Denník N

Magický svet Avantasie otvoril svoje brány

Hviezdna zostava pre Moonglow Tour. Zdroj: Tobias Sammet's - Edguy/Avantasia Unoficial / Facebook
Hviezdna zostava pre Moonglow Tour. Zdroj: Tobias Sammet’s – Edguy/Avantasia Unoficial / Facebook

V bratislavskej HANT Aréne sa 28. marca otvoril na približne tri hodiny portál do fantazijnej krajiny menom Avantasia.
Čo by som to bol za fanúšika melodického metalu, keby som si to nechal ujsť?

Pred koncertom vládol mierny chaos, najmä lidički, ktorí si zakúpili lístky do sektora VIP státie mali miestami problém nájsť správnu cestu, a to nevravím o trase k WC, ktorú by som prirovnal k labyrintu.

Kapela začala kupodivu načas a spustila takú metalovú jazdu, že okolitý svet mimo haly prestal existovať.

Pochopiteľne, jadro setlistu tvorili nové songy. Ako ste sa mohli dočítať v stále pomerne čerstvom článku o naj albumoch za posledné tri mesiace, išlo o skutočne kvalitný materiál, takže sa nikto nemohol sťažovať.

Geoff Tate sa predviedol v úctyhodnej forme. Zdroj: vlastné foto

V lineupe tentoraz bohužiaľ chýbal Michael Kiske, jeho party si však veľmi zdatne rozdelili ostatní. Za všetkých spomeniem Geoffa Tatea, niekdajšej hlavnej persóny prog metalovej legendy Queensrÿche, ktorý mňa osobne veľmi príjemne prekvapil (asi aj preto, že jeho bývalú kapelu nemám napočúvanú, shame on me) a Inu Morgan.

Pýtate sa, kto to preboha je? Ani ja som to pred koncertom netušil a internet mi príliš nepomohol. Po tomto turné ale isto nebude mať o ponuky núdzu – dokonca so cťou utiahla aj jeden z najnáročnejších kúskov, v štúdiovej verzii odspievanom Kiskem. Síce pri tom menila farbu od telovej po žiarivo červenú, ale zas ruku na srdce – bežnému spevákovi/speváčke by už dávno explodovali oči a iné orgány :)

Kúštik ma mrzelo, že Adrienne Cowan, väčšinu času jedna z podporných hlasov na pódiu, nedostala viac priestoru ako v skladbách Moonglow či Farewell. Tie utiahla s prehľadom a súdiac podľa niekoľkých Sammettových preslovov medzi piesňami, nie je vylúčené, že na ďalšom štúdiovom albume dostane viac možností ukázať svoj plný talent, ktorý je stále na stúpajúcej krivke.

Rád spomeniem aj vskutku nestarnúceho Boba Catleyho. Aj keď vo svete rock/metalovej hudby pôsobí niekoľko dekád, dovolím si povedať (a jeho slová na pódiu to len potvrdzujú), že práve účasť v Avantasii ho vyniesla do všeobecného povedomia a priazne fanúšikov. Nejde odolať jeho prejavu, či hlasovému alebo celkovej charizme. Akoby mal stále 20 rokov, len vrások má o čosi viac. Pri The Story Ain’t Over som sa neubránil symbolickej slzičke, pripomenula mi totiž časy, keď mi jej počúvanie pomáhalo prekonávať ťažšie časy v osobnom živote.

No a Lande, ó, Lande. V momente, keď sa zjaví, ide si svoje party ako tank. Metalovej komunite je známy z viacerých kapiel či projektov alebo ako druhý prichod Davida Coverdalea, ale dovolím si povedať, že v Avantasii dostal najviac a najkvalitnejšieho priestoru ukázať svoju výnimočnosť či už v prejave alebo v energii, ktorú so sebou prináša, kdekoľvek sa zjaví.

Aj ďalší protagonisti ako Herbie Langhans (Sinbreed), Ronnie Atkins (Pretty Maids) alebo Eric Martin (Mr. Big) odviedli slušné výkony, viditeľne predvedené s partičným entuziazmom :)

Eric Martin sa okrem iného predstavil aj v cover verzii 80s hitu Maniac (pôvodne Michael Sambello). Zdroj: vlastné foto

Málokto dokáže dať dokopy trojhodinový koncert tak, že ujde ako voda a nebyť nočného pokoja a boľavých chrbtov väčšiny divákov, nikto by nenamietal proti ďalšej hodinke stopáže \m/

Inštrumentálne aj zvukovo bol koncert skvele zvládnutý, ale ako ste si asi domysleli z predošlých riadkov, hlavným lákadlom bola plejáda parádnych speváckych výkonov, či sólo alebo v súznení, ktoré momentálne nemá konkurenciu. Ayreon Experience sa neráta, tých pár koncertov sa zatiaľ nemôže rovnať plnohodnotnému turné Avantasie (i keď, do budúcna please).

Zvyčajne si dojmy nechávam uležať, v tomto prípade to nešlo. Ak je to vo vašich možnostiach dostať sa na nejaký ďalší koncert Moonglow Tour, isto choďte, nebudete banovať ani sekundu či euro.

Pár dní a s metalovým zázrakom menom Avantasia sa uvidíme opäť, tentoraz v Prahe 2. apríla. Hovoríte si, to je blázon, dvakrát vidieť tú istú kapelu počas jedného turné? Nuž, asi som, a som na to hrdý :)

Ako vždy, ďakujem za pozornosť a vidíme sa pri článku z Prahy, owle and hail metal \m/

P.S.: Keďže budú headlinovať vizovický Masters Of Rock 2019, ďalšiu dávku Avantasie zažijem v júli. Can’t wait \m/

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kizák

Metalista, ktorému nie je jedno, čo sa deje vo svete i doma :)))