Denník N

Analýza Odvodového bonusu písaná na Súmračnej

Predvčerom ministerstvo financií zverejnilo šesť strán nezmyslov, pod ktoré sa hanbili aj podpísať. Nazvali to „analýza Odvodového bonusu“. Z mesiaca na mesiac sa z rozpočtovo skoro neutrálneho Odvodového bonusu (výpočet IFP), stala sekera 1,2 miliardy. Smerácke kádre dokážu čarovať.

Aby som vás nenudil, nie, v tej „analýze“ nie je pravdivé skoro nič. O záveroch nás neinformovali, výpočet sme nevideli, OB nie je pre horných 10%, nezhoršujeme sociálne zabezpečenie, a z OB budú profitovať v prvom rade zamestnanci, nie zamestnávatelia.

Približne pred rokom dostal Inštitút finančnej politiky politické zadanie. Vypočítajte dopady Odvodového bonusu. Smeráci posmelení paľbou blogera Jánoša zacítili krv, a aj keď tomu sami veľmi nerozumeli, analytici ministerstva dostali domácu úlohu.

S ľuďmi z IFP sme sa stretli kvôli ich zadaniu trikrát. Na druhom stretnutí nám odprezentovali predbežné výsledky, ktoré boli deficitné. Hneď na mieste sme však začali klásť otázky, na ktoré nám nevedeli odpovedať. Niektoré čísla jednoducho nesedeli. Potom bolo dlho dlho ticho a až na moje urgencie (vedeli sme, že dobre bude), sme sa pred mesiacom stretli opäť. Po opravách, a s poslednými úpravami, bol Odvodový bonus zrazu prakticky na nule. Väčšinu stretnutia sme sa venovali dopadom na najslabšie sociálne skupiny, kde analytici súhlasili prakticky so všetkým, čo som povedal.

A dnes, o mesiac neskôr, vyšiel pamflet plný nezmyslov, ktorý nezohľadňuje ani zrnko z toho, čo sme si na stretnutí povedali. Bez loga IFP a bez mena autora.

Sociálne zabezpečenie v Odvodovom bonuse

Pamflet ministerstva zamlčal jednu podstatnú vec. Po zavedení OB ostane každý poistený v Sociálnej poisťovni tak ako doteraz. My len umožníme z poistenia vystúpiť a vďaka konkurencii komerčných poisťovní cena pre všetkých klesne.

Prečo to tvrdíme? Lebo iba na takom poistení v nezamestnanosti vyberie Sociálna poisťovňa 2,5x viac peňazí ako ročne vyplatí. Chudobní dokonca doplácajú na bohatých, lebo tí vyčerpajú z poistenia nezamestnanosti podstatne viac. Chudobný si nedovolí byť 6 mesiacov nezamestnaný, svoju prácu si „stráži“, nie ako mnohí „bohatí“, čo si užijú 6 mesiacov plateného voľna a potom si vyberú novú prácu. Presun poistenia do súkromného sektora zníži mieru zneužívania systému a najmä zníži cenu poistenia pre všetkých.

Keďže na začiatku ostáva každý poistený a musí urobiť aktívny krok aby sa odpoistil, nie je pravdivé tvrdenie, že poberatelia dávok si pohoršia. Vyplácané dávky nie je možné v Odvodovom bonuse len tak škrtnúť.

Úsmevný je potom graf ministerstva, kde porovnáva situáciu človeka, ktorý stratil zamestnanie dnes a v Odvodovom bonuse. Urobme si aj graf majetkovej situácie človeka, ktorému zobrala povodeň dom alebo onkologicky ochorel. Vidíme to v televíznych správach každú chvíľu. Tí chudobnejší nemajú svoje domy poistené, pritom je to ich najväčší majetok. Povodeň tu máme každé dva – tri roky, rakovinu dostane štatisticky každý štvrtý. Prečo nie sú tieto poistenia povinné, keď sú riziko a možná škoda také vysoké?

Dnes človek nemá na výber, či si poistí riziko nezamestnanosti alebo si namiesto toho poistí dom. Poistenie nezamestnanosti je povinné, rovnako ako PN-ka. Ak by mal možnosť, možno by vyhodnotil ako väčšie riziko stratu domu, ako dočasnú práceneschopnosť. Odvodový bonus len prináša viac slobody a ľuďom dáva možnosť výberu.

Čarovanie s číslami

Keďže dávky z rôznych poistení môžu tvoriť u najchudobnejších väčšiu časť príjmu, keď ich len tak šmahom čarovného prútika a bez náhrady škrtneme, výsledok, samozrejme, nevyzerá dobre. Navyše, čarodejníci na ministerstve nepoužili percentá, ale absolútne čísla, lebo však o objektivitu nikdy nešlo. Ak si o 10% polepší  ten, čo zarába 500 eur, a aj ten čo zarába 1000 eur, tak v percentách si polepšili rovnako, ale v absolútnych číslach to je 50 vs. 100 eur. Analytik s nejakou odbornou hrdosťou by použil percentá, demagóg celé čísla. Ako to je naozaj, si môžete pozrieť v tabuľke. Väčšinu zo zvýšenia čistých príjmov si rozdelí nižšia a stredná trieda, tých „zlých“ boháčov je výrazne menej.

Vrchol tvorby ministerstva je graf č. 2, kde ukazujú zmenu príjmu po jednotlivých príjmových skupinách. Namiesto toho, aby uviedli zmenu príjmu oproti dnešnému systému (v percentách), oni si vypočítali priemer zmeny a zmenu zobrazujú oproti priemeru (a v eurách). Až tak im vyšiel graf aký chceli – zobrazujúci u nižších príjmových skupín pokles. Korektný graf by zobrazoval plus pre každú jednu príjmovú skupinu.

Najslabší nestratia

IFP sme upozorňovali a na viacerých miestach sme už písali, že Odvodový bonus v žiadnom prípade nepoškodí najslabších. Je pravdou, že pre niektoré skupiny budeme zavádzať korekčné mechanizmy, ktoré dnes nevieme vyčísliť, lebo nikto v tomto štáte doteraz nedal dokopy databázy a nezistil štruktúru ich príjmov (ani IFP).

Najpočetnejšími skupinami sú osamelí rodičia s deťmi a sociálne slabší dôchodcovia, ktorí keď dnes pracujú, majú odvodové úľavy, ktoré v OB neexistujú. To by sme zrejme riešili jednorazovou valorizáciou najnižších dôchodkov. Ale keď nevieme štruktúru ich príjmov, nevieme odhadnúť náklady, ani navrhnúť mechanizmus. Pri osamelých rodičoch napríklad vieme, že priemerná dávka je 140 eur mesačne. Preto vieme, že náklady na dorovnanie dnešného systému nebudú vysoké.

Tvrdíme, že Odvodový bonus dokonca poskytuje lepšie sociálne zabezpečenie ako dnešný systém. 20 tisíc matiek dnes každý rok nedostane materskú. Na 71 tisíc detí do 15 rokov nie sú vyplácané prídavky na deti. Pár päťdesiatnikov, ona po mŕtvici, žije z 200 eur mesačne. Z toho, čo on zarobí, keď sa o manželku chvíľu stará niekto iný, mu štát zoberie 75%. Bezdomovci sú zabetónovaní vo svojej situácii, lebo len čo by sa zamestnali, vrhne sa na nich exekútor za nezaplatené zdravotné odvody (áno, bezdomovec má povinnosť platiť 66,78 eur mesačne zdravotnej poisťovni). Dnešný systém je antisociálny a Odvodový bonus všetky tieto zvrhlosti rieši.

Záver

Nie, odvodový bonus nemá dieru 1,2 miliardy. Ministerstvo vyzveme, aby svoje výpočty zverejnilo. Pozrieme sa, čo sa stalo za ten mesiac. Ako neznámy autor pamfletu prišiel k strate, keď podľa prezentovaných výsledkov mal byť OB skoro neutrálny. Už zo skromnej tabuľky ministerstva vidíme, že sa čarovalo.

Nepravdivé je aj tvrdenie, že z nižšieho zdanenia by mohli profitovať zamestnávatelia a nie zamestnanci. Každý zamestnávateľ bude musieť úľavu na odvodoch povinne preniesť na zamestnanca. Minimálne rok pred zavedením Odvodového bonusu vstúpi do platnosti zákonná norma, podľa ktorej budú musieť byť všetky hrubé mzdy zvýšené o odvody, ktoré dovtedy hradil zamestnávateľ. Tým, že superhrubá mzda (a spolu s ňou navýšenie miezd) bude zavedená rok pred zavedením Odvodového bonusu, budú mať zamestnanci dostatočne dlhý čas si preveriť, či ich čisté mzdy neklesli.

Zamestnávateľ bude môcť využiť výhody Odvodového bonusu iba pri zamestnávaní nových zamestnancov. Vďaka nižšiemu odvodovému zaťaženiu je cena práce pri rovnakej čistej mzde nižšia, ako pri dnešnej minimálnej mzde. Vďaka tomu vznikne množstvo pracovných miest v tých najchudobnejších regiónoch.

Asi najviac som zvedavý, kto toto napísal. Lebo keď ste smerák, tak je to jasné. Lož je vaša pracovná metóda, klamete prirodzenejšie ako dýchate, nič vám nie sväté, nemáte žiadnu sebaúctu. Ale ak ste ekonomický expert, máte predsa len nejakú profesionálnu hrdosť. Preto sa pod to ani len nepodpísali, preto tam nie je hlavička IFP.

Voľby sa blížia. Boja sa. A to je dobre. O rok v marci ich vyklepeme ako rezne.

Mohlo by vás zaujímať aj:

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn.