Denník N

Po tragédii na Novom Zélande. Ako poraziť islamofóbiu a nenávisť?

WELLINGTON, Nový Zéland - 17. marca 2019: Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vyjadruje solidaritu moslimskej komunite otrasenej teroristickým útokom. (Autor: Hagen Hopkins/Getty Images)
WELLINGTON, Nový Zéland – 17. marca 2019: Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vyjadruje solidaritu moslimskej komunite otrasenej teroristickým útokom. (Autor: Hagen Hopkins/Getty Images)

Nacionalisti a fanatici veria, že spoločnosti, v ktorých je rôznorodosť, nefungujú. Frustrovaní z toho, že ich litánie zostávajú bez odozvy, v snahe potvrdiť si svoju pravdu siahajú po zbraniach. Nemôžeme zakaždým len vyjadriť šok a pokračovať, akoby sa nič nestalo – až do nasledujúceho momentu hrôzy.

Minulý rok nás šokovalo, keď neonacista vstúpil v USA do synagógy a zastrelil jedenásť veriacich. Ale po počiatočnom poplachu svet pokračoval tak ako predtým. Nenávisť, ktorú v sebe nosia títo páchatelia, destabilizuje celú spoločnosť. Treba proti tomu spoločne, koordinovane zakročiť, skôr ako sa situácia ešte zhorší.

Ujasnime si, že sa to netýka len západných štátov. Množstvo moslimov pociťuje udalosť v Christchurchi na Novom Zélande ako súčasť globálnej vlny islamofóbie, ktorá sa dvíha zo strany zneistenej väčšiny. Pozrime sa detailnejšie na svet od východu na západ.

V Mjanmarsku desiatky rokov nenávistných rečí a prenasledovania kulminovali v roku 2017, keď po nemorálnej kampani za etnické čistky muselo viac ako sedemstotisíc Rohingov prevažne moslimského vierovyznania ujsť do susediaceho Bangladéša. Zapojenie mjanmarskej armády diplomaticky výrazne kryla Čína, kde úrady v súčasnosti zadržiavajú až milión Ujgurov, Kazachov a ďalších ľudí z etnických skupín s prevažne moslimským vierovyznaním v táboroch v provincii Sin-ťiang, o ktorých eufemisticky hovoria ako o „táboroch na prevýchovu“. Tento útlak je jednou z obrovských káuz našej doby.

Tradične multináboženský charakter Indie utrpel tvrdú ranu pod vedením Narendru Modiho, ktorý bol predsedom vlády aj v roku 2002, v čase pogromu v Gudžaráte, ktorý skončil smrťou stoviek moslimov. Modiho „hinduistický nacionalizmus“ neviedol spoločnosť k jednote, ale rozdelil ju, čo viedlo napríklad k nárastu fenoménu vražedných útokov na ľudí v mene ochrany posvätnosti kráv.

Množstvo európskych politikov si upevnilo pozíciu prostredníctvom rozširovania protimoslimských posolstiev. Vo Francúzsku Marine Le Pen prirovnala moslimov, vychádzajúcich po piatkových bohoslužbách z mešít, k nacistickým okupantom. Kampaň za Brexit bola vo významnej miere postavená na posolstve o „hrozbe“ pripojenia Turecka k EÚ. Najvýznamnejší zástanca Brexitu Nigel Farage obvinil britských moslimov z „dvojakej lojality“.

Najväčšmi sa na predvolebnej islamofóbii zviezol Donald Trump, keď vo svojej kampani sľuboval „úplný a celkový zákaz vstupu moslimov do USA“. Tvrdil, že zákaz bude platiť dovtedy, kým politickí predstavitelia „zistia, čo sa to do pekla deje“. Petíciu na podporu ľudí na úteku, ktorí trpia na hraniciach USA môžete stále podporiť svojím podpisom. On sám to zrejme, napriek celej svojej hlasno proklamovanej inteligencii, nevie pochopiť. Trumpa priniesla generácia islamofóbie, ktorá šla ruka v ruke s pochybnými vojnami v Afganistane a Iraku. Nezabúdajme, že tie spôsobili smrť státisícom ľudí, čo naďalej ostáva takmer bez povšimnutia.

Pri takomto chmúrnom globálnom obraze potom nečudo, že mnohí moslimovia sú na pozore. Zvlášť keď musia počúvať, že napriek týmto tragickým štatistikám, sú v skutočnosti agresormi oni.

Toto však nie je náboženský konflikt. Milióny moslimov a moslimiek, ktorí prišli o život alebo sú väznení či čelia mnohorakým represiám, sa v tejto pozícii neocitli v rámci náboženskej vojny. Nejde o žiadne novodobé križiacke výpravy. Na to sú páchatelia príliš nesúrodí. A rôznorodé sú aj ich obete. V Číne, Pakistane a Indonézii sú utláčaní aj kresťania a kresťanky. Palestínski kresťania a kresťanky aj moslimovia a moslimky sú terčom každodenného násilia a diskriminácie v kontexte izraelskej okupácie ich územia. Francúzsko a Nemecko hlásilo minulý rok prudký nárast antisemitizmu – kto by zabudol na znepokojivé fotografie hákových krížov načarbaných na náhrobky na židovských cintorínoch v Herrlisheime a Quatzenheime na východe Francúzska? Vo svetle týchto dôkazov téza o „vojne proti islamu“ nedáva zmysel.

V skutočnosti ide o to, ako národné štáty pristupujú k svojim menšinám. A často sa to týka aj štátov s moslimskou väčšinou. Nechválne známa je skutočnosť, že v Saudskej Arábii nie sú kostoly. Za týchto okolností nie je prekvapivé, keď saudskoarabský korunný princ vyjadrí podporu čínskemu zaobchádzaniu s moslimskými menšinami v provincii Sin-ťiang.

Harmóniu sa nepodarí docieliť tým, že budeme viesť viac medzináboženských dialógov alebo zorganizujeme v mešitách viac dní otvorených dverí. S touto hrozbou sa účinne vysporiadame iba vtedy, ak radikálne prehodnotíme spôsob, ako hovoríme o slobode, rovnoprávnosti a dôstojnosti pre všetkých.

To, ako štáty pristupujú ku všetkým svojim obyvateľom a obyvateľkám, je známkou ich sily. Známkou sily je vážiť si a tešiť sa zo všetkých, ktorí tu žijú s nami. Pokročíme vpred, keď všetci a všetky budú môcť slobodne žiť podľa svojich predstáv, prispievať do života svojej spoločnosti tak, ako sa im to zdá vhodné a byť takými ľuďmi, akými chcú byť.

Ja som vyrástol v Škótsku a som hrdý na svoju krajinu aj na svoju vieru. Hovorí sa, že na to, aby ste vytvorili károvaný škótsky vzor, potrebujete množstvo rôznofarebných nití, a práve tak je potrebných veľa rôznorodých ľudí na vytvorenie Škótska. Každá svetová kultúra si musí nájsť jazyk, ktorý jej poslúži na spájanie ľudí, nie ich rozdeľovanie. V roku 1945 bol nacizmus porazený vo vojne. Tento raz porazíme nenávisť silou našej lásky, súcitu a spoločnej ľudskosti.

Pošlite pozostalým a otrasenej verejnosti na Novom Zélande solidárny odkaz TU

 

Autorom textu je Osama Bhutta, riaditeľ Amnesty International pre komunikáciu.

Text pôvodne vyšiel v angličtine v časopise TIME. Pre Amnesty International Slovensko preložila Elena Teplanová

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/