Denník N

Slovenské voľby dvíhajú tržby aerolinkám. Snáď letíme do ružovej budúcnosti…

dav
dav

„Pokiaľ nenávidíte násilie a neveríte politike, zostáva Vám jediný liek: vzdelanie.“ George Orwell

Po zhliadnutí volebných preferencií agentúry Focus na konci januára som zostala prekvapená. Rozčuľovať sa však nemá zmysel a ničomu nepomôže. Každý z nás disponuje jedným volebným hlasom, a ten môže slobodne použiť podľa vlastného uváženia. Ja som si rovno kúpila letenku domov, aj keď ma jej cena, mierne povedané, vytočila a určite by som tie peniaze vedela minúť aj inak.

Neskôr sme mali v Žijem vedu debatu o ďalších aktivitách a na nej vyplynulo, že 90 % nášho “jadra” si letenku už tiež kúpilo. Postupne sme sa dozvedeli, že aj ďalší členovia platformy, pôsobiaci v zahraničí, sa rozhodli rovnako a na prvé kolo volieb pricestovali domov. Mnohí z nás domov cestujú aj na druhé kolo. Nevieme presne, koľko z členov facebookovej stránky (1144 členov) ani zo žijemvedu.sk (242 členov) sa volieb priamo zúčastnilo a/ alebo zúčastní. To ani nie je dôležité. Dôležité je, že aj napriek tomu, že každý z nás v Žijem vedu je originál s jedinečnými skúsenosťami, vedomosťami a vlastnými názormi, všetci máme rovnaký cieľ. Zvoliť si novú prezidentku/ prezidenta.

Samozrejme si uvedomujeme, že právomoci hlavy štátu v oblasti vedy a školstva sú minimálne. Nemá priamy dosah na predkladanie zákonov, rovnako ako nemôže svojvoľne navýšiť štátny rozpočet určený pre Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Čo však môže urobiť je, že podľa svojho svedomia a presvedčenia a bez viazania príkazmi, reprezentuje svojich občanov. V prenesenom obraze, spája ľudí. A to je aj hlavným cieľom Žijem vedu. Prepájať slovenských vedcov, ktorí pôsobia doma i v zahraničí a chcú sa spoločne podieľať na zlepšení podmienok našej vedy.

Určite nie každý z nás má možnosť cestovať kvôli voľbám. Či už z časových alebo ekonomických dôvodov. Alebo skrátka preto, že je niekto enviromentálne zmýšľajúci a nechce zanechať po sebe uhlíkovú stopu, pochádzajúcu z leteckej prepravy. Aj z tohto dôvodu apelujem na našich politikov, aby si uvedomili,  že občania Slovenskej republiky nie sú ich vazali, z ktorých daní sa im platia štedré mzdy a štátom financované dotácie určené na vedu a výskum spriateleným firmám. Oni sú ich zástupcovia volení v demokratických voľbách. Mali by sa zaujímať, ako zjednodušiť život občanom Slovenska, napríklad aj tým, že nám uzákonia možnosť hlasovať vo  všetkých voľbách aj mimo územia Slovenskej republiky. Aktuálnou diskriminujúcou situáciou nie sme dotknutí iba vedci a akademici, ale všetci občania, ktorí boli nútení odísť za prácou do zahraničia na dlhodobo alebo na krátkodobé turnusy. My všetci sme stále občanmi Slovenskej republiky a máme právo sa zúčastniť volieb, ktoré ovplyvňujú ďalší vývoj krajiny, do ktorej sa v budúcnosti plánujeme vrátiť.

Týmto blogom chcem poukázať na dve veci:

  • Sám človek toho veľa nezmôže, ale keď sa nájde viac ľudí, rovnako zapálených pre dobrú vec, výsledok sa určite skôr či neskôr dostaví. Verím, že petícia na možnosť voľby zo zahraničia bude nakoniec úspešná. Ak ste ju zatiaľ nepodporili, stále tak môžete urobiť pridaním svojho podpisu tu https://www.srdcomdoma.sk/.
  • Namiesto nekonečných hodín, strávených oduševnenými a častokrát aj nenávistnými prejavmi na sociálnych sieťach, si nájdime v sobotu 30.3.2019 čas a príďme využiť svoje právo k volebným urnám. Zaberie nám to iba 5 minút, ale výsledky hlasovania tu budú s nami ďalších 5 rokov.

 

Autorka: Lucia Bialešová

Dublin

 

 

Teraz najčítanejšie

Žijemvedu.sk

Sme nadstranícka platforma, ktorá chce spájať slovenských vedcov doma a v zahraničí a realizujeme iniciatívu "Nie je nám to ukradnuté!"