Denník N

Aký je dôvod záškoláctva?

Iba 16 ročné dievča menom Greta Thunberg, ovláda mnoho ľudí a snaží sa vnútiť myšlienku, ktorá vznikla v jej hlave. Mladá slečna si zaumienila, že zmení celý svet nech sa deje čokoľvek. Ona sa jednoducho nevzdá a zmení ľuďom pohľad na problém, čo sa týka klimatických podmienok na celom svete. Školáčku trápi, že v dnešnej dobe ľudia  zaobchádzajú s prírodou tak, ako nie je prípustné. Musíme to zmeniť, tvrdí ona a mnoho ďalších nadšencov.

Mladé dievča, ktoré má veľkú ambíciu zmeniť, alebo lepšie povedané, upraviť klimatické podmienky na celom svete. Greta má Aspergerov syndróm. Keď si niečo zaumieni, ide za tým, pokým nevyhrá. Ľudia s týmto druhom syndrómu majú činnosti, ktoré sú pre nich prioritou a robia ich veľmi precízne. Mnohí sa sťažujú, prečo iba 16 ročné dievča robí niečo takéto, a každý piatok nechodí do školy. Veľa študentov z rôznych krajín ju v tom podporuje a štrajkuje pred parlamentom rovnako ako ona. Heslom Gretiného projektu, ako zachrániť svet pred klimatickou katastrofou, je Fridays for Future. Je mi nad mieru jasné, že študentkin postoj k tejto veci je naozaj dôsledný a všetko myslí vážne. K celej problematike sa postavila ako rozumná dospievajúca mladá dáma, ktorej nie je jedno, ako budeme žiť a vychovávať deti. Všetci veľmi dobre vieme, že je dôležité začať niečo robiť, aby sme neskončili zle. Nikto sa nemôžeme len tak nečinne pozerať a nepriložiť ruky k dielu.

Zmena sa začne ak sa ľudstvo pohne

Ak sa iba násť ročné dievča rozhodlo meniť svet, a jeho dlho zaužívane zlé praktiky, tak je rozhodne čas všetko zmeniť. Nie je to o nej, je to o nás všetkých, ona nám len dáva príležitosť nesedieť len tak nečinne doma a prizerať sa na všetko zlé čo sa vo svete deje. Greta nám jednoducho chce otvoriť oči, spraviť niečo, čo bude pre ňu, a rovnako aj nás a našu budúcnosť, deti, obrovským prínosom. Jedného dňa si všetci hrdo môžeme povedať, že sme bojovali za niečo, čo bolo vlastne na prvý pohľad nemožné. Môžeme sa pýšiť tým, čo sme dosiahli a rovnako viest krásny spokojný život. Ekologický a hlavne dávať pozor na to, aby sa nestalo niečo, prečo sa momentálne štrajkuje. Samozrejme, nad takýmito vecami ako sa  tešiť, a pýšiť môžeme polemizovať až vtedy, keď toto celé uskutočníme, a nad všetkým zvíťazíme. Musíme predsa politikom a občanom, ktorí sú omnoho mocnejší, otvoriť oči a dohnať ich k tomu, aby sa v nich prebudila ľudskosť a hlavne dospelosť, v ktorej musia premýšľať racionálne. Toto je môj a rovnako aj iných ochrancov prírody názor. Slečna Greta Thunberg sa rozhodla šíriť túto myšlienku a napriek tomu mnohí nie sú z jej záškoláctva nadšení, rovnako je veľa ľudí proti tomu, aby v uliciach pobehovali štrajkujúce deti, práve preto, že je to určitý druh neekologického správania. A to z dôvodu, lebo ak sa v uliciach protestuje, je možné, že vzniká neporiadok, mnohí postúpajú po tráve a tým ničia životné prostredie. Veľa ľudí je za iné vyjadrenie štartu ako predísť klimatickej katastrofe. Rozhodne to je napríklad vysádzanie stromov, upratovaním v lese a v našej prírode, ktorá nám dáva život.

Rozumné správanie je dôležité

Mnohí si neuvedomujú, aké sú pre nás napríklad stromy v lesoch dôležité. A práve vďaka svetom uznávanej záškoláčke máme možnosť začať od seba, a zhodnotiť priority, ktoré máme. Ľudstvo je inteligentné, až tak, že by malo brať ohľad na budúcnosť a hlavne prírodu, ktorá nám dáva život a nádej na lepšie začiatky do našich ďalších dní v živote. Greta je jednou z ľudí, ktorí sa neboja výzvy a veľkých projektov, ktoré môžu zachrániť našu planétu. Ak si dokáže tak mladá osoba uvedomiť to, že svet pomaly a isto kolabuje, je dôležité aby sa s tým naozaj začalo niečo robiť. Myslím si, že ak všetci zmeníme postoj k životu, a začneme brať tento svet ako nášho pána, a nie ako bežnú danosť, budeme na veľmi dobrej ceste. Je isté to, že ak sa zapojíme všetci, máme možnosť vyhrať s menšinou, ktorej je momentálne jedno ako  to v tomto svete bude. Lebo ako sa budeme správať my, bude sa správať príroda k nám.

Teraz najčítanejšie