Denník N

Som sklamaný z predstaviteľov cirkvi a z kresťanských voličov

Povedať niečo také je pre mňa veľmi ťažké. Je to preto, že som katolík. Som sklamaný zo svojho okolia, ktoré dostáva klapky na oči ihneď, čo počuje slovo liberál a bez váhania podporuje dvojtýždňového kresťana.

Ľudia, ktorí v živote nevolili SMER a v druhom kole chcú voliť Maroša Šefčoviča, sú aj v mojom okolí. V prípade staršej generácie je to vďaka predstaviteľom cirkvi, ktorí odporúčajú voliť radšej Maroša Šefčoviča, pretože Zuzana Čaputová neháji kresťanské hodnoty. Pri tých mladších je vidno ovplyvnenie internetom, zdieľajú „spovede“ detí, ktoré popisujú príšerné detstvo v rodine, kde sú rodičia rovnakého pohlavia.

Je smutné, že sa takýchto vecí úspešne chytajú práve kresťanskí voliči. Tí voliči, ktorých náboženstvo má hlásať lásku a úprimnosť. Je taktiež smutné, že jeden z vrcholových predstaviteľov slovenskej katolíckej cirkvi vyhlási, že voľba Zuzany Čaputovej je ťažký hriech.

Prvou vecou, ktorú sa snažím vysvetľovať kresťanským voličom je, že veci ako adoptovanie detí homosexuálnymi pármi nie sú v kompetencii prezidenta. To ale nezaberá a tak to skúsim trocha inak. Je lepšie dať svoj hlas síce liberálnej, no úprimnej kandidátke, ktorá v ťažkej dobe šíri pozitívnu energiu a nehrá sa na niečo, čo nie je? Alebo to hodiť kandidátovi, ktorý sa kresťanom stal až v prezidentskej kampani, neváhal vstúpiť do KSČ a háji farby strany, ktorá sa tu dopúšťa skutočných hriechov z desatora, ktoré tento pán navyše ani nevie vymenovať.

Je ťažké kritizovať cirkev, ktorej som členom, no inak to nejde. Kresťania bez váhania chcú podporovať kandidáta, ktorý podľa mňa reprezentuje kadečo, no ako kresťanské hodnoty to teda určite nazvať nemôžeme. Robí to skôr práve tá „ultraliberálna“ kandidátka, ktorej sa tak množstvo kresťanov bojí.

Kým katolíci a všetci kresťania nedokážu prijať liberálnu kandidátku a radšej budú voliť dvojtýždňového veriaceho, tak budú cirkev a veriaci označovaní za ľudí zo stredoveku. Dovtedy vidím týchto ľudí aj ja v tej istej skupine ako sú konšpirátori, ktorí veria, že ultraliberálna kanditátka ohrozí naše tradičné rodiny a dopomôže k zániku nášho sveta.

Treba ale povedať, že česť patrí výnimkám. Česť patrí napríklad Róbertovi Bezákovi, ktorý verejne podporil Zuzanu Čaputovú. Úcta patrí ale aj každému kresťanovi, ktorý v sobotu je rozhodnutý voliť liberálnu kandidátku, ktorou tak strašili v kostole. Nie všetci kresťania sú zo stredoveku a vedia prijať skvelého kandidáta, ktorý háji liberálne hodnoty.

Amen.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista a vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Založil som združenie s názvom Belianska kaviareň, ktoré organizuje na Spiši rôzne zaujímavé podujatia hlavne na politické témy.