutočne voliť. Pýtali sme sa taktiež na to, či sú spokojní s výsledkom volieb. Viacerí prikývli súhlasne, no zazneli aj ohlasy, že sa mal ocitnúť v druhom kole niekto iný. Na otázku prečo už odpovedať nechceli. Z diskusií po simulovanej voľbe však vyplynulo, že uverili v hoaxy, jeden zo žiakov hovoril, že je radšej za Šefčoviča, pretože Čaputová tu navozí migrantov.

Opäť tak ako aj v prvom kole vyhrala na našej škole Zuzana Čaputová, ktorá získala 96 hlasov, Maroš Šefčovič len 23 hlasov a volieb sa zúčastnilo zhruba polovica oprávnených voličov, ktorí museli dosiahnuť aspoň vek 15 rokov. V rozhovoroch prečo volili tak či onak rozhodovala emócia. Viacerým sa zapáčila kandidátka Zuzana Čaputová, ktorá vedela zapôsobiť svojim vystupovaním ale aj príjemným výzorom. O iných veciach to ale bohužiaľ nebolo. Len málokto vedel, čo je a čo nie je v kompetencii prezidenta a aj vďaka tomu viacerí zo žiakov verilo, že rómsku problematiku by mohol vyriešiť Marián Kotleba alebo, že Zuzana Čaputová tu ihneď spustí sobáše homosexuálov.

Tieto postrehy zo študentských volieb som tlmočil aj pri príležitosti ohlásenia výsledkov študentských volieb, pri ktorých bola zorganizovaná aj diskusia so študentmi. Jednu z otázok, ktorú som dostal bola, či by malo byť na odbornej škole viac občianskej náuky. Či viac je otázne. Určite by jej mala byť ale kladená väčšia dôležitosť. Momentálne je na našej škole braná ako doplňujúci predmet, ktorému je prikladaná malá vážnosť, veď sa z toho aj tak nematuruje. Tak to potom vyzerá aj na hodinách a predpokladám, že tomu nie je inak ani na iných odborných školách. Vďaka tomu viacero žiakov má pocit, že ich kandidát dokáže ako prezident zbaviť Slovensko rómskeho problému a ten druhý nám sem navozí migrantov.

Študentské voľby vďaka workshopom, ktoré prebiehajú popri nich prinášajú vzdelanie v oblasti politického diania, no diskusie so žiakmi stále dokazujú, že je to málo. Aspoň niekde sa ale začína s bojom proti populizmu a extrémizmu. A ten boj by mal začať práve tu, v zárodku, v školách na hodinách občianskej náuky. Zatiaľ to suplujú len študenti, ktorí sa rozhodli organizovať študentské voľby.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.